Porady

Jak odzyskać usunięte wiadomości z messengera? Czy jest to w ogóle możliwe?

Porady

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
niebezpiecznik
Osoba pisząca wiadomość na telefonie

Czy usunięte wiadomości z messengera da się odzyskać? Czy jest jakiś sposób, żeby przywrócić skasowane lub zarchiwizowane konwersacje? Bywa, że w przypływie złości mówimy, a właściwie piszemy, coś nieodpowiedniego lub co gorsza, kasujemy całą konwersację. Co w takiej sytuacji?

Odzyskiwanie usuniętych wiadomości z messengera - czy jest to możliwe?

Wszystko zależy od tego, o jakich wiadomościach myślimy. W trakcie konwersacji jest możliwość usunięcia wiadomości, która nazywa się cofnięciem wysyłania wiadomości. Można to zrobić tylko dla siebie (wtedy u drugiej osoby, z którą prowadzimy konwersacje wiadomość nie zniknie, ale w naszym oknie rozmowy już tak - i to bez śladu). Można też wybrać dla wszystkich, wtedy wiadomość zostaje usunięta, a po niej zostaje informacja, że użytkownik cofnął wysyłanie wiadomości.

Walka z hejtem

Co 7. Polak doświadczył hejtu w sieci
Co 7. Polak doświadczył hejtu w sieci Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Możliwe jest także usunięcie i zarchiwizowanie rozmowy. W zależności od tego, którą opcję wybierzemy, odzyskanie wiadomości może być trudniejsze. Najczęściej kiedy próbujemy usunąć całą konwersację tak naprawdę ją archiwizujemy. W takim wypadku odzyskanie jest niezwykle proste. W przypadku, gdy chcemy usunąć wiadomość aplikacja zapyta nas, czy na pewno chcemy na trwałe usunąć daną konwersację. Jeżeli klikniemy tak, konwersacja zginie i jej odzyskanie może okazać się niemożliwe, a przynajmniej znacznie trudniejsze.

Jak odzyskać konwersację na messengerze?

Jeżeli nasza konwersacja została zarchiwizowana, to jej odzyskanie wcale nie jest trudne, wystarczy zajrzeć do archiwum. Aby to zrobić trzeba w aplikacji kliknąć na kółko ze swoim zdjęciem - wejść na swój profil. Tam wśród innych możliwości pojawi się opcja: zarchwizowane czaty. Jeżeli wejdziemy w ten folder pojawią się wszystkie konwersacje, które zostały zarchiwizowane. Można wtedy wejść w wiadomości i je przeczytać, a napisanie wiadomości cofnie całą konwersację z folderu zarchiwizowanych.

Gorzej będą się miały sprawy, jeśli trwale usuniemy konwersację. W takim przypadku konieczne będzie jej odzyskanie, co może okazać się niemożliwe, w zależności od tego, czy Meta przetrzymuje jeszcze nasze dane, czy już nie. Ma to związek z RODO - właściciele aplikacji na terenie UE mają obowiązek przetrzymywania informacji jedynie przez jakiś czas. Jeśli rozmowa odbyła się dawno - jest szansa, że twórcy zdążyli już usunąć wszystkie informacje. Jednak warto spróbować i wystosować prośbę o udostępnienie kopii rozmowy. Można to zrobić poprzez wejście w swój profil, następnie ustawienia konta i w sekcji Twoje informacje na Facebooku wybrać opcję "Pobieranie Twoich informacji".

Kolejnym krokiem jest wybranie prośby kopii wiadomości. Kopia zostanie przesłana, jednak może to potrwać nawet kilka dni, w zależności od ilości danych, jakie będzie trzeba udostępnić.

Jak przeczytać wiadomość na messengerze, którą ktoś usunął?

Jeżeli użytkownik cofnął wiadomość u wszystkich użytkowników konwersacji, to w oknie rozmowy pojawia się informacja, że wiadomość została usunięta. Teoretycznie nikt nie może jej już odczytać. W praktyce jest możliwość obejścia tego rozwiązania. W tym celu trzeba odszukać w swoim telefonie rejestr powiadomień. Na systemie Android powiadomienia zapisywane są wraz z treścią, co oznacza, że jest możliwość odczytania również wiadomości, która została cofnięta.

Część osób poleca również pobieranie aplikacji, które "odszyfrują" usuniętą wiadomość. Niestety opcja ta jest niebezpieczna - można ściągnąć niebezpieczne oprogramowanie, wirusy i aplikacje śledzące. W dodatku, czasem lepiej nie dociekać co druga osoba napisała - może było to w złości i bardzo żałowała tego, co zostało napisane? Kto z nas nie napisał nigdy niczego w złości, a potem żałował tego, co zrobił.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: niebezpiecznik

Źródło zdjęcia głównego: Hirurg/Getty Images

Pozostałe wiadomości