Porady

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości 2022. Kiedy wypada? Jak będą wyglądały obchody?

Porady

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
naszemiasto.pl
Flaga Polski

11 listopada obchodzimy w Polsce Narodowe Święto Niepodległości. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy i można go celebrować na wiele sposobów. Dlatego podpowiadamy, jak ciekawie spędzić ten czas w 2022 r.

11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości 2022

11 listopada obchodzimy w Polsce święto państwowe, które upamiętnia odzyskanie niepodległości przez nasz kraj w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Święto przywrócono ustawą w okresie transformacji systemowej, która miała miejsce w 1989 roku.

11 listopada w 2022 r. wypada w piątek. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy.

Tego dnia w całym kraju organizowane są różne uroczystości, w tym z udziałem władz państwowych. Każdego roku z tej okazji w Polsce odbywa się kilkaset wydarzeń. Polacy chętnie uczestniczą m.in. w defiladach, marszach, piknikach historycznych. Niżej podpowiadamy, jak można pędzić ten dzień.

Poruszająca lekcja historii
Poruszająca lekcja historii Źródło: Dzień Dobry TVN

11 listopada. Jak obchodzimy Święto Niepodległości w Polsce?

Narodowe Święto Niepodległości można obchodzić na wiele sposobów. Jedni biorą udział w paradach, inni po prostu korzystają z dnia wolnego od pracy i odpoczywają, np. w gronie rodzinnym. Warto sprawdzać lokalne media czy profile w mediach społecznościowych, by dowiedzieć się, jak niepodległość świętowana będzie w naszej okolicy. Często są to wyjątkowe gry terenowe, występy artystyczne, pokazy, biegi, konkursy i wiele innych. Nie brakuje również wydarzeń online.

Nieodzownie związane ze świętowaniem odzyskania niepodległości przez Polskę są symbole narodowe. Warto w tym dniu wywiesić biało-czerwoną flagę czy przypiąć do ubrania kotylion.

Obchody 11 listopada. Co można wtedy robić?

Bieg

W wielu polskich miastach 11 listopada organizowane są biegi. W Warszawie Bieg 11 Listopada w tym roku przygotowuje Fundacja Maraton Warszawski w Parku Skaryszewskim. Do wyboru dystans 5 i 10 kilometrów. Z kolei Górski Bieg Niepodległości odbędzie się w Jaworze – Nałęże na dystansie ponad 10 km. W Gnieźnie, Legnicy, Świdnicy, Krakowie również odbędzie się Bieg Niepodległości. Natomiast w Łodzi tydzień wcześniej zostanie zorganizowany niepodległościowy marsz "nordic walking". Jak widać, można świętować też w aktywny sposób, do czego zachęcamy.

Rekonstrukcje historyczne

11 listopada wiele grup rekonstrukcji historycznej organizuje militarne pokazy. To szansa, by przybliżyć dzieciom historię.

Spacer i dobry film

11 listopada jako dzień wolny to znakomita okazja, by opuścić zgiełk miasta i wybrać się na spacer do lasu, a wieczorem obejrzeć dobry film historyczny. Po konkretne tytuły zajrzyj na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz też:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: naszemiasto.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Domanski/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości