Porady

Muszki w doniczce - jak sobie z nimi radzić? Poznaj sprawdzone sposoby na muszki w kwiatach doniczkowych

Porady

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kobieta doglądająca kwiatów doniczkowych.

Szkodniki potrafią uprzykrzyć życie każdej roślinie i osobie, która się tą rośliną zajmuje. Małe muszki w doniczce mogą wyglądać niewinnie, ale to tylko pozory. Najlepiej wypowiedzieć im wojnę, gdy tylko się pojawią.

Jak zlikwidować muszki z kwiatów doniczkowych? Czym są białe muszki na kwiatach doniczkowych? Czy są tak samo niebezpieczne jak czarne muszki w kwiatach doniczkowych? Warto dobrze się przyjrzeć niechcianym gościom, by precyzyjnie określić plan ich zwalczania. 

Małe, czarne muszki w kwiatach doniczkowych

Muszki w domu zazwyczaj kojarzą się z owocówkami (drosophila melanogaster ), jednak istnieją także gatunki, które upodobały sobie kwiaty doniczkowe. Ich pojawienie się nie wróży nic dobrego, zatem trzeba się nimi zająć jak najszybciej.

Czarne, małe muszki w kwiatach doniczkowych to mogą być ziemiórki pleniówki (sciara militaris ). Dorosła powstać tych owadów ma do 2 do 4 milimetrów i nie stanowi zagrożenia dla kwiatów. Niebezpieczne są natomiast wygłodniałe larwy muszki. W ziemi, w doniczce samice składają jaja. Po kilku dniach zaczyna się wylęganie. Larwy ziemiórki mogą mieć nawet 7 milimetrów długości, mają czarne główki i przezroczyste odwłoki. Ten rodzaj muszki w ziemi doniczkowej może się pojawić, gdy w pomieszczeniu będzie wystarczająco ciepło, a w glebie dosyć wilgotno. Temperatura około 24 stopni Celsjusza sprawia, że cykl życiowy tych muszek może trwać zaledwie 3 tygodnie. Dzięki temu mogą one w naprawdę szybkim tempie zrujnować całą roślinę.

Warto wiedzieć, że kiedy gleba jest wilgotna, to larwy muszki w ziemi doniczkowej żywią się materią organiczną, za korzenie zabierają się dopiero, gdy bryła korzeniowa zostanie przesuszona. Preferują młode korzenie, niezdrewniałe pędy oraz szyjki korzeniowe. Zdarza się, że czarne muszki w kwiatach doniczkowych doprowadzają do zniszczenia całego systemu korzeniowego. Zaatakowane korzenie mogą zostać porażone przez bakterie, wirusy i grzyby.

Białe muszki na kwiatach doniczkowych

Często zdarza się, że na kwiatach doniczkowych pojawiają się także białe muszki, które atakują także rośliny szklarniowe i balkonowe. Białe muszki to dorosłe formy mączlika szklarniowego (trialeurodes vaporariorum ), które mogą mieć od 1,5 do 2 milimetrów długości. Te małe muszki w kwiatach doniczkowych są jasnozielone, jednak ich ciało pokrywa woskowy nalot, który sprawia, że owad wydaje się biały.

Mączlik szklarniowy żeruje na dolnej części liści, wysysając z nich sok. W efekcie liście robią się żółte, ulegają deformacjom, aż w końcu zasychają, a cała roślina przestaje rosnąć. Żerujące larwy pozostawiają na roślinie ślady w postaci rosy miodowej, która z kolei sprzyja rozwojowi grzybów spadziowych. Rozrastając się, grzyb stopniowo pokrywa cały liść i jego aparaty szparkowe. Jak widać, małe muszki w kwiatach doniczkowych mogą wyrządzić wiele szkód i z całą pewnością nie należy bagatelizować ich obecności. Warto wiedzieć, że białe muszki pojawiające się na kwiatach doniczkowych mają swoje preferencje - atakują głównie fuksje, pelargonie i surfinie, więc, uprawiając te rośliny, należy co jakiś czas sprawdzać, czy nie zostały zaatakowane przez szkodniki.

Jak zwalczyć muszki w kwiatach doniczkowych?

Do dyspozycji jest wiele różnych sposobów. Na początku zawsze warto zastosować domowe, naturalne i najmniej inwazyjne środki, a preparatów chemicznych użyć w momencie, gdy wszystko inne już zawiodło. Oto sposoby na to, jak pozbyć się muszek z kwiatów doniczkowych.

Domowe sposoby na muszki w kwiatach doniczkowych to przede wszystkim opryski przygotowane na bazie wywarów z takich roślin jak wrotycz czy tytoń oraz pokrzywa i skrzyp polny. Takie opryski warto stosować raz w tygodniu. Są osoby, które polecają usuwanie muszek przy użyciu odkurzacza, jednak wymaga to wiele precyzji i przy braku wprawy może przyczynić się do uszkodzenia rośliny. Czarne muszki można spróbować zwabić do specjalnej pułapki. W tym celu należy wypełnić żółty kubeczek mniej więcej w połowie wodą i dodać do niej po łyżeczce octu jabłkowego i płynu do mycia naczyń. Dodatkowo można także dodać odrobinę kurkumy, ponieważ żółty kolor wabi dorosłe owady. Taką pułapkę należy stosować także wtedy, gdy wszystkie owady zostaną schwytane, ponieważ najprawdopodobniej w podłożu rośliny będzie już czekało na wyklucie się kolejne pokolenie ziemiórki. Na muszki w doniczce z kwiatami stosuje się również żółte lepowe tabliczki, które umieszcza się w ziemi. Działają one podobnie jak pułapka z octem, wabiąc owady żółtym kolorem. W tym przypadku także należy poczekać, aż wyklują się kolejne owady, które po złapaniu nie będą miały możliwości złożenia kolejnych jaj. Jeśli naturalne sposoby zawiodą, to trzeba będzie sięgnąć po specjalne chemiczne preparaty. Przed użyciem koniecznie należy zapoznać się z informacją o tym, jak często i w jakich ilościach dany środek stosować. Na ogół używa się oprysków, jednak można także spotkać pałeczki, które umieszcza się w podłożu. Dzięki temu muszki w ziemi kwiatów doniczkowych są praktycznie bez szans na przetrwanie. Należy pamiętać, że środki chemiczne mogą być także szkodliwe dla ludzi i zwierząt. Po zastosowaniu sztucznych preparatów trzeba koniecznie przewietrzyć pomieszczenie.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Sergey Mironov/Getty Images

Pozostałe wiadomości