Zestawy chłodzenia wodnego skutecznie obniżają temperaturę wybranych podzespołów dzięki chłodzącej cieczy, która przez bloki wodne ochładza części komputera. Zastanawiając się, czy lepiej zdecydować się na zakup chłodzenia wodnego czy powietrznego, należy uwzględnić przeznaczenie danego komputera.
Chłodzenie wodne PC to dobre rozwiązanie dla tych użytkowników komputerów, którzy mocno eksploatują sprzęt, powodując przegrzewanie się poszczególnych podzespołów. Chłodzenie wodne procesora i karty graficznej będzie przydatne przede wszystkim dla graczy, programistów i grafików.
Zobacz też: Typy sieci komputerowych – klasyfikacja sieci ze względu na zasięg i zastosowanie >>>
Jak działa chłodzenie wodne? Poradnik
Zestawy komputerowe składające się z zaawansowanych podzespołów oferują ogromną wydajność, jednak do sprawnego działania potrzebują specjalistycznego chłodzenia. Najczęściej spotykanym rodzajem chłodzenia jest chłodzenie powietrzem. Odbywa się ono poprzez zainstalowane radiatory – przy zasilaczu, procesorze, a nawet karcie graficznej.
Dla zachowania bezpiecznej temperatury urządzeń podczas wymagającej eksploatacji zaleca się jednak rozważenie alternatywnego sposobu, czyli chłodzenia wodnego PC. Taki typ chłodzenia stosuje się jedynie w komputerach stacjonarnych ze względu na ich konstrukcję, umożliwiającą praktycznie nieograniczoną rozbudowę i modyfikację (w laptopach i netbookach fizycznie nie ma miejsca na instalację chłodzenia wodnego). Wodny system chłodzenia może dotyczyć wszystkich podzespołów, ale istnieje także możliwość kombinacji – wykorzystania zarówno radiatorów, jak i wodnego chłodzenia procesora, karty graficznej lub innego podzespołu, który podczas intensywnej pracy ma tendencję do przegrzewania się. Dla grafików oraz graczy szczególnie istotne jest właśnie chłodzenie wodne karty graficznej i procesora.
Zobacz też: Szyfrowanie pendrive – jak ustawić hasło i zabezpieczyć pamięć? >>>
Konstrukcja zestawów chłodzenia wodnego może przypominać chłodzenie samochodowe. W skład zaawansowanych i całościowych układów chłodzących komputerów stacjonarnych wchodzą następujące elementy:
- pompa – napędza cały układ, odpowiadając za przepływ wody;
- płyn chłodzący (chłodziwo) – występuje najczęściej w postaci zdemineralizowanej wody, ale stosowane są także specjalne płyny chłodnicze;
- chłodnica – to główny element układu, w którym płyn ulega schłodzeniu;
- węże – rozprowadzają ciecz do różnych części układu chłodzącego;
- bloki wodne – przylegające do poszczególnych podzespołów komputera zbiorniki wypełnione schłodzonym płynem; są tą częścią układu, która bezpośrednio zmniejsza temperaturę podzespołów;
- zbiornik na ciecz (rezerwuar) – miejsce gromadzenia się używanego do chłodzenia płynu, a jednocześnie mechanizm zapobiegający powstawaniu zapowietrzeń;
- obudowa chłodzenia wodnego – wszystkie powyższe części układu muszą być stabilnie przytwierdzone do obudowy, która często charakteryzuje się także ciekawym designem, np. podświetleniem.
Jak zrobić chłodzenie wodne ? Osobom obeznanym z elektroniką montaż poszczególnych elementów układu nie powinien sprawić większych trudności. Mniej zaawansowani użytkownicy mogą skorzystać ze wskazówek zawartych w instrukcji albo rozważyć zakup gotowego zestawu chłodzenia wodnego.
Co lepiej wybrać: chłodzenie wodne czy powietrzne?
Zastanawiając się nad wyborem rodzaju chłodzenia, przede wszystkim warto wziąć pod uwagę parametry posiadanego komputera, a co za tym idzie – docelowy sposób wykorzystywania i przeznaczenie . W przypadku tradycyjnego korzystania z komputera do pracy, np. z wykorzystaniem prostych programów pakietu Microsoft Office (w przypadku systemów Windows) lub podobnych, chłodzenie powietrzem powinno być całkowicie wystarczające. Trzeba również mieć na uwadze fakt, że wyróżniamy różnego typu radiatory, które charakteryzują się różną efektywnością, wobec czego trudno mówić tylko o jednym typie chłodzenia powietrzem.
Zobacz też: Komputer kwantowy od Google - jak działa? 3 minuty obliczeń zamiast 10 tys lat >>>
Niemniej jednak z pewnością można stwierdzić, że kompaktowe chłodzenie wodne to świetne rozwiązanie dla osób, które korzystając z komputera, doświadczają problemów związanych z jego przegrzewaniem się. Wzrost temperatury procesora lub karty graficznej będzie towarzyszyć korzystaniu z zaawansowanych programów do obróbki grafiki i dźwięku, a także graniu w nowe gry komputerowe przy wyższych ustawieniach graficznych. Choć ten typ chłodzenia jest droższy, to na rynku istnieje wiele propozycji tanich układów chłodzących wodą. Ostatecznie wybór zależy również od preferencji estetycznych – wspomniane obudowy do chłodzenia wodnego należą do produktów najbardziej unikatowych pod względem wyglądu.
Autor: Filip Yak