Róże na walentynki są już passé. Jakie kwiaty wybrać do romantycznego bukietu?

Jakie kwiaty wybrać na Walentynki?
Źródło: Dzień Dobry TVN
Co na walentynki zamiast standardowej róży?
Co na walentynki zamiast standardowej róży?
 Idealny bukiet na Walentynki
Idealny bukiet na Walentynki
Zrób sobie lub swojej kobiecie prezent na Walentynki
Zrób sobie lub swojej kobiecie prezent na Walentynki
Walentynki – budżetowo i z klasą
Walentynki – budżetowo i z klasą
Mężczyźni i presja idealnych walentynek
Mężczyźni i presja idealnych walentynek

Radosław Bernet i Łukasz Marcinkowski to znani floryści i ogrodnicy propagujący zrównoważoną, ekologiczną uprawę roślin. Udowadniają, że na efektowny bukiet nie trzeba egzotycznych kwiatów sprowadzanych z drugiego końca świata, wystarczy dostrzec te, które rosną bliżej nas. Swoje propozycje m.in. na walentynki przedstawili w Dzień Dobry TVN.

Łukasz Marcinkowski i Radek Berent od ośmiu lat prowadzą słynną na całą Polskę kwiaciarnię w Poznaniu, wyznaczając trendy i propagując organiczną uprawę kwiatów. W poszukiwaniu inspiracji sięgają do źródeł historycznych. Stworzyli własny, rozpoznawalny styl, w którym widać fascynację malarstwem dawnych mistrzów holenderskich oraz ikonicznymi przedstawieniami kwiatów w sztuce współczesnej. W kompozycjach starają się uchwycić naturalny cykl przyrody. Obaj skończyli studia artystyczne. Radek – fotografię, Łukasz projektowanie wnętrz, a wcześniej także ogrodnictwo. Współpracowali z najważniejszymi instytucjami kultury przy aranżacji wnętrz i dekoracjach kwiatowych do wydarzeń artystycznych.

Jak przedłużyć życie ciętych kwiatów?

Jak radzą nasi eksperci, najważniejszą kwestią jest podcięcie końcówek i wstawienie kwiatów do czystego (umytego detergentem) wazonu, zalanego letnią (mniej więcej o temperaturze naszego ciała) wodą, najlepiej przefiltrowaną. Wazon musi stać daleko od kaloryfera, parapetu, czyli źródeł ciepła. Kwiaty cięte powinny znajdować się w temperaturze od 18 do 20 st.

Podstawą trwałości kwiatów jest higiena - wodę wymieniamy, kiedy zmętnieje (możemy użyć ją do podlania roślin doniczkowych), myjemy i podcinamy końcówki – robimy to co 2 dzień.

Dlaczego nie kupować róży na walentynki?

Rok w rok walentynkowe trendy kolorystyczne ulegają zmianie. Symbolem tego święta stała się czerwona róża, jednak mało kto wie, jak bardzo jej uprawa i eksport są nieekologiczne. Róże magazynowane są dużo wcześniej, aby cały świat 14 lutego mógł je kupić. Ścinane są zazwyczaj miesiąc wcześniej i konserwowane, następnie magazynowane w chłodniach na sucho lub mokro w Ekwadorze i krajach afrykańskich. Nie ma tam norm chemicznych, przez co degraduje się środowisko naturalne. Po drugie, panuje straszny wyzysk pracowników plantacji. To nieetyczne i nieekologiczne. Największe plantacje znajdują się między jeziorami afrykańskimi, przez co zaczynają wysychać. Masowy chemiczny oprysk zabija inne rośliny i owady. Do tego dochodzą negatywne skutki transportu na drugi kontynent. 

- Wspomagamy się produkcją europejską, czyli Włochami i Francuzami. Mamy farmę, która od kwietnia do końca października daje nam możliwość korzystania ze swoich kwiatów. Ten przemysł ma swoją ciemną stronę, jak wiele rzeczy - podkreślał Radosław Berent.

- W pewnym momencie stwierdzono, że zapotrzebowanie na róże jest tak duże (w USA sprzedaje się ok. 250 milionów czerwonych róż w okresie walentynkowym), że wyprodukowanie ich jest problematyczne. Róże można przechowywać przez kilka tygodni. Pozbawia się je zapachu na rzecz trwałości - tłumaczył florysta.

Co zamiast róży na walentynki?

Radosław i Łukasz znaleźli ciekawe alternatywy, które są przyjaźniejsze środowisku. A na prawdziwy sezon na róże powinno poczekać się do lata. W porównaniu do napompowanej chemią egzotyczną różyczką można zauważyć różnicę. Luty to nadal pora zimowa, dlatego wszystkie sprzedawane kwiaty są uprawiane w ocieplanym pomieszczeniu. Właściciele zrównoważonych upraw celowo opóźniają kwitnięcie, aby nie przesadzać z ogrzewaniem.

- My wspieramy się w tym okresie kwiatami z Holandii, Francji, Hiszpanii, Włoch, aby nie potęgować śladu węglowego, który dotyczy zarówno procesu produkcji jak i transportu. Wiosenne kwiaty najpierw pojawiają się w wymienionych wcześniej krajach, potem w Niemczech, Czechach, Polsce, a na końcu w krajach skandynawskich i Anglii. To naturalny proces życia kwiatków. Ciemiernik to przepiękny przykład wczesnowiosennych kwiatów. Zwany jest różą Bożego Narodzenia - przekonywali eksperci.

- Bazuję na wiosennych kwiatach z Włoch. To bukiet, w którym mamy jaskry, lwią paszczę, ciemiernik i anemony - wskazywał Łukasz Marcinkowski.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości