Styl życia

Święta dla samotnych – w jaki sposób i gdzie można je spędzić?

Styl życia

Fot. Claus Christensen / Getty Images

Święta to czas kojarzony głównie z rodziną, przyjaciółmi i bliskimi osobami. Co jednak można zrobić, jeśli okoliczności życiowe zmuszają nas do spędzenia ich w samotności? Jak przeżyć samotne święta, aby były szczęśliwe? Jest na to wiele ciekawych sposobów.

Samotne święta często źle się kojarzą, jednak przy odrobinie dobrej woli można je spędzić w bardzo ciekawy sposób. Czas bez rodziny i przyjaciół wcale nie musi być smutny – można przeznaczyć go na podróże, nadrobienie zaległości w serialach lub książkach albo po prostu na odpoczynek od codziennej pracy. To również czas, kiedy można podzielić się sobą z innymi poprzez wolontariat.

Więcej:

Święta dla samotnych seniorów – jak można je spędzić?

W okolicach Wielkanocy i Bożego Narodzenia niejednokrotnie pojawiają się reklamy i kampanie społeczne, które zwracają uwagę na samotność osób starszych w święta. Nieraz się również słyszy w tym czasie o podrzucaniu babci czy dziadka do szpitala. Święta dla samotnych seniorów to szczególnie ciężki okres, kiedy tęsknią za rodziną, która nie ma dla nich czasu. To właśnie starsi ludzie najdotkliwiej odczuwają świąteczną samotność i mają duży problem z organizacją tego czasu, między innymi przez niskie emerytury oraz ograniczenia związane ze stanem zdrowia. W okresie Bożego Narodzenia i Wielkanocy organizowane są jednak liczne spotkania świąteczne dla samotnych seniorów, między innymi przez związki zawodowe lub spółdzielnie mieszkaniowe. Z roku na rok na takich Wigiliach i obiadach wielkanocnych zjawia się coraz więcej osób. Organizowane są one również przez biblioteki, urzędy gmin czy uniwersytety trzeciego wieku. Naprzeciw oczekiwaniom osób starszych wychodzą także sanatoria i domy wczasowe, które oferują świąteczne pobyty (po bardzo niskich cenach) nad morzem, w górach czy na Mazurach. Są to miniturnusy, w czasie których seniorzy mogą korzystać z basenów, masaży lub leczniczych inhalacji.

Na rzecz osób starszych i samotnych działa również wiele organizacji i stowarzyszeń, które zapewniają miłe spędzanie czasu. Należy do nich m.in. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich. Organizuje ono wycieczki dla seniorów, spotkania świąteczne oraz codzienne wsparcie materialne i duchowe.

Samotni w święta – porady dla singli i młodych ludzi

Różnego rodzaju okoliczności życiowe mogą zmusić osoby w sile wieku do spędzenia samotnych świąt – może być to brak rodziny, skłócenie z nią, wyjazd za granicę do pracy. Najciekawszym pomysłem na samotne święta są wakacje – czas ten można wykorzystać na podróże, wypoczynek w ciepłych krajach lub poznanie nowego zakątka świata. Osoby skoncentrowane na robieniu kariery nie wahają się brać w okresie świąt dodatkowych dyżurów w pracy lub poświęcają się samodoskonaleniu – czytają branżowe książki, zapoznają się z ciekawymi projektami, mają czas usiąść i spisać swoje pomysły. Ludzie samotni mogą wykorzystać święta na odpoczynek, interesującą lekturę lub nadrobienie zaległości w oglądaniu seriali. To także dobry moment na porządne wyspanie się i zadbanie o urodę. Nie wolno również zapominać, że większość młodych ludzi nie przesiaduje całych świątecznych dni, popijając kawkę lub herbatkę w towarzystwie ciotek i wujków. Samotne święta Bożego Narodzenia mogą być więc istnym maratonem spotkań z przyjaciółmi. W tym czasie wiele klubów organizuje imprezy tematyczne, np. przeznaczone dla singli – może warto wybrać się w takie miejsce i dać sobie szansę na poznanie drugiej połówki? Samotni w święta decydują się również na odwiedzanie dalszej rodziny i znajomych, wśród których czują się dobrze i bezpiecznie. W tym czasie można także realizować swoje pasje, które się do tej pory zaniedbywało – samotne Święta Wielkanocne to dobry moment na długą wycieczkę rowerową, wyjście na rolki czy uprawianie innego sportu. Fani pływania mogą korzystać z hotelowych basenów, a część siłowni w dużych miastach jest czynna również w święta.

Święta spędzane samotnie – czas na dobroczynność

Doskonałym pomysłem na spędzenie świąt jest podzielenie swojej samotności z kimś innym. Niektóre osoby wykorzystują Wielkanoc i Boże Narodzenie do niesienia pomocy i radości osobom chorym i samotnym. Jeśli chce się w tym czasie zrobić coś dobrego dla innych, warto rozejrzeć się w ofercie różnego rodzaju wolontariatów prowadzonych przez organizacje pozarządowe. Dobro można czynić na wiele sposobów, np. pomagając zwierzętom poprzez odwiedzanie ich w schroniskach i wyprowadzanie na spacery. Dobrym pomysłem jest kilkudniowy wolontariat w domu opieki, szpitalu, hospicjum czy domu dziecka. Istnieją nawet takie organizacje, które zapewnią święta polegające na przytulaniu chorych i samotnych niemowlaków (np. w Interwencyjnym Ośrodku Preadopcyjnym „Tuli Luli” w Łodzi). Być może w najbliższym sąsiedztwie jest osoba starsza, schorowana i samotna, z którą warto się zaprzyjaźnić i wraz z nią spędzić święta? Dobroczynność to doskonały pomysł na wypełnienie poczucia pustki i samotności w święta.

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości