Technologia

Telefony z opcją Dual SIM: tanie i wygodne rozwiązanie. Jak działa ta technologia?

Technologia

Autor:
Adrian
Adamczyk
Osoba wkładająca kartę SIM do telefonu

Niektóre z dostępnych na rynku smartfonów przystosowane są do obsługi dwóch kart SIM. To wygodne rozwiązanie, dzięki któremu nie trzeba nosić ze sobą dwóch aparatów telefonicznych. Na czym polega Dual SIM? Jakie ma wady i zalety?

Telefon obsługujący technologię Dual SIM przydaje się, kiedy właściciel poza numerem prywatnym otrzymuje także SIM do kontaktów służbowych. Wówczas karty z obu aparatów można obsługiwać za pomocą jednego urządzenia. Dual SIM świetnie działa również, kiedy właściciel posiada karty SIM obsługiwane przez różnych operatorów telefonii komórkowej. Pozwala to na obniżenie kosztów połączeń w zależności od tego, z jakiej sieci przychodzi połączenie.

Z Dual SIM często korzystają również osoby przebywające za granicą. Wówczas oprócz karty od operatora z kraju rodzinnego mogą posiadać kartę miejscowych operatorów, co będzie miało wpływ na obniżenie kosztów połączeń.

Dual SIM – jak to działa?

Kiedy już wiadomo, co to jest Dual SIM, warto wiedzieć również, jak działa ta technologia. Telefon z technologią Dual SIM wyposażony jest w dwa miejsca (tzw. "sloty") przeznaczone na obsługiwanie kart SIM. Dzięki temu za pomocą jednego aparatu telefonicznego można obsługiwać dwa różne numery u dwóch różnych operatorów telefonii komórkowej, obierając rozmowy przychodzące oraz SMS-y i wykonując połączenia. Korzystanie z technologii Dual SIM różni się w zależności od typu telefonu.

Nauka

Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Niektóre telefony umożliwiają aktywność dwóch kart SIM jednocześnie, w innych zaś karty mogą działać naprzemiennie. Dwie karty SIM mogą być aktywne równocześnie, kiedy smartfon wyposażony jest w dwie anteny GSM. W praktyce wygląda to tak, że podczas gdy jedna karta zajęta jest przez połączenie, o połączeniu przychodzącym na drugą kartę telefon powiadamia użytkownika charakterystycznym dźwiękiem. Wówczas można zawiesić bieżące połączenie i przełączyć się automatycznie na drugą kartę SIM, by rozpocząć kolejną rozmowę. W tym czasie osoba dzwoniąca otrzymuje powiadomienie, że linia jest zajęta i należy chwilę poczekać na podjęcie połączenia.

Technologia, która umożliwia działanie dwóch kart SIM jednocześnie, nazywana jest Aktywne Dual SIM. W przypadku standardu Standby Dual SIM, kiedy jedna karta jest zajęta przez połączenie, druga zostaje dezaktywowana. Właściciel telefonu nie otrzymuje wówczas informacji o nadchodzącym połączeniu, osoba dzwoniąca zostaje przekierowana do poczty głosowej lub słyszy komunikat o zajętej linii.

Standard Standby Dual SIM stosowany jest, gdy smartfon wyposażony jest tylko w jedną antenę GSM. Niektóre ze smartfonów wykorzystują opcję Smart Dual SIM, która łączy cechy standardów Aktywnego i Standby, zaś starsze modele obsługują standard pasywnego Dual SIM. Wówczas telefon wyposażony jest wprawdzie w dwa sloty na kartę, ale aktywna jest tylko jedna, więc użytkownik zmuszony jest do przełączania pomiędzy dwoma kartami SIM.

Najlepsze telefony Dual SIM

W związku z popularnością rozwiązań Dual SIM firmy zajmujące się produkcją smartfonów wprowadzają do swojej oferty modele obsługujące tę technologię. Wśród najlepszych telefonów Dual SIM wymieniane są modele Samsunga, Huawei, Xiaomi czy ASUS. Wszystko dlatego, że lista zalet Dual SIM jest dłuższa niż wad, które ma to rozwiązanie.

Dla wielu użytkowników wiąże się z wygodą korzystania z dwóch numerów telefonów w jednym telefonie. To sytuacja, z którą często można spotkać się, łącząc numer prywatny i służbowy. Jedno urządzenie zamiast dwóch to również bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Dzięki temu, jak działa telefon Dual SIM, możliwe jest również korzystanie z oferty dwóch operatorów telefonicznych. Wówczas łączenie najtańszych na rynku pakietów cenowych na połączenia telefoniczne na jednej karcie z tanim pakietem na Internet na drugiej karcie SIM nie wydaje się problemem.

Niektóre modele telefonów pozwalają również na możliwość, by jedna karta służyła do odbierania połączeń, druga do transmisji danych. Zalety rozwiązań Dual SIM w telefonach komórkowych doceniają także osoby, które często korzystają z wyjazdów zagranicznych. Wprawdzie Unia Europejska zniosła roaming na rozmowy, ale wylot na inny kontynent mógłby spowodować horrendalne koszty związane z międzynarodowymi połączeniami. Kupując zaś na miejscu lokalną kartę SIM, można mieć dostęp do taniego pakietu internetowego, a jednocześnie aktywny numer z kraju pochodzenia.

Dual SIM – nie tylko zalety

Główną wadą telefonów wyposażonych w Dual SIM jest zwiększone obciążenie baterii. Spory problem mają z tym głównie telefony wyposażone w dwie baterie GSM. Z kolei w przypadku telefonów korzystających z trybów Pasywnego lub Standby Dual SIM należy liczyć się z tymczasową niedostępnością użytkownika i brakiem możliwości dodzwonienia się mimo dwóch kart.

Problemem może być również fakt, że w przypadku dwóch slotów na karty jeden z nich trzeba będzie przeznaczyć na kartę microSD, która pozwoli na rozbudowanie pamięci telefonu. Wówczas jednak użytkownik traci możliwość obsługi dwóch kart SIM.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Pheelings Media/Getty Images

Pozostałe wiadomości