Czyszczenie klimatyzacji samochodowej jest czynnością, o której nie powinno się zapominać. W przeciwnym razie kierowcy oraz wszystkim pasażerom w czasie jazdy grożą co najmniej niezbyt miłe doświadczenia w postaci nieprzyjemnego zapachu z otworów wentylacyjnych w pojeździe. Czytaj dalej i sprawdź, jak powinno wyglądać czyszczenie klimatyzacji w aucie.
- Zanim weźmiesz się do czyszczenia układu klimatyzacji
- Czyszczenie klimatyzacji – na czym polega?
- Czyszczenie układu klimatyzacji za pomocą pianki – czy warto?
- Czyszczenie klimatyzacji ultradźwiękami – o co w tym chodzi?
Zobacz też: Dezynfekcja klimatyzacji - jak ją przeprowadzić?
Samodzielne czyszczenie klimatyzacji, o ile ma się odpowiedni sprzęt i umiejętności, nie jest czynnością czasochłonną. Większość kierowców woli jednak powierzyć swoje auto sprawdzonym fachowcom, którzy zrobią to szybko i precyzyjnie.
Zanim weźmiesz się do czyszczenia układu klimatyzacji
W większości nowych aut instaluje się automatyczną klimatyzację, która pod względem obsługi znacznie różni się od klimatyzacji manualnej, montowanej w starszych samochodach. Jeśli jednak chodzi o budowę samego układu klimatyzacji samochodowej, wersja manualna i automatyczna niewiele się od siebie różnią. Klimatyzacja automatyczna, zwana także klimatronikiem, zapewnia automatyczną kontrolę parametrów klimatyzowanej przestrzeni – kabiny danego samochodu.
W układzie technicznym klimatyzacji samochodowej można wyróżnić co najmniej 5 elementów, które występują w większości współcześnie montowanych systemów klimatyzacji. Podstawowym elementem każdej klimatyzacji jest źródło grzania, które w zależności od konkretnego modelu może być silnikiem bądź nagrzewnicą postojową. To właśnie tego elementu dotyczy czyszczenie parownika klimatyzacji samochodowej.
Następną ważną częścią każdego układu klimatyzacji samochodowej jest źródło chłodzenia, które w większości przypadków stanowi klasyczny układ klimatyzacji. Czyszczenie układu klimatyzacji jest konieczne właśnie wtedy, gdy w źródle chłodzenia są obecne różnego rodzaju zanieczyszczenia. Kolejnymi elementami układu klimatyzacji są różnego rodzaju czujniki wejściowe, w skład których wchodzą m.in. czujniki prędkości, czujniki temperatur czy czujniki nasłonecznienia. W zaawansowanych technologicznie samochodach może być zainstalowanych nawet kilkadziesiąt czujników wejściowych klimatyzacji.
Następnym elementem układu klimatyzacji są efektory układu, w skład których wchodzą np. sprzęgła sprężarek powietrza, sterowniki wentylatorów czy napędu przepustnic nawiewów. Za optymalna pracę automatycznej klimatyzacji samochodowej jest odpowiedzialny sterownik, który zdaniem ekspertów stanowi serce całego układu. To właśnie tam zachodzą różnego rodzaju operacje polegające na zoptymalizowaniu pracy samego układu klimatyzacji.
Czyszczenie klimatyzacji – na czym polega?
Regularne czyszczenie klimatyzacji daje gwarancję komfortowego podróżowania samochodem i pozwala uniknąć kontaktu z różnego rodzaju bakteriami, pleśniami i innych mikroorganizmami, które gromadzą się w zaniedbanych układach klimatyzacji samochodowej.
Czyszczenie klimatyzacji samochodowej gwarantuje w pewnym stopniu zachowanie odpowiedniej higieny pojazdu. Jeśli jedyną konserwacją klimatyzacji w konkretnym pojeździe jest czyszczenie klimatyzacji pianką , to w dłuższej perspektywie właściciel tego pojazdu sam prosi się o rozwój różnego rodzaju alergii, które wywołują wspomniane grzyby i bakterie, wydmuchiwane przez otwory wentylacyjne wprost do układu oddechowego kierowcy oraz pasażerów.
Czyszczenie układu klimatyzacji za pomocą pianki – czy warto?
Czyszczenie układu klimatyzacji auta pianką to stara metoda, która nie jest tak skuteczna jak profesjonalny serwis, obejmujący m.in. czyszczenie przewodów klimatyzacji czy czyszczenie osuszacza klimatyzacji . W większości przypadków osoby dokonujące samodzielnego czyszczenia klimatyzacji pianką wyposażają się w odpowiedni preparat grzybobójczy w sprayu, którego cena zazwyczaj nie przekracza kilkunastu złotych.
Oczyszczenie klimatyzacji z użyciem pianki polega zazwyczaj na wyczyszczeniu dwóch elementów: układu klimatyzacji od strony silnika oraz klimatyzacji wnętrza kokpitu. Pierwszy etap wprowadzenie preparatu grzybobójczego w kierunku parownika klimatyzacji za pomocą kanałów nawiewowych.
W większości przypadków wtryskiwana pianka osadza się na użebrowaniu parownika, dzięki czemu ma szansę wyeliminować różnego rodzaju bakterie oraz grzyby. Istotne jest jednak, by środek mógł dotrzeć możliwie jak najgłębiej, by dostał się później do samego parownika. Czyszczenie klimatyzacji tą metodą kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych
Czyszczenie klimatyzacji ultradźwiękami – o co w tym chodzi?
Ile kosztuje czyszczenie klimatyzacji w samochodzie , jeśli zdecydujemy się na czyszczenie układu klimatyzacji ultradźwiękami? Nie ma jednej konkretnej ceny, choć zazwyczaj tego rodzaju usługa kosztuje od 80 do 120 złotych. Zależy to od wybranego serwisu i miasta.
Czyszczenie klimatyzacji ultradźwiękami polega na wprowadzeniu specjalnych środków chemicznych do wnętrza układu i rozpyleniu ich metodą ultradźwiękową, dzięki czemu możliwe jest precyzyjne dotarcie preparatu do najmniejszych zakamarków każdego elementu klimatyzacji.