Porady

Jak dbać o buty zimą? Oto sposoby na impregnację obuwia

Porady

Wielkimi krokami zbliża się prawdziwa zima - według niektórych prognoz jeszcze w styczniu temperatury mogą spaść nawet do -30 stopni Celsjusza. Oprócz srogiego mrozu pojawią się śnieg, a potem błoto, które stanowią spore wyzwanie dla butów. Jak zatem o nie dbać? Kilku wskazówek udzieliła w naszym programie dziennikarka i autorka poradników, Małgorzata Świgoń.

Jak zabezpieczyć buty przed wilgocią?

W zimowym czasie powinniśmy szczególnie zatroszczyć się o obuwie, aby zachowało swoje właściwości na wiele sezonów i cieszyło nas nienagannym wyglądem. Należy jednak pomyśleć o tym już przy samym zakupie. Bardzo ważną sprawą jest bowiem impregnacja - jeśli nabywamy nowe buty, warto zacząć od ich zabezpieczenia.

- Są oczywiście środki gotowe, które bardzo dobrze działają. Najlepiej wybrać takie, które oparte są na nanotechnologii, bo one odpychają nam cząsteczki wody i tymi środkami możemy zabezpieczyć każdy rodzaj skóry - także zamsz i nubuk - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN Małgorzata Świgoń.

Domowe sposoby na impregnację obuwia

Obuwie można zaimpregnować środkami gotowymi bądź samodzielnie, przy pomocy produktów kupionych w sklepach budowlanych lub z artykułami gospodarstwa domowego.

Jednym ze sposobów na impregnację skórzanych podeszw jest mieszanka pokostu lnianego (zagęszczonego oleju z nasion lnu) oraz terpentyny . Należy połączyć 1 łyżkę pokostu z 0,5 łyżki terpentyny i tym nasmarować spód obuwia.

- To jest naprawdę taka mieszanka, która nam super zabezpieczy - zapewniała dziennikarka.

Istnieją jednak rodzaje obuwia, których nie sposób świetnie zabezpieczyć. Należą do nich modele z zamszu czy skóry lakierowanej. Wówczas, gdy już przemokną, dobrze jest wykorzystać ziarno (np. ryż, groch czy pszenicę), które wyciągną wilgoć. Takie same zastosowanie mają papiery lub gazety, jakimi możemy wypchać mokre kozaki.

- Obuwie - jeśli nie mamy suszarki do butów - powinniśmy suszyć z dala od źródeł ciepła i powoli, żeby skóra nam nie popękała - doradzała ekspertka.

Bardzo ważne jest również pastowanie, które stanowi najprostszy sposób impregnacji. Jak często powinniśmy zabezpieczać obuwie?

- Przynajmniej raz na kwartał. (...) Natomiast jeśli wybieramy się w góry czy e na jakieś wycieczki to właściwie należałoby zaimpregnować po każdym wyjściu - powiedziała Małgorzata Świgoń.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości