Sezonowe, letnie owoce, jak maliny, truskawki czy poziomki, to nie tylko uczta dla zmysłów, lecz także często sprawcy trudnych do sprania zabrudzeń. Plamy po truskawkach najlepiej zalać natychmiast wrzątkiem. Utrwalone zabrudzenia jednak wymagają zastosowania innych metod.
Plamy z truskawek znikają szybko, jeśli są świeże. Im dłużej zwleka się z usunięciem zabrudzenia, tym jest to trudniejsze. Pierwszym krokiem do pozbycia się owocowego brudu jest szybkie zamoczenie we wrzącej wodzie. Jeśli jednak plama zdoła się utrwalić, trzeba namoczyć tkaninę w wodzie z octem lub użyć wybielacza. Na końcu należy ubranie wyprać. Wypróbowaną metodą jest także nałożenie na plamę pasty przygotowanej z proszku do pieczenia i octu winnego. Po odczekaniu pół godziny należy wyprać odzież w niskiej temperaturze.
Usuwanie plam po truskawkach – sprawdzone metody
Niektóre plamy wyjątkowo trudno usunąć. Do takich zaliczają się między innymi zabrudzenia powstałe po kontakcie z owocami, np. truskawkami. W takiej sytuacji liczy się szybkość reakcji – najlepiej od razu polać plamę wrzątkiem; powinna zejść bez problemu. Innym, często stosowanym sposobem jest użycie substancji chemicznej – wybielacza, a następnie wypranie zabrudzonej garderoby.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Owoce i warzywa
Owoce i warzywa
Istnieje także sporo domowych sposobów, które pozwalają uporać się z uporczywymi plamami po truskawkach czy malinach. Jako doskonały odplamiacz sprawdza się ocet lub jego mieszanka z proszkiem do pieczenia. Plamy po truskawkach można również natrzeć sokiem z cytryny, a następnie spłukać je wodą i normalnie wyprać ubranie. Jeśli plama pojawiła się na odzieży bawełnianej lub wykonanej z tkaniny syntetycznej, warto wypróbować jeszcze inny naturalny środek do usuwania plam – zsiadłe mleko.
W plamę trzeba przez kilka minut wcierać zsiadłe mleko, zostawić na kilka godzin, a na koniec wyprać w letniej wodzie i szarym mydle. Na tym jednak nie kończą się pomysły na usunięcie plam.
Domowe sposoby na plamy z truskawek - jak je wywabić?
Warto sprawdzić także, jak zadziałają inne domowe metody:
- plamę należy natrzeć solą, wypłukać w zimnej wodzie, namoczyć w detergencie, na koniec wyprać,
- przetrzeć zabrudzenie szmatką umoczoną w alkoholu, a następnie polać je wodą utlenioną i wystawić na słońce,
- zabrudzoną tkaninę warto namoczyć na całą noc w serwatce,
- bardzo silne zabrudzenia mogą wymagać prania z dodatkiem roztworu boraksu lub w wodzie z roztworem kwasu siarkowego.
Jak usunąć plamy z truskawek – o czym trzeba pamiętać?
To, o czym należy pamiętać, walcząc z plamami po truskawkach, jest odpowiednia kolejność wykonywanych czynności. Najpierw należy postarać się usunąć plamę, wyprać tkaninę, a dopiero gdy zabrudzenie całkiem zniknie, można ubranie wyprasować. Prasowanie może plamę utrwalić, dlatego nie warto tego robić zbyt wcześnie. Naturalną substancją, która może pomóc w pozbyciu się owocowego zabrudzenia, a jednocześnie znajduje się w niemal każdej kuchni, jest soda oczyszczona.
Soda umożliwia usunięcie plam, nie pozostawia też żadnych śladów, jest bezpieczna, ekologiczna i nie szkodzi alergikom. Soda oczyszczona uznana została za znakomity wybielacz i odplamiacz, który umożliwi także usunięcie plamy z truskawek. Dlaczego wywabianie plam po owocach jest tak trudne i czasochłonne? Wszystko za sprawą bardzo mocnych barwników zawartych zwłaszcza w takich owocach, jak wiśnie, jagody czy choćby truskawki.
Barwniki nazywane są antocyjanami i stanowią grupę związków chemicznych nadających owocom charakterystyczny fioletowy czy czerwony kolor. Kolor zależny jest od odczynu pH, który w przypadku truskawek jest kwaśny. Co istotne, to właśnie odczyn, a także gęstość soku decydują, jaka metoda okaże się skuteczna w usuwaniu plam. Zaschnięte zabrudzenie można też posmarować gliceryną, a następnie wypłukać wodą.
Jak usunąć plamy z owoców?
Latem, gdy sezon na owoce trwa, plamy pojawiają się dość często, a wiele z nich oznacza walkę i kolejne próby usunięcia zabrudzenia. Ubrania z plamami po jagodach dobrze jest namoczyć w roztworze kwasku cytrynowego lub roztworze octu.
Ważna jest zasada, iż starsze plamy muszą zostać namoczone w mocniejszym roztworze, zaś świeże w słabszym. Proporcje dla nowo powstałych zabrudzeń wynoszą 1:2 dla octu i wody, dla zaschniętych zaś – 1:1. Na plamy z porzeczek i wiśni warto nałożyć kwaśne mleko i odczekać, aż zaschnie. Po tym czasie trzeba zdrapać powstałe grudki i po raz kolejny nałożyć warstwę mleka.
Czynność należy powtarzać aż do momentu, gdy plama zniknie. Białe materiały można spróbować potraktować wybielaczem, jednak w przypadku kolorowych tkanin metoda ta może okazać się szkodliwa – mogą powstać przebarwienia, kolor może zblaknąć. Plamy mogą pojawić się również na skutek zachlapania ubrania sokiem z jabłek czy gruszek – zabrudzone miejsca trzeba jak najszybciej skropić octem, sokiem z cytryny lub posypać solą. Metodą na plamy po owocach jest też mydło galasowe, które można kupić w sklepie ze zdrową żywnością.
Zobacz także:
- Trwa sezon na truskawki. Czy wiesz, ile dziennie można ich zjeść?
- Dla tych osób truskawki mogą być szczególnie niebezpieczne. Sprawdź, czy znajdujesz się w grupie ryzyka
- Jak rozpoznać polskie truskawki? Trzy sposoby na to, jak odróżnić je od importowanych
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Halyna Romaniv/Getty Images