Porady

Po czym nie czuć alkoholu? Jak poradzić sobie z brzydkim zapachem z ust po mocnych drinkach?

Porady

Aktualizacja:
alkohol, drinki

Alkohol czuć nie tylko bezpośrednio po wypiciu. Często nieprzyjemny odór utrzymuje się jeszcze kolejnego dnia, nawet jeśli ilość wypitego alkoholu nie była zbyt duża. Poznaj sprawdzone metody, które pomogą zneutralizować zapach alkoholu z ust.

Po hucznych imprezach, na których pije się sporo alkoholu, nie da się uniknąć charakterystycznej, brzydkiej woni z jamy ustnej. Problem ten nie dotyczy jednak wyłącznie osób, które budzą się niewyspane i z kacem. Nawet po kilku kieliszkach wina na drugi dzień może pojawić się nieprzyjemny zapach z ust. W takich przypadkach dokładne wyszorowanie zębów, intensywnie pachnące perfumy i żucie gumy nie wystarczą. Zobacz, po jakim czasie nie czuć alkoholu i co można zrobić, żeby nieco zneutralizować ten nieprzyjemny odór.

Po jakim czasie nie czuć alkoholu?

Warto zdawać sobie sprawę, że to, co często pojawia się już po kilku godzinach od wypicia alkoholu lub na drugi dzień po przespanej nocy, nie jest zwykłym zapachem wódki, piwa czy innego trunku. Nieprzyjemny odór to wynik procesu trawienia alkoholu, nazywany również metabolizmem alkoholu. Co ważne, charakterystyczny zapach z ust może pojawić się nie tylko wraz z kacem. Jednak to, jak szybko ulotni się z jamy ustnej, zależy głównie od tego, ile procent miały wypite dzień wcześniej trunki, od ich ilości oraz ich rodzaju.

 • Zapach wydychany po wypiciu jednego kieliszka wina znika zazwyczaj po mniej więcej 3–4 godzinach.
 • Alkoholowy zapach towarzyszący spożyciu jednego litra piwa utrzymuje się maksymalnie 4 godziny.
 • Szampan i wino musujące są najszybciej wydalane z organizmu. Zazwyczaj alkoholu nie czuć już po blisko 2–3 godzinach, mowa tu oczywiście o wypitym jednym kieliszku trunku tego rodzaju.
 • Mocne drinki, w których nie czuć alkoholu i jest on wymieszany z odpowiednią ilością innych napojów, organizm jest w stanie przetrawić w ciągu 3 godzin. Jednak zbyt duża ich ilość znacznie wydłuża czas potrzebny do pozbycia się nieprzyjemnego zapachu alkoholu.
 • Żeby nie było czuć alkoholu wysokoprocentowego, takiego jak wódka czy inne tego typu trunki, musi upłynąć co najmniej 8 godzin.
 • Po wypiciu brandy czy whisky charakterystyczny odór alkoholu może utrzymywać się nawet 10 godzin, co ma związek z wolniejszym wchłanianiem się tych trunków, a w rezultacie z opóźnionym i dłuższym trawieniem.

Po całonocnych imprezach trudno uniknąć nieprzyjemnego zapachu z ust na drugi dzień. Jeśli jednak problem mocnego odoru towarzyszy ci już przez ponad 24 godziny od ostatniego spożycia alkoholu, warto skonsultować się z lekarzem. Zbyt długi metabolizm alkoholu może być spowodowany chorobami organów wewnętrznych i bardzo często świadczy o poważnych problemach z wątrobą.

Co zjeść, żeby nie było czuć alkoholu i dlaczego guma miętowa nie działa?

Sporo osób myśli, że najprostszą rzeczą, po którą warto sięgnąć, żeby nie było czuć alkoholu, są miętowe gumy. Jest to jednak jeden z najpowszechniejszych mitów. Żucie gumy po spożyciu jakiejkolwiek ilości alkoholu w żaden sposób nie zapobiega unoszeniu się charakterystycznego zapachu, a wprost przeciwnie – tylko wzmacnia odór wódki czy piwa. Ma to miejsce zarówno w przypadku żucia gumy od razu po spożyciu alkoholu, jak i na drugi dzień w ramach walki z nieprzyjemnym zapachem z ust. Chwilowym rozwiązaniem może być natomiast żucie gumy o smaku owocowym.

Dość popularną metodą, która pozwala zmniejszyć alkoholowy odór z ust, jest ssanie w ustach aromatu do ciasta o dowolnym, mocno wyczuwalnym smaku. Jedna łyżeczka trzymana w jamie ustnej przez kilka minut pomoże zminimalizować przykry zapach.

Od dawna stosowanym sposobem na neutralizowanie zapachu alkoholu jest również gryzienie ziaren kawy. Ich intensywny smak i zapach poradzi sobie nawet z wonią, która powstała w związku ze zbyt dużą ilością nawet najmocniejszego trunku.

Czosnek i cebula to warzywa, które nie mają sobie równych, jeśli chodzi o drugi dzień po zakrapianej imprezie. Warto je zjeść, żeby nie było czuć alkoholu z ust, trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że jest to rozwiązanie skuteczne, ma jednak konsekwencje w postaci kolejnego niezbyt przyjemnego zapachu. Sos czosnkowy czy duże ilości cebuli dodane do sałatki skutecznie zredukują alkoholowy odór, sprawią jednak, że w wydychanym powietrzu pojawią się jednak kolejne intensywne zapachy…

Co zrobić, żeby nie było czuć alkoholu? Skuteczne sposoby na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z ust

Rozumiejąc, w jaki sposób powstaje nieprzyjemny zapach z ust, można spróbować pozbyć się go również na inne sposoby niż tylko poprzez jedzenie odpowiednich produktów. Warto spróbować takich rozwiązań, jak:

 • intensywny wysiłek fizyczny, dzięki któremu organizm wypoci alkohol,
 • picie dużej ilości wody, która nawodni organizm i przyspieszy metabolizm alkoholu,
 • picie ziół o właściwościach moczopędnych,
 • gorący prysznic, kąpiel lub sauna,
 • żucie liści pietruszki przez kilka minut.

Picie alkoholu w ciąży ma być przestępstwem. Zaostrzenia przepisów chce rzecznik praw dziecka

Sake to napój niezwykle popularny w Japonii. Dowiedz się dlaczego

Szampan bezalkoholowy dla dzieci. Specjalista: "To kreowanie nowych konsumentów"

Alkohol a trening. Obalamy mity. Obejrzyj wideo:

Autor: Adrianna Kowalczyk

Pozostałe wiadomości