Motoryzacja

Domowy odmrażacz do szyb – zrób go sam!

Odmrażacz do szyb - szyby spryskiwane odmrażaczem.

Fot. LYSVIK PHOTOS / Getty Images

Motoryzacja

Domowy odmrażacz do szyb – zrób go sam!

Odmrażacz do szyb - szyby spryskiwane odmrażaczem.

Fot. LYSVIK PHOTOS / Getty Images

Koszt produkcji odmrażacza do szyb domowej roboty może wynieść nawet kilka złotych. Poznaj jego prostą recepturę. Potrzebne składniki z pewnością masz już w kuchni.

Niejedna osoba zastanawia się, jak zrobić domowy odmrażacz do szyb . Tak naprawdę wystarczy m.in. ocet i woda. Przygotowanie go jest niezwykle proste, a sam produkt sprawdza się doskonale!

Odmrażacz do szyb – dlaczego warto przygotować go samodzielnie?

Odmrażacz do szyb domowej roboty ma jedną ogromną zaletę – jest niezwykle skuteczny . Odpowiednio przygotowany roztwór jest w stanie szybko rozpuścić warstwę lodu i jednocześnie nie uszkodzić rozmrażanej powierzchni. Mimo to wiele osób wciąż woli skrobać szyby. Metoda ta ma jednak wiele wad, o ile nie używamy wysokiej jakości skrobaczki. Głównym zagrożeniem jest prawdopodobieństwo, że zniszczymy szybę. Podczas skrobania między nią a skrobaczkę mogą dostać się drobinki brudu, które są w stanie poważnie porysować taflę.

Odmrażacz do szyb rozpryskuje się w konkretnym miejscu, więc nie ma możliwości, że dojdzie do jakichkolwiek mikozarysowań. Z odmrażacza można korzystać w dowolnej ilości i nie trzeba wiedzieć, jak technicznie wykonać tę czynność. Inaczej jest w przypadku korzystania ze skrobaczki. W momencie, gdy będzie trzymana pod kątem mniejszym niż 45°, ryzyko porysowania będzie wysokie.

Jak zrobić odmrażacz do szyb?

Kierowcy, którzy nie chowają samochodów na noc do garażów, powinni zawsze mieć pod ręką odmrażacz do szyb. Zimowe poranki nierzadko sprawiają, że szyby aut są zaszronione. Odmrażacz domowej roboty pomoże w szybkim pozbyciu się lodu. Do przygotowania preparatu potrzebne będą:

· ocet – 2 szklanki,

· woda – 1 szklanka,

· pusta butelka np. po płynie do mycia szyb.

Wymienione powyżej składniki należy wymieszać i wlać do pustej butelki. Aby lód się rozpuścił, wystarczy spryskać szybę roztworem i odczekać. Przepis można zmodyfikować i zamiast octu dodać np. 2/3 miarki bezbarwnego denaturatu. Odmrażacz do szyb samochodowych można również stworzyć z czterech łyżek octu spożywczego i takiej samej ilości spirytusu salicylowego oraz dwóch łyżek płynu do mycia naczyń. Całość wystarczy wlać do butelki z atomizerem i dolać litr wody.

Taki odmrażacz do szyb ma nieskomplikowany skład. Wyżej wymienione produkty większość osób ma schowane gdzieś w kuchni lub garażu, a ewentualne koszty zakupu będą i tak niskie.

Zobacz film: Przegląd samochodu przed zimą. Źródło: Dzień Dobry TVN

Odmrażacz do szyb domowej roboty – wady

Domowe preparaty nie każdemu przypadną go gustu. Niektóre osoby zniechęci zapach , a niektóre zbyt długi czas oczekiwania na efekty . Mieszanki wody z octem lub z alkoholem pozostawiają duszącą woń, która będzie unosiła się nad szybą. Taki domowy odmrażacz do szyb będzie miał niską cenę, lecz jego przykry zapach może popsuć humor wrażliwszym osobom. Produkty komercyjne mają tę przewagę, że tworzą je specjaliści dbający o każdy detal odmrażacza, również o jego zapach.

Jaki odmrażacz do szyb kupić?

W testach odmrażaczy do szyb porównywanych jest ze sobą nierzadko nawet kilkanaście różnych preparatów. Wybór tego właściwego może być trudny, gdyż każdy z nich ma swoje wady i zalety. Osoby, które chcą zaoszczędzić i nie przeszkadza im specyficzny zapach mieszanki wody i alkoholu lub octu i alkoholu, mogą wybrać odmrażacz do szyb własnej produkcji .

Z kolei odmrażacz do szyb w sprayu to jeden z tańszych nowych odmrażaczy. Do jego zalet można zaliczyć łatwą aplikację , lecz tylko w sytuacjach, gdy nie ma silnego wiatru. W przeciwnym wypadku środek się rozwieje. Wadą tanich odmrażaczy , m.in. tych w sprayu, są smugi, które pozostawia preparat. Niekiedy wyglądają one wyjątkowo nieestetycznie i wymagają od właściciela auta, by umył szybę. Odmrażacz do szyb w sprayu może też z czasem stracić swoje właściwości.

Skuteczny odmrażacz do szyb samochodowych – zalety

Zaletą odmrażacza do szyb samochodowych jest nie tylko cena:

· W pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na to, czy dany środek skutecznie odladza szybę . Najlepsze preparaty zamieniają cały lód w strugę wody, a dzięki temu nie trzeba już używać skrobaczki.

· Dobry płyn odmrażający do szyb jest wygodny w użyciu . Taki preparat wypuszcza szeroki i silny strumień. Co więcej butelka powinna mieć solidny uchwyt i dobrze wykonane inne elementy.

· Dobry odmrażacz jest także pojemny i umożliwia stałą kontrolę jego zawartości. Pojemność tych najbardziej praktycznych wynosi 500 ml.

Elektryczny odmrażacz do szyb – co to jest?

Elektryczny odmrażacz do szyb jest bez wątpienia pomysłowym i skutecznym urządzeniem, które umożliwia pozbycie się lodowej zmarzliny. Działa ono tak, jak dmuchawa ciepłego powietrza . Powietrze pojawia się w układzie wentylacyjnym, dopiero gdy silnik jest już odpowiednio nagrzany. Urządzenie zasilane jest z gniazdka zapalniczki i kładzie się je obok szyby. Niestety ma również jedną poważną wadę – obciąża akumulator. Niemniej działa skuteczniej niż niejeden odmrażacz do drzwi i zamków , gdyż po paru minutach szyba jest czysta. Cena dmuchawy wynosi od 100 do 200 złotych.

Elektryczny odmrażacz do szyb to urządzenie, z którego chętnie korzystają kierowcy, którym nie chce się rozpuszczać lodu zarówno przy użyciu sprayu, jak i odmrażaczy do szyb z denaturatu.

Co sądzisz o tym artykule?
3
4
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
2
13.02.2021
Peter
Tak
12.12.2019
Ania
Czy ten artykuł pisał 10 latek? :)