W 2023 roku będziemy mieć 115 dni wolnych od pracy. Jak zaplanować urlop, aby wykorzystać wszystkie możliwości i zużyć jak najmniej dni urlopowych w pracy? Komu ile urlopu przysługuje?
Dni wolne od pracy w 2023 roku
W 2023 roku czeka nas 13 świąt wolnych od pracy, z czego 4 wypadają w sobotę bądź niedzielę. Łącznie do przepracowania w tym roku będziemy mieć 250 dni i średnio 2 000 godzin. Dni wolnych będzie 115.
Podróże po świecie
Podróże po świecie
Dni wolne w 2023 roku
- Nowy Rok (1 stycznia) - niedziela,
- Święto Trzech Króli (6 stycznia) - piątek,
- Wielkanoc (9 kwietnia) - niedziela,
- Lany Poniedziałek (10 Kwietnia) - poniedziałek,
- Święto Pracy (1 maja) - poniedziałek,
- Święto Konstytucji 3 Maja (3 maja) - środa,
- Zesłanie Ducha Świętego, inaczej Zielone Świątki (28 maja) - niedziela,
- Boże Ciało (8 czerwca) - czwartek,
- Wniebowzięcie NMP (15 sierpnia) - wtorek,
- Dzień Wszystkich Świętych (1 listopada) - środa,
- Narodowe Święto Niepodległości (11 listopada) - sobota,
- Boże Narodzenie, 1 dzień świąt (25 grudnia) - poniedziałek,
- Boże Narodzenie, 2 dzień świąt (26 grudnia) - wtorek.
Jak brać urlop w 2023 roku, żeby mieć jak najwięcej wolnego?
Pierwszy długi weekend czeka nas na samym początku 2023 roku - 6 stycznia wypada w piątek i jest dniem wolnym od pracy. Osoby pracujące w systemie pn-pt nie muszą brać dodatkowego dnia, aby mieć długi weekend. 1 stycznia, który również jest wolny, wypada w niedzielę. To oznacza, że za ten dzień nie dostaniemy dodatkowego dnia wolnego. Do kolejnej przerwy będziemy jednak musieli poczekać aż dwa miesiące bez dodatkowych dni wolnych - luty i marzec.
Kolejny drugi weekend będzie w kwietniu, wtedy jednak większość osób obchodzi święta Wielkanocy. Mimo to nie będzie trzeba brać dodatkowego dnia wolnego, aby cieszyć się trzydniowym "dwudzionkiem".
W maju czeka nas niezwykle przyjemna majówka - 1 maja wypada w poniedziałek, a 3 maja w środę. Oznacza to, że wystarczy wziąć jeden dzień wolnego (2 maja, we wtorek), aby cieszyć się 5 dniowym urlopem i długim majowym weekendem.
Kolejną okazją będzie Boże Ciało (8 czerwca) w czwartek oraz Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny (15 sierpnia) we wtorek. W czerwcu wystarczy wziąć dodatkowy dzień wolny w piątek, a w sierpniu w poniedziałek, aby cieszyć się czterodniowym weekendem. To szczególnie dobry czas na urlop, jeśli lubimy letnie temperatury. W czerwcu często w tym terminie jest już przyjemnie ciepło, a w sierpniu trwa pełnia lata.
1 listopada, który jest wolny, przypada w środę. Oznacza to, że można dobrać dwa dni urlopu, aby mieć długi weekend i zaoszczędzić wolne dni. To też dobra okazja, aby wcześniej odwiedzić groby swoich bliskich. Z kolei 11 listopada przypada w sobotę, a to oznacza, że za ten dzień przysługuje nam dodatkowy dzień wolny od pracy. W takich wypadach najlepiej wziąć wolny piątek lub poniedziałek i wydłużyć sobie przerwę od pracy.
Kolejne wolne dni będą już w grudniu w przerwie świątecznej. W tym roku wypadają szczególnie dobrze - w poniedziałek (25 grudnia) i we wtorek (26 grudnia). Oznacza to, że czekają nas 4 dni wolnego na święta. Wystarczy dobrać 3 dni wolnego (27, 28 i 29 grudnia), aby cieszyć się całym wolnym świątecznym weekendem.
Kto ma ile urlopu?
Urlop wypoczynkowy przysługuje osobom zatrudnionym na umowie o pracę. Kodeks pracy reguluje w takiej sytuacji, ile dni wolnego należą się pracownikowi. W takiej sytuacji wymiar urlopy wynosi: 20 dni dla osób pracujących na UOP mniej niż 10 lat, 26 dni dla osób pracujących 10 lat i więcej na UOP.
Do okresu zatrudnienia wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia bez powodu ustania stosunku pracy.
Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, dolicza się:
- 3 lata - za ukończenie zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej,
- 4 lata - za ukończenie średniej szkoły ogólnokształcącej,
- 5 lat - za ukończenie średniej szkoły zawodowej
- 5 lat - średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych szkół zawodowych,
- 6 lat - za ukończenie szkoły policealnej,
- 8 lat - za skończenie szkoły wyższej (minimum stopień licencjata lub inżyniera).
Do kiedy należy wykorzystać zaległy urlop z poprzedniego roku?
Jak podaje portal pip.gov.pl, "zgodnie z art. 168 k.p. urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym w myśl art. 163 k.p. (czyli w terminie ustalonym w planie urlopów bądź po porozumieniu z pracownikiem) należy pracownikowi udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego". Pracodawca nie ma obowiązku uzgadniania z pracownikiem terminu urlopu, ale musi mu go udzielić w terminie określonym przepisami, a jest to "do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego".
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Święto 20 czerwca - Dzień Powstań Śląskich. Czy jest to dzień wolny od pracy?
- Mamy nowe święto państwowe. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę. 27 grudnia będziemy obchodzić Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
- Dzień Nauki Polskiej. Nowe święto państwowe będziemy obchodzić 19 lutego
Autor: Teofila Siewko
Źródło: pip.gov.pl
Źródło zdjęcia głównego: Fly_dragonfly/Getty Images