Wełna to materiał niezwykle chłonny, dlatego, choć często ma kontakt z potem, śniegiem czy deszczem, zwykle nie czuć na niej wilgoci. Przedmioty wykonane z wełny pierze się dość rzadko, zalecane jest natomiast ich regularne wietrzenie.
Jak prać wełniany sweter lub czapkę?
Najczęściej wełnę pierze się ręcznie w specjalnym płynie bądź delikatnym szamponie dla dzieci. Czynność powinna trwać krótko, najlepiej nie dłuższej niż trzy minuty. Po praniu wełnę należy też starannie odsączyć, np. przez durszlak, natomiast w żadnym wypadku nie należy jej wyżymać. Podczas prania dobrze jest założyć rękawice, aby nie naciągać materiału. W metodzie na to, jak prać wełnę, ważne jest również, by woda miała temperaturę niższą niż 40℃, inaczej włókna tkaniny mogą ulec skurczeniu. Uwaga: podobny efekt może wywołać również zbyt zimna woda. Przede wszystkim należy unikać nagłych zmian temperatury, np. piorąc wełnę w bardzo ciepłej, a płucząc w zimnej wodzie. Silnie potęguje to efekt kurczenia się ubrań.
Dodatkowo trzeba ostrożnie używać detergentu. Jego zbyt duża ilość może powodować przesuszenie wełny, a w konsekwencji jej nieprzyjemną szorstkość. Materiał silnie nasączony płynem piorącym przejawia również większą skłonność do pękania, co prowadzić może do powstawania dziur w ubraniach. Nie powinno się także stosować płynu zmiękczającego, ponieważ zbytnio obciąża włókna.
Jak prać wełnę w pralce? W takim przypadku obowiązują podobne zasady, co przy praniu ręcznym. Należy jednak pamiętać, by zawsze wybierać program przeznaczony specjalnie do prania wełny. Nawet ten oznaczony jako „delikatny” nie jest odpowiedni dla tej szczególnie wymagającej tkaniny. Wełny nie powinno się również poddawać praniu wstępnemu czy wirowaniu. W przeciwnym wypadku czyszczenie wełnianych swetrów bądź innych części garderoby może skończyć się sfilcowaniem. W pralce można natomiast ustawić zarówno program krótki, jak i pełny, żaden z nich nie powinien uszkodzić włókien. Najlepiej nie zapełniać bębna w całości, a jedynie ok. ¼ jego pojemności. Dodatkowo ubrania warto włożyć do poszewki na poduszkę bądź prać je razem z ręcznikami. Oba sposoby zabezpieczają prane rzeczy przed zniszczeniem. Ważną zasadą tego, jak prać wełniane swetry, jest też wywrócenie ich na lewą stronę, aby ewentualne uszkodzenie nie były potem widoczne. Warto także zapiąć guziki – zapobiega to rozciąganiu się materiału.
Wełniane ubrania trzeba również prać z innymi wełnianymi rzeczami, najlepiej w tym samym kolorze. Aby sprawić, by materiał pozostał miękki, można również przygotować domowy środek zmiękczający. W trzech szklankach wrzątku należy rozpuścić łyżeczkę lanoliny, czyli naturalnego tłuszczowosku wydzielanego przez skórę owiec, a także ok. 2 krople gliceryny, która ułatwia rozpuszczanie lanoliny. W takim środku wełnę należy namoczyć po praniu i delikatnie odcisnąć, a następnie pozostawić do wyschnięcia. Na rynku dostępne są również środki do prania z dodatkiem lanoliny, które dodatkowo poprawiają kondycję ubrań. Przed wrzuceniem wełnianych rzeczy do pralki koniecznie należy upewnić się, że na metce zawarta jest informacja dopuszczająca pranie automatyczne.
Jak prać wełniany płaszcz, koc czy kołdrę?
Większe wełniane przedmioty, w tym płaszcz, koc czy kołdrę z owczej wełny, zazwyczaj powinno się oddać do profesjonalnego czyszczenia. Dotyczy to szczególnie rzeczy silnie zabrudzonych, z widocznymi plamami. Te wymagające jedynie odświeżenia można uprać samodzielnie w domu, np. w wannie, z zastosowaniem tych samych zasad, co w przypadku swetrów czy czapek. Płaszcza, koca czy kołdry nie powinno się natomiast prać w pralce. Aby oczyścić wełnę z kurzu i nitek warto również bardzo delikatnie wyszczotkować ją lekko namoczoną w letniej wodzie szczotką. Należy robić to zgodnie z kierunkiem, w jakim układają się włosy.
Jak suszyć wełnę po praniu?
Właściwe suszenie wełny jest równie ważne, co jej odpowiednie pranie. Najlepiej od razu po praniu odsączyć ją z wody za pomocą grubego ręcznika, bez wyżymania. Następnie wełniane przedmioty należy położyć na kocu bądź nowym, suchym ręczniku, starannie je rozkładając i nadając im właściwy kształt. Wełnę powinno się suszyć w pozycji poziomej, nie pozwala to na rozciągnięcie włókien. W żadnym wypadku nie należy jej natomiast suszyć w suszarce bębnowej. Może to sfilcować tkaninę bądź uszkodzić jej włókna. Lepiej unikać też suszenia wełnianych rzeczy na kaloryferze czy słońcu, na materiale mogą wtedy pozostać trudne do wyprasowania zagniecenia.
Sposoby na to, jak prać wełnę, zakładają szczególną ostrożność, jednak stosując się do określonych zasad, przez długi czas można cieszyć się wykonanymi z tego delikatnego materiału ubraniami.
Zobacz też:
- Jak prać wełnę merino? Praktyczny poradnik
- Rajstopy kabaretki - jak je nosić? Gdzie kupić?
- Tydzień mody w Mediolanie. Co wielcy projektanci proponują nam na sezon wiosna/lato 2021?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Yulia-Images/ Getty Images