Jak przechowywać żywność?
Produkty żywnościowe można przechowywać na wiele sposobów - w plastikowym pudełku, foliowej torebce czy słoiku. Które z nich jest najlepsze?
- Moim ulubionym są słoiczki. Możemy w nich zabierać np. sałatkę na drugie śniadanie do pracy czy zupę. Do tego podtrzymają jej świeżość. Po słoiki czy szklane opakowania warto sięgnąć także dlatego, że w szkle nie ma żadnych szkodliwych substancji, które mogłyby przeniknąć do żywności - mówiła w Dzień Dobry TVN Agnieszka Kałuża, autorka bloga "Aga Pomaga".
A jak przedłużyć świeżość owoców, np. bananów?
- Serce bananów, czyli część, która trzyma wszystkie owoce trzeba obwinąć folia spożywczą - mówiła blogerka.
Co możemy zrobić z warzywami?
- Pieczarek nie można trzymać w foliowych ani plastikowych opakowaniach, bo zaczynają puszczać wodę. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie papierowy woreczek, który pochłania wilgoć - mówiła blogerka.
W taki woreczek można zapakować także kanapkę lub wędlinę.
- Wędlina lubi oddychać, dlatego zanim włożymy ją do lodówki - połóżmy ją np. kawałku pergaminu, umieśćmy w szklanym opakowaniu i dopiero wstawmy do lodówki - mówiła blogerka.
Co wpływa na świeżość produktów?
Warto pamiętać, że na to, jak długo nasza żywność zachowuje świeżość, wpływa nie tylko opakowanie, w którym się znajduje, ale także czystość lodówki.
- Lodówkę trzeba od czasu do przetrzeć np. wodą z octem. Wilgoć sprzyja gromadzeniu się bakterii. Ich obecność może sprawić, że jedzenie będzie się psuło dużo szybciej - mówiła blogerka.
Ale nie tylko. Zjedzenie produktu, do którego przeniknęły bakterie, może nam zafundować dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
5 najzdrowszych zup. Dlaczego warto na stałe wprowadzić je do menu?
Jak upiec buraki? Przygotowanie i sposób podania buraków
Autor: Katarzyna Oleksik