Jak ochłodzić mieszkanie w upały bez klimatyzacji? Sprawdzone sposoby

Aktualizacja:
Autor:
Teofila
Siewko
Kobieta przed wiatrakiem

Fala upałów mocno daje się we znaki, a nie każdy może sobie pozwolić na zainstalowanie domowej klimatyzacji. W takiej sytuacji często szukamy sposobów na to, jak wychłodzić mieszkanie, które nagrzewa się w ciągu dnia. Sprawdź nasze sposoby, na to, jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji. 

Co zrobić w upały, gdy nie mamy klimatyzacji?

Oprócz wychładzania mieszkania, można próbować także ochłodzić ciało. Można to robić poprzez chłodne prysznice, zimny ręcznik, który położymy na głowie, zwilżone ubrania czy wiatrak. Jednak, kiedy wysoka temperatura doskwiera najbardziej, potrzebujemy również ochłodzić nasze otoczenie.

Lato

Jakie będzie lato w tym roku?
Jakie będzie lato w tym roku?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Przenośne klimatyzatory i wentylatory chłodzące mogą przynieść ulgę, jednak problem z nimi jest taki, że jednocześnie wytwarzają one ciepło. A to ze względu na niewielkie gabaryty urządzenia i brak odprowadzenia nagrzanego powietrza, mogą przynosić niewielką ulgę. Ponadto, zbyt duże obniżenie temperatury w trakcie upałów może skutkować przeziębieniem, a nawet zapaleniem zatok. 

Sposoby na ochłodzenie mieszkania w upały

Zasłonięcie okien

Pierwszym krokiem, który warto podjąć podczas upałów jest zasłonięcie okien, które są nasłonecznione. Można to zrobić przy użyciu ciężkich białych zasłon, które będą dobrze odbijać światło i nie przepuszczać ciepłego powietrza. Jeśli jednak nie możemy ich zamontować, może się sprawdzić koc termiczny. O tym jak go zastosować pisaliśmy tutaj: Koc termiczny na upały - jak go używać?

Wietrzenie w nocy

Drugą rzeczą, którą warto jest robić to otwieranie okien... na noc. Kiedy w nocy temperatura spada warto z tego korzystać i wywietrzyć mieszkanie lub pokój, a w efekcie obniżyć w nich temperaturę. Jeżeli mamy wentylator, to warto ustawić go w oknie tak, aby wwiewał chłodniejsze powietrze. Rano nie zapomnijmy zamknąć okien i ich zasłonić.

Wentylator i naczynie z lodem

Jeśli już mamy wentylator, to dobrym pomysłem jest nie tylko samo włączenie go w upalne dni. Warto postawić przed nim lód, np. w zamrożonej plastikowej butelce lub zwyczajnie w misce. Dzięki temu powiewy będą od razu chłodniejsze i rozprowadzane po pomieszczeniu. Ponadto, topiący się lód będzie działał jak nawilżacz powietrza, a to daje dodatkowe uczucie chłodu. Niektórzy takie rozwiązanie nazywają domowym klimatyzatorem. Kolejny plus tego rozwiązania jest taki, że nie ma dodatkowego źródła ciepła.

Rośliny w mieszkaniu

Dodatkowym sposobem na obniżenie temperatury w mieszkaniu jest posiadanie wielu roślin zielonych. Jak wiadomo, na terenach zalesionych temperatura jest znacznie niższa. Duża ilość roślin w mieszkaniu może więc pomóc nieco obniżyć temperaturę, a odpowiednie ich podlewanie dodatkowo nawilży powietrze, co może powodować ogólne ochłodzenie.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: CentralITAlliance/Getty Images

Pozostałe wiadomości