Porady

Ręczniki po praniu stają się szorstkie i sztywne. Jak temu zaradzić?

Porady

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
kobieta.gazeta.pl
Złożone w kostkę białe ręczniki w kobiecych dłoniach.

Wycieranie twarzy i ciała szorstką tkaniną to wątpliwa przyjemność. Niestety nietrudno się na nią narazić. Ręczniki już po pierwszym praniu mogą stać się sztywne i nieprzyjemne w dotyku. Co zrobić, by tego uniknąć?

Jak prać ręczniki, by były miękkie i puszyste?

Popełniane w trakcie prania błędy mają istotny wpływ na wygląd i właściwości ręczników. Łazienkowy niezbędnik szybko straci swoją miękkość, jeśli będziemy wrzucać go do przeładowanego bębna pralki. Nie bez znaczenia pozostaje również konieczność stosowania się do wskazówek umieszczonych na jego metce.

Zdecydowana większość producentów zaleca prać ręczniki w wysokiej temperaturze. Zimna woda nie pozwala wypłukać środków piorących z włókien materiału, co przekłada się na jego zesztywnienie. Istotna jest także prędkość wirowania. W tym wypadku nie powinna być ona większa niż 700 obrotów na minutę.

Co zrobić, by ręczniki po praniu nie były szorstkie i sztywne?

W uporaniu się z dokuczliwym problemem sztywności ręczników pomocny może okazać się ocet spirytusowy. Z powodzeniem można wykorzystać go jako zamiennik płynu do płukania tkanin. Kuchenny specyfik przywróci chłonnej tkaninie miękkość, a przy okazji skutecznie ją zdezynfekuje. W tym miejscu warto podkreślić, że jego zapach szybko wietrzeje i nie należy się go obawiać.

W dozowniku na proszek do prania można też umieścić pół szklanki sody oczyszczonej. Ten niepozorny produkt ma wiele zastosowań. W tym wypadku pozwali zmiękczyć włókna materiału, z którego wykonane są ręczniki.

Jak suszyć ręczniki, by zachowały miękkość?

Uprane ręczniki najlepiej wrzucić do suszarki bębnowej. Jeśli decydujemy się powiesić je na świeżym powietrzu bądź w domu, powinniśmy najpierw porządnie je wytrzepać. Wpłynie to na rozluźnienie włókien tkaniny, a co za tym idzie przełoży się na jej miękkość.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło: kobieta.gazeta.pl

Źródło zdjęcia głównego: Jamie Grill/Getty Images

Pozostałe wiadomości