Wiele branż jest w ogromnym kryzysie, nie działają sklepy, restauracje i wiele punktów usługowych i firm. Co mają robić ci, którzy z dnia na dzień stracili swoją pracę? Czy obecnie jest szansa na znalezienie nowej? O tym opowiedzieli nam specjalistka ds. rynku pracy Paulina Łukaszuk oraz kelner Jan Jakimowicz.
Branże zagrożone - kto może stracić pracę?
Szacuje się, że około jedna trzecia pracodawców zdecydowała się już na redukcję liczby zatrudnionych. Jak przyznała specjalistka, są branże, które zostały wyjątkowo dotknięte tą sytuacją. Mowa o wszystkich usługach związanych z gościnnością, czyli branże gastronomiczna, rozrywkowa, artystyczna.
To są wszyscy muzycy, którzy nie mogą występować, hotelarze, sklepy. Firmy, które nie mogą przenieść się do świata wirtualnego, których działalność opiera się na kontakcie osobistym, są tymi, które najbardziej cierpią
– powiedziała Paulina Łukaszuk.
Ciężka sytuacja dotknęła także kelnerów. Jak przyznał nasz drugi gość, Jan Jakimowicz, największym bogactwem jest robić to, co się kocha. Z tego względu mężczyzna nie poddaje się i walczy o swój zawód.
Ja jestem w stanie prowadzić zajęcia i doradzać online, ale sprawa kelnerów jest o tyle trudniejsza, że oni nie mogą pracować z domu. Ja codziennie robię jedną rzecz, że jak już wrócimy na właściwy tor, żeby rozpocząć naprawdę z pełną energią
- powiedział kelner.
Jan podczas domowej kwarantanny czyta książki, rozwija się i tworzy nowe programy szkoleniowe. Jak radzą sobie inni kelnerzy? Posłuchajcie całej rozmowy:
Branże bezpieczne - gdzie poszukuje się pracowników?
Pracodawcy w dalszym ciągu poszukują pracowników. Zdaniem Pauliny Łukaszuk, wciąż przeprowadzane są procesy rekrutacyjne, które kończą się sukcesami. Zawody, które mimo kryzysu świetnie sobie radzą i potrzebują dodatkowych rąk do pracy, to: księgowi, finansiści, cała branża IT, handel elektroniczny, wszystkie firmy marketingowe pracujące zdalnie.
Przykład z dzisiejszego poranka. Znajoma księgowa dzisiaj potwierdziła swoje warunki zatrudnienia. Księgowość, finanse, to wszystko jest nam cały czas potrzebne. Poza tym cały świat digitalowy - wszyscy informatycy, programiści, cała branża IT mają szansę na znalezienie zatrudnienia
- wyjaśniła Paulina Łukaszuk.
Szukanie pracy to proces, który może potrwać od kilku dni do kilkunastu tygodni. Gdzie zatem efektywnie szukać ofert oraz jakie umiejętności należy posiadać, aby wyróżniać się na tle konkurencji?
Warto zacząć od firmy, z którą byliśmy związani. Warto zapytać pracodawcę, czy nie jest w stanie nam pomóc w znalezieniu nowej pracy. Bardzo często możemy szukać pracy podobnej do tego, co robiliśmy, wykorzystywać umiejętności, które już mamy
– powiedziała.
Specjalistka doradziła także, że pracy możemy szukać za pośrednictwem mediów społecznościowych. Wielu pracodawców ogłasza się w ten sposób, oferując konkretne stanowisko.
Jak rynek pracy może wyglądać po zakończeniu pandemii?
Paulina Łukaszuk przyznała, że rynek pracy nie ulegnie drastycznej zmianie. Pracodawcy na pewno będą ostrożniejsi, ale będą się starać zachować zatrudnienia, bo koszt zatrudnienia nowego pracownika bywa dużo większy od zatrzymania starego.
Myślę, że stopniowo będziemy uzupełniać te braki. Firmy też będą musiały się odkuć
- dodała.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
- Prywatne testy na koronawirusa dostępne od poniedziałku w Olsztynie
- Pink i jej 3-letni syn byli zarażeni koronawirusem. "Proszę, zostańcie w domach"
- #KoncertDlaBohaterów. Gwiazdy w hołdzie dla polskich lekarzy. "To świetna inicjatywa"
Autor: Nastazja Bloch