Jak nosić spódnicę z koła i jak samodzielnie ją uszyć?

Spódnica w trakcie szycia. Różowy materiał wisi na manekinie.
Fot. FotoDuets / Getty Images

Koło to figura o kształcie idealnym. Na jego bazie powstało w historii ludzkości wiele użytecznych przedmiotów i ponadczasowych, funkcjonalnych rozwiązań. Chętnie odwołują się do niego artyści, architekci i projektanci mody. Jednym z przykładów twórczego wykorzystania tej figury jest spódnica z koła.

Sekret uniwersalności spódnic z koła tkwi w tym, że pasują one zarówno do każdej figury, jak i na każdą okazję. Nosi się je w stylizacjach codziennych, np. w połączeniu z T-shirtami, jak również w oficjalnych – z powodzeniem mogą zastąpić sukienkę wizytową. Co więcej – nawet nie mając dużych zdolności krawieckich, można ją uszyć samodzielnie.

Spódnica z koła – fason idealny

Dlaczego spódnica z koła to fason idealnie pasujący do każdej sylwetki? Jej krój jest bowiem najbardziej naturalny. Powstaje ona z okrągłej płachty materiału, w której centralnym punkcie znajduje się wycięcie na talię. Dzięki temu jest dopasowana, ale jednocześnie nie poszerza sylwetki, gdyż fałdki tworzą się poniżej bioder i pupy – inaczej niż w przypadku spódnicy plisowanej. Jednym z kluczowych elementów spódnicy z koła jest rodzaj wykończenia w talii. Powszechnie stosowane są trzy:

· gumka – sprawdza się w przypadku szczupłej sylwetki, paniom o pełniejszych kształtach nie jest polecana, ponieważ optycznie poszerza figurę na wysokości talii,

· szeroki pas materiału – to dobre wykończenie dla talii wąskiej i wysokiej, nie sprawdzi się natomiast w przypadku sylwetki o kształcie jabłka, gdyż pas będzie się nieestetycznie marszczyć przy siadaniu,

· wąski pasek materiału – to najbardziej uniwersalne rozwiązanie, nie wbija się w ciało i nie deformuje.

Spódnica na pasku jest nie tylko bezpieczniejszym rozwiązaniem niż spódnica z koła na gumce , ale też bardziej efektownym. Z jednej strony pasek zdecydowanie lepiej się prezentuje sam w sobie, z drugiej – zbiera materiał spódnicy, dzięki czemu ten ładniej się układa.

Długość spódnicy z koła – jak wybrać?

W przypadku tego kroju o długości decydują przede wszystkim takie czynniki, jak:

· preferencje własne,

· zgrabne nogi,

· wzrost.

Długa spódnica z koła wydłuża i wyszczupla sylwetkę. W związku z tym jest to idealny model dla kobiet niskich i o pełnych kształtach (figura jabłka). Z kolei kobiety niskie i drobne lepiej się prezentują w krótszych spódnicach – najlepiej do kolan. Spódnica z koła midi to dobra propozycja dla kobiet szczupłych i wysokich, chociaż paniom o takiej figurze dobrze będzie również w długości mini i maxi.

Spódnica z koła – stylizacje

W zależności od pory roku spódnice z koła można nosić zarówno do bawełnianych topów, T–shirtów i krótkich braletów – w wersji letniej, jak i do krótkich swetrów oversize – w odsłonie jesienno-zimowej. Idealnie komponują się z długimi kozakami i szpilkami, ale pasują do nich również baletki czy trampki. Spódnice z koła maxi połączone z topami gorsetowymi mogą stworzyć modną i uniwersalną kreację na wesele oraz inne ważne uroczystości. Z kolei w zestawieniu z żakietem spódnica z koła z powodzeniem może zastąpić sukienkę wizytową. To krój, który zdecydowanie ma wiele zastosowań i pasuje do różnych stylizacji.

Zobacz film: Jak nosić spódnice? Źródło: Dzień Dobry TVN

Spódnica z koła – jak uszyć?

Spódnice z koła szyje się z jednego kawałka materiału, z którego w pierwszej kolejności należy wyciąć dwa koła. Najlepiej wyznaczyć je cyrklem krawieckim, ale zamiennie można użyć także cyrkla stolarskiego. Bardzo ważne są obliczenia, według których powstaną wykroje. Należy obliczyć promienie dwóch kół:

1) Promień wycięcia w pasie.

2) Wykrój koła wyznaczającego dół, czyli jednocześnie długość spódnicy.

Obliczenia wykrojów

Zaczynamy od obliczenia promienia wycięcia w pasie. Aby to zrobić, należy zmierzyć obwód talii, dodać do niego 2 cm (zapas na szew przy zamku błyskawicznym) i podzielić przez 2*π (3,14). W celu obliczenia koła wyznaczającego dół spódnicy trzeba dodać do założonej długości uzyskany wcześniej wynik, a następnie odjąć szerokość paska – np. 3 cm.

Wykroje kół

Wykroje kół na spódnicę, według wyliczeń, należy narysować na dużym arkuszu papieru, który posłuży jako szablon. Następnie prasujemy materiał przeznaczony na spódnicę, przykładamy do niego szablon i przy pomocy nożyczek krawieckich wycinamy koła. W mniejszym robimy wycięcie na zamek błyskawiczny.

Szycie spódnicy z koła

Zaczynamy od wykończenia krawędzi ściegiem owerlokowym, pamiętając o założeniu paska w górze spódnicy. Można go także wykonać oddzielnie z pozostałej części materiału i wszyć jako osobny element, ale wymaga to już większych zdolności krawieckich. Kolejnym krokiem jest wszycie suwaka – najlepiej będzie się prezentował kryty. Spódnica jest gotowa.

Wielkość materiału potrzebnego do uszycia spódnicy z koła wyznacza jej długość oraz objętość talii. Zamiast paska można zastosować gumkę. Uszycie spódnicy z koła nie jest skomplikowane, ale z pewnością przydadzą się w tym celu profesjonalne nożyczki i maszyna do szycia.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości