Ładujesz telefon podczas burzy? Sprawdź, jakie mogą być konsekwencje

Ładowanie telefonu podczas burzy
Ładujesz telefon podczas burzy? Sprawdź, jakie mogą być konsekwencje
Źródło: GettyImages
Sezon burzowy w pełni, zatem w całej Polsce niemal codziennie pojawiają się groźne zjawiska pogodowe. W momencie, gdy na niebie zaczynają pojawiać się błyskawice, najlepiej jest przebywać wewnątrz budynków. Należy jednak pamiętać, że nawet będąc w domu, warto stosować się do pewnych zasad. Czy można korzystać z elektroniki podczas burzy? Jak się przygotować na jej nadejście?

W trakcie nawałnicy nie można szukać schronienia pod drzewami, słupami i liniami energetycznymi czy też lekkimi konstrukcjami, takimi jak przystanek autobusowy. Może się to dla nas źle skończyć. Najlepiej jest przeczekać burzę w budynku. Jednakże również tam może być groźnie, jeśli nie przestrzega się podstawowych zasad bezpieczeństwa, zwłaszcza w zakresie korzystania z urządzeń elektrycznych.

Urządzenia elektroniczne w czasie burzy - jak z nich korzystać?

Zgodnie z zaleceniami Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, podczas burzy należy unikać używania sprzętów elektrycznych i elektronicznych zasilanych z sieci. Gdy za oknem szaleje nawałnica dobrze jest więc zrezygnować z korzystania z suszarki do włosów, miksera czy ekspresu do kawy. Dlaczego?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak dbać o swoje bezpieczeństwo?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
"Projekt Lady". Dom uczestniczki ucierpiał w pożarze. Trwa zbiórka pieniędzy
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Pożar domu jednorodzinnego w Kole. Zginęła 5-letnia dziewczynka
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Uwaga! TVN: Rodzice nie puszczali dzieci do szkoły. W trosce o bezpieczeństwo
Bezpieczny dom dla dzieci
Bezpieczny dom dla dzieci

Eksperci są zgodni, że w przypadku uderzenia pioruna w naziemną sieć elektroenergetyczną, takie urządzenia mogą być niebezpieczne dla człowieka. Istnieje zagrożenie, że impuls rozchodzący się w przewodach instalacji elektrycznej, porazi osobę przebywającą w pobliżu.

Co ważne, podczas burzy, należy także pamiętać o odłączeniu od sieci sprzętu AGD i RTV (zmywarki, kuchenki elektrycznej, tostera, telewizora, komputera). Dla bezpieczeństwa warto też zrezygnować z korzystania z telefonu komórkowego, a przede wszystkim jego ładowania. Dzięki temu można uniknąć uszkodzeń, które mogą pojawić się w wyniku tzw. przepięcia, będącego skutkiem uderzenia pioruna w infrastrukturę elektroenergetyczną.

Sprzęt RTV i AGD warto odłączyć od zasilania nie tylko ze względu na ryzyko porażenia czy zniszczenia urządzeń, ale też po to, by zminimalizować ryzyko pożaru.

- Należy pamiętać, że uszkodzenia spowodowane przepięciami mogą prowadzić do pożarów lub porażenia prądem, a zatem gdy odłączamy sprzęt od zasilania, dbamy o bezpieczeństwo nie tylko dobytku, ale i swoje własne - czytamy w serwisie lepiej.tauron.pl.

Jak przygotować się do burzy będąc w domu?

Nie tylko sprzęt elektroniczny wymaga zabezpieczenia. Będąc w domu w czasie burzy warto też zadbać o inne przedmioty, na przykład usunąć z balkonów, tarasów i parapetów okien rzeczy, które mogą spaść i zrobić komuś krzywdę. Należy także sprawdzić, czy wszystkie okna są zamknięte oraz zabezpieczyć je przed otwarciem. Podczas nawałnicy powinno się również unikać podchodzenia do okien.

Aby być przygotowanym na każdą ewentualność, należy też przygotować w domu awaryjne oświetlenie, które będzie mogło być wykorzystane w razie przerwy w dostawie prądu, wywołanej burzą. Może to być tradycyjna latarka z bateriami, która z pewnością będzie działała dłużej niż wykorzystywana przez nas w dzisiejszych czasach o wiele częściej latarka wbudowana w smartfon. Warto zapewnić sobie też dostęp do mediów np. poprzez przenośne radio (z bateriami).

A co zrobić w razie niebezpieczeństwa?

- Jeżeli widzisz iskrzenie domowej instalacji elektrycznej, popalone przewody lub czujesz swąd - wyłącz elektryczność oraz gaz i natychmiast wezwij odpowiednie służby techniczne - wyjaśnia RCB w rządowym serwisie gov.pl.

Więcej na ten temat przeczytasz na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Regina Łukasiewicz, wac//am

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: GettyImages

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
Materiał promocyjny

Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
Materiał promocyjny

Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?