Materiał promocyjny

Domowi "pożeracze" energii. Jak efektywnie oszczędzać na ogrzewaniu i elektryczności?

Jak efektywnie oszczędzać energię? Zapraszamy do udziału w czacie
Jak zaoszczędzić na energii?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Co zrobić, żeby zaoszczędzić na zużywanej energii cieplnej i elektrycznej? Jaka powinna być optymalna temperatura w pomieszczeniach w domu? Na te i inne pytania odpowiedziała za pośrednictwem chatu ekspertka, Anna Trudzik, dyrektor Departamentu Energetyki Prosumenckiej, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. O czym jeszcze mówiła specjalistka podczas wizyty w studiu Dzień Dobry TVN?

Jak zaoszczędzić na energii?

Chłodniejsza aura za oknem sprawia, że temperatura w domu rośnie. Co zrobić by w ekonomiczny i bardziej ekologiczny sposób ogrzać nasze cztery kąty? Jak się okazuje, najskuteczniejsze są najprostsze rozwiązania. Pamiętaj, by zawsze wyłączać światło, gdy opuszczasz pomieszczenie, odłączaj sprzęt od prądu, jeśli go nie używasz i włączaj tylko pełną pralkę oraz zmywarkę. - Gdy wychodzimy z domu, wyłączmy sprzęt z tzw. czuwania. To już jest oszczędność energii. Jak dłuższy czas nas nie ma, to możemy obniżyć temperaturę w domu, wówczas nie tracimy energii cieplnej. Światowa Organizacja Zdrowia mówi, że optymalne dla zdrowego człowieka jest 18 stopni - tłumaczyła gościni programu. O czym jeszcze warto pamiętać? Podczas gotowania przygotowuj tylko tyle wody, ile potrzebujesz i nie przechowuj ciepłych posiłków w lodówce. Pomieszczenia wietrz krótko i intensywnie oraz uszczelnij okna oraz drzwi.

Domowi "pożeracze" energii

Przed sezonem grzewczym powinniśmy zadbać o odpowietrzenie grzejników, udrożnienie instalacji oraz dokonanie odpowiednich napraw. Warto również pamiętać, by zagospodarować w pomieszczeniu przestrzeń tak, by ciepłe powietrze mogło swobodnie przepływać. Ekspertka zapytana o to, czy pranie może być suszone na grzejniku przyznała, że choć to popularna metoda - nie jest właściwa.

- Będzie dosyć dużo energii zużywane, by to pranie nam wyschło. Odsuńmy to pranie od grzejnika, niech ono samo naturalnie wyschnie - stwierdziła gościni.

Jeśli zdecydujemy się na wymienienie sprzętu, musimy pamiętać, że najlepiej wybrać taki, który zużywa jak najmniej energii elektrycznej, a więc - obniży też nasze rachunki. Producenci umieszczają skalę od A do G, która ujawnia efektywność energetyczną.

- To są standaryzowane przeliczenia - podsumowała Anna Trudzik.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Ministerstwo Klimatu i Środowiska
Źródło: mat. prasowe
Materiał promocyjny
podziel się:

Pozostałe wiadomości