Czy słońce opala przez chmury? Obalamy mity

Autor:
Teofila
Siewko
Kobieta na plaży

Słońce i opalenizna, mimo, że przez wiele osób lubiane, mogą być niebezpieczne. Zwłaszcza, jeśli wybieramy się na wakacje w ciepłe kraje lub uwielbiamy kąpiele słoneczne, warto zadbać o odpowiednią ochronę skóry. Jadąc na wakacje i próbując złapać "złoty brąz" zastanawiamy się, czy słońce opala przez chmury. Sprawdź.

Czy słońce opala przez chmury?

Tak, słońce opala przez chmury. Dlatego nawet w pochmurny dzień możemy dostarczyć organizmowi odpowiedniej porcji witaminy D ze słońca, a latem, kiedy jest ono odpowiednio wysoko - nawet dostać poparzeń. Także przebywając w cieniu można się opalić.

Lato

Jakie będzie lato w tym roku?
Jakie będzie lato w tym roku?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Chociaż w Polsce opalenie się w pochmurny dzień może być problematyczne, to już w tzw. ciepłych krajach, które znajdują się bliżej równika, możemy się nie tyle opalić, co nawet "spalić". Warto o tym pamiętać, wybierając się na wakacje.

Dlaczego słońce opala przez chmury

Słońce opala najmocniej w momencie, kiedy znajduje się najwyżej na niebie. Oznacza to, że w godzinach między 10 a 15 doświadczyć można największej ekspozycji na słońce. Ponadto promienie UVA, które odpowiadają za letnią opaleniznę, mają zdolność do przenikania przez chmury. Także chowanie się w cieniu bądź pod zwykłym parasolem może nie być wystarczającą ochroną. Wprawdzie przez te materiały nieco gorzej przenikają promienie UVA, jednak odbijają się one od wielu rzeczy w otoczeniu, jak intensywnie białych przedmiotów, piasku, wody, trawy. 

Opalanie w pochmurny dzień

W Polsce, ze względu na odległość od równika, słońce z zasady nieco mniej opala. Oznacza to, że w pochmurny dzień trudniej będzie nam się opalić. Inaczej jest w krajach położonych bliżej równika, np. popularnej Tunezji, Egipcie czy w turystycznej Tajlandii. Tam nawet w pochmurny dzień możemy się opalić, a nawet doprowadzić do oparzenia słonecznego. Oparzeń nie powinniśmy bagatelizować, gdyż mogą one prowadzić do rozwoju nowotworów skóry, a poza tym są po prostu bolesne. Jak zatem się chronić?

Jak uchronić się przed słońcem i opalaniem w pochmurny dzień

Podstawowym sposobem ochrony przed słońcem są kremy z filtrem UVA i UVB. Warto pamiętać o odpowiedniej ilości nakładanego kosmetyku - warstwa nie powinna być zbyt cienka. W przeciwnym wypadku może nie chronić nas skutecznie. Innym sposobem, popularnym właśnie w krajach o dużym nasłonecznieniu, są specjalne parasole, namioty, a nawet stroje kąpielowe i odzież z filtrami UV. Zwłaszcza odzież i stroje kąpielowe mogą się okazać niezwykle przydatne, jeśli wybieramy się na wakacyjne nurkowanie i snorkeling.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: Robert Niedring/Getty Images

Pozostałe wiadomości