Porady

Wagina - co to jest? Budowa i rodzaje wagin

Porady

Autor:
Adrian
Adamczyk
Wagina - co to jest? Budowa i rodzaje wagin

Wagina, inaczej pochwa, to jeden z elementów narządów rodnych kobiety. Jest to niewidoczna część żeńskich genitaliów, znajdująca się w podbrzuszu. Jednak ogólnie zostało przyjęte, że mianem waginy określa się zewnętrzną część narządów płciowych kobiety, czyli wzgórek łonowy, wargi sromowe i łechtaczkę. Kształt waginy może być różnorodny, dlatego wyróżnia się kilka typów wagin. Żeńskie narządy rodne składają się z narządów wewnętrznych, do których należą: macica, wagina, jajniki i jajowód oraz z narządów zewnętrznych: warg sromowych, łechtaczki i wzgórka łonowego. W potocznym rozumieniu to właśnie narządy zewnętrzne nazywane są waginą. Wygląd waginy jest indywidualną sprawą każdej kobiety. Wyróżnia się kilka głównych typów wagin. 

Żeńskie narządy rodne składają się z narządów wewnętrznych, do których należą: macica, wagina , jajniki i jajowód oraz z narządów zewnętrznych: warg sromowych, łechtaczki i wzgórka łonowego. W potocznym rozumieniu to właśnie narządy zewnętrzne nazywane są waginą. Wygląd waginy jest indywidualną sprawą każdej kobiety. Wyróżnia się kilka głównych typów wagin. 

Budowa waginy 

Wagina , czyli pochwa, to mięśniowo-błoniasty przewód zbudowany z elastycznych i rozciągliwych włókien. Przeciętnie wagina ma długość 6-8 centymetrów i szerokość do 3 centymetrów. Pochwa jest wyłożona błoną śluzową, która wydziela śluz ułatwiający zapłodnienie i transport plemników, w zależności od dnia cyklu menstruacyjnego. Wagina pełni funkcje związane z rozrodem: jest miejscem, do którego mężczyzna wprowadza penisa i jest elementem kanału rodnego, przez który wydostaje się dziecko podczas porodu naturalnego. W pochwie znajdują się liczne zakończenia nerwów czuciowych, dzięki czemu kobieta odczuwa przyjemność podczas stosunku seksualnego.

Anatomia waginy , określanej jako narządy zewnętrzne, przedstawia się następująco:

 • wzgórek łonowy: to zbudowana z tkanki tłuszczowej wyniosłość o trójkątnym kształcie, która znajduje się nad spojeniem łonowym i łączy się z wargami sromowymi większymi
 • wargi sromowe większe: parzyste fałdy owłosionej skóry, pod którymi znajdują się wargi sromowe mniejsze
 • wargi sromowe mniejsze: dwa fałdy cienkiej skóry, które osłaniają wejście do pochwy
 • łechtaczka: to nieparzysty narząd, który odpowiada męskiemu prąciu i jest odpowiedzialny za pobudzenie seksualne i osiągnięcie orgazmu.

Rodzaje wagin:

 • Małe wargi sromowe większe i małe wargi sromowe mniejsze
 • To rzadko spotykany typ. Wzgórek łonowy jest symetryczny, wargi sromowe mniejsze są całkowicie przykryte wargami sromowymi większymi i nie wystają nawet minimalnie. Inną nazwą tego typu waginy jest typ Barbie lub typ szparka.
 • Małe wargi sromowe większe i duże wargi sromowe mniejsze
 • W tym rodzaju waginy wargi sromowe mniejsze nie są przykryte przez wargi sromowe większe i wystają na zewnątrz. U jednych kobiet wargi sromowe mniejsze wystają nieznacznie, u innych dużo bardziej. Jest to tak zwany fartuszek hotentocki, czyli przerost warg sromowych mniejszych. Z medycznego i seksualnego punktu widzenia nie jest to patologiczna budowa waginy , jednak dla niektórych kobiet jest defektem kosmetycznym. Inną nazwą tego typu kształtu jest zasłonka lub motylek.
 • Duże wargi sromowe większe i małe wargi sromowe mniejsze
 • Wargi sromowe mniejsze są całkowicie niewidoczne i przykryte wargami sromowymi większymi, które są duże i mają bogato rozwiniętą podskórną tkankę tłuszczową. Potoczną nazwą tego rodzaju waginy jest "bułeczka".
 • Asymetryczne wargi sromowe
 • Jest to najczęściej spotykany typ kształtu waginy u kobiet. Wyróżnia się w nim typ budowy "tulipan", w którym wargi sromowe mniejsze delikatnie wystają ponad wargi sromowe mniejsze w jednym punkcie, a w innym są całkowicie przykryte. Wagina przypomina wyglądem rozwijający się kwiat. Innym rodzajem jest "podkowa". Wargi sromowe większe rozchylają się u góry, pokazując wargi sromowe mniejsze, ale całkowicie zakrywają je na dole. Srom kształtem przypomina podkowę. Spotykana jest także budowa waginy , w której długość i kształt warg sromowych różni się wyglądem z jednej i z drugiej strony. 

Operacja plastyczna waginy

Niektóre kobiety czują dyskomfort związany z wyglądem swojej waginy. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku posiadania typu drugiego, kiedy wystające wargi sromowe mniejsze są przyczyną kompleksów i wstydu przed partnerem lub powodują ocieranie się i ból podczas jazdy na rowerze. Współczesna chirurgia plastyczna w zakresie operacji waginy oferuje:

 • zwiększanie i zmniejszanie warg sromowych,
 • odtworzenie błony dziewiczej,
 • odkrycie łechtaczki, aby zwiększyć doznania seksualne,
 • zwężenie pochwy, zwłaszcza u kobiet po porodzie naturalnym.

Zobacz wideo: Desery w kształcie waginy podbijają Madryt

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Peter Dazeley/Getty Images

Pozostałe wiadomości