Woskowanie samochodu to czynność wymagająca odpowiedniego przygotowania auta. Gdy lakier jest zniszczony, wcześniej warto go wypolerować.
Jakie są zalety woskowania samochodu?
Woskowanie samochodu to jedna z najskuteczniejszych metod pielęgnacji lakieru auta. Dzięki woskowi lakier jest odporny na działanie różnych czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg czy grad. Woskowa pasta pokrywająca lakier tworzy warstwę ochronną. To swoista „zbroja” karoserii, którą powinno mieć każde auto. Oprócz tego, że woskowanie samochodu chroni pojazd, to dodatkowo wypełnia rysy czy drobne otarcia powstałe wskutek codziennej eksploatacji. Trzeba jednak wiedzieć, że warstwa wosku jedynie tuszuje rysy i nie eliminuje ich całkowicie.
Woskowanie samochodu to jedna z czynności wchodzących w skład auto detailingu. Auto detailing to proces mający na celu dokładne wyczyszczenie auta, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz. Zalicza się do niego również polerowanie. Auto po woskowaniu nie tylko jest bardziej odporne na warunki atmosferyczne, ale także lepiej wygląda. Aby cały proces przyniósł dobry rezultat, musi zostać wykonany w poprawny sposób.
Jak przygotować się do woskowania samochodu?
Wiele osób, które przymierzają się do wykonania tej czynności, zastanawia się, jaki wosk wybrać do woskowania samochodu . Jednak nawet najlepsza pasta nie sprawi, że auto nabierze nowego wyglądu, jeżeli lakier nie zostanie wcześniej odpowiednio przygotowany. W tym celu najlepiej użyć środków czyszczących i szamponów przeznaczonych do pielęgnacji aut. Dobrym wyborem z pewnością okażą się glinki czyszczące. Przed użyciem należy przechowywać je w czystym miejscu, aby nie przedostały się do nich zanieczyszczenia. W przeciwnym wypadku może być to przyczyną powstania kolejnych rys.
Co do wosku, to powinno się go dobierać do rodzaju karoserii. Do starszych aut pasuje wosk w paście, gdyż skutecznie radzi sobie z utlenieniami lakieru, które często występują na powierzchniach leciwych karoserii. Do ręcznego woskowania samochodu z nowszą datą produkcji warto rozważyć zakup olejku. Działają one do kilku miesięcy i sprawiają, że woda szybciej spływa z powierzchni auta – powodem jest zawarta w nich substancja PTFE. Aby w pełni przekonać się, co daje woskowanie samochodu , warto wykonać je przed zimą.
>>> Zobacz też:
Domowy odmrażacz do szyb – zrób go sam!
Jak należy woskować nowy samochód?
Woskowanie auta należy rozpocząć, gdy lakier będzie już oczyszczony i odtłuszczony. Dzięki temu efekt utrzyma się dłużej. Przed woskowaniem warto zadbać o odpowiednie warunki. W tym celu najlepiej wybrać zacienione miejsce. Co więcej, lakier musi być chłodny, gdyż wosku nie nakłada się na gorącą powierzchnię.
Najskuteczniejszym sposobem na nałożenie wosku jest metoda ręczna. Można również nawoskować samochód na myjni bezdotykowej , wybierając np. opcję szamponu z woskiem, lecz efekt nie zawsze będzie tak dobry jak przy ręcznym wcieraniu pasty czy olejku.
Do nakładania wosku potrzebny jest aplikator z gąbki oraz mikrowłókno. Wielu nieświadomych właścicieli aut często popełnia ten sam błąd i korzysta z gąbek kuchennych, ścierek czy starych ubrań. Niekiedy powoduje to powstawanie kolejnych rys na lakierze, gdyż ścierki czy gąbki mają strukturę nieprzyjazną dla karoserii.
W woskowaniu auta na zimę lub jakąkolwiek inną porę roku ważne jest, by nie nakładać zbyt grubej warstwy wosku. Gdy samochód zostanie już pokrytą warstwą pasty, można przystąpić do polerowania. Jednak zanim to nastąpi, należy chwilę odczekać. Polerowanie powinno się wykonywać dokładnie, kolistymi ruchami. Po wszystkim należy odczekać kilka godzin, aby cząsteczki wosku połączyły się z powierzchnią lakieru.
Co daje woskowanie samochodu?
Woskowanie ręczne samochodu sprawia, że karoseria ma lustrzany połysk, a jej kolor jest głębszy i bardziej wyrazisty. Jeżeli pojazd został odpowiednio przygotowany do całego zabiegu, to efektem z pewnością będzie trwałe zabezpieczenie lakieru nawet na rok. Woskowanie samochodów ogranicza przyleganie brudu oraz sprawia, że woda szybciej spływa.
Mycie i woskowanie samochodów to skuteczny sposób, aby zapobiec korozji. Zabezpieczanie karoserii jest niezwykle istotne, gdyż dzięki temu podwozie może przez wiele lat zachować się w dobrym stanie. Warto pamiętać, że korozja atakuje także profile zamknięte.
Woskowanie lakieru samochodowego chroni auto przed działaniem promieni UV, które przyczyniają się do matowienia karoserii. Samochód po całym zabiegu nie tylko lepiej wygląda, ale również łatwiej i skuteczniej się go myje. Wosk to kosmetyk zalecany zarówno do pielęgnacji nowych, jak i starych aut. Mimo wszystko warto używać go raczej jako środka zapobiegawczego niż sposobu na pozbycie się rys i zadrapań.
>>> Zobacz też:
- Kiedy zmieniać opony? Kluczowa decyzja dla bezpieczeństwa jazdy
- Zapalniczka samochodowa – co zrobić, jak nie działa?
- O czym pamiętać jadąc samochodem na zagraniczne wakacje?
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN