Motoryzacja

Zmiana przepisów dla rowerzystów i pieszych. Na co należy zwrócić uwagę?

Motoryzacja

Autor:
Dominika
Czerniszewska
Nowe przepisy dla pieszych i rowerzystów
Nowe przepisy dla pieszych i rowerzystówDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Nowe przepisy ruchu drogowego wchodzą w życie 21 września. Dotyczą przede wszystkim pieszych i rowerzystów. Co dokładnie się zmieni? Czym jest przejście sugerowane? Na te pytania w Dzień Dobry TVN odpowiedział Marek Konkolewski, ekspert do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Przejście sugerowane - czym jest?

W znowelizowanym prawie jest mowa o tzw. przejściach sugerowanych.

- Przejście sugerowane to miejsce dostosowane technicznie, które umożliwia pieszemu przejście na drugą stronę przez jezdnię, drogę dla rowerów, torowisko pojazdów szynowych, ale nie jest to przejście dla pieszych. Mówiąc zwykłym, prostym językiem, to będzie sformalizowanie tych wydeptanych ścieżek przez pieszych, którzy przekraczali jezdnię, którzy mają dobrą widoczność zarówno na jezdnię, ale także tę dobrą widoczność posiadają kierowcy - tłumaczył Marek Konkolewski w Dzień Dobry TVN.

- Będzie to miejsce, w którym inżynierowie obniżą krawężniki [...], będą na środku jakieś azyle, wyspy, a więc będzie można przejść spokojnie na drugą stronę ulicy. Natomiast nie będzie żadnej zebry i znaków pionowych - dodał rozmówca Dzień Dobry TVN. Jego zdaniem warto byłoby oznaczyć wspominany krawężnik, np. pomalować fluorescencyjną farbą, żeby pieszy wiedział, że znajduje się na przejściu sugerowanym.

- Jedna bardzo ważna rzecz. [...] Pieszy w tym miejscu jest gościem i będzie musiał ustąpić pierwszeństwa kierującemu samochodem, rowerzyście - podkreślił rozmówca Dzień Dobry TVN.

Przejazd dla rowerzystów - prawa

Marek Konkolewski przypomniał prawa rowerzystów.

- Ostatnio była lawina komentarzy, że zmieniły się przepisy dotyczące znaku Przejazd dla rowerzystów, że rowerzyści zostali pozbawieni pierwszeństwa przejazdu, gdy zbliżają się do wyznaczonego przejazdu. Natomiast nigdy takiego prawa nie posiadali. Rowerzysta posiada pierwszeństwo na przejeździe dla rowerzystów tylko wtedy, gdy się na nim znajduje. Zbliżając się, dojeżdżając do wyznaczonego przejazdu nie posiada pierwszeństwa - zaznaczył ekspert do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Gość Dzień Dobry TVN skierował apel do resortu infrastruktury, by wprowadzić dwa proste przepisy w kodeksie drogowym. - Pierwszy, który zabraniałby rowerzyście wjeżdżania na przejazd bezpośrednio przed jadący pojazd i drugi, który zmuszałby rowerzystów do istotnej zmiany prędkości przed dojeżdżaniem do przejazdu. Proszę zobaczyć, czasami wjeżdżają z prędkością 20-30 km/h na przejazd dla rowerzystów. W ciągu jednej sekundy przy takiej prędkości pokonują 8 metrów - zauważył Marek Konkolewski.

Czy na hulajnogę elektryczną trzeba posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy? Posłuchaj całej rozmowy w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Dominika Czerniszewska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości