Co to i do czego służy trójkąt ostrzegawczy? Zastosowanie trójkąta ostrzegawczego

Trójkąt ostrzegawczy na pierwszym planie. W tle zepsuty samochód.
Fot. fcafotodigital / Getty Images
Trójkąt ostrzegawczy jest obligatoryjnym wyposażeniem każdego samochodu. W przypadku postoju na drodze lub na poboczu (poza terenem zabudowanym) konieczne jest ustawienie trójkąta samochodowego w określonej odległości od samochodu. Trójkąt odblaskowy (lub nieco droższy trójkąt ostrzegawczy LED) pomoże nam zachować bezpieczeństwo na drodze i uniknąć nieprzyjemnych wydarzeń. Gdzie kupić trójkąt ostrzegawczy? Jakie jest jego zastosowanie i czy lepiej wybrać trójkąt odblaskowy, czy może trójkąt ostrzegawczy LED?

Gdy podczas prowadzenia samochodu natrafimy na problem z pojazdem, będziemy musieli wykorzystać trójkąt ostrzegawczy (tzw. trójkąt samochodowy, trójkąt odblaskowy). To on poinformuje zbliżających się w naszą stronę kierowców o tym, że mają zachować ostrożność, bo na drodze lub poboczu znajduje się nieruchomy pojazd. Trójkąt ostrzegawczy do ciągnika, samochodu, quada i każdego innego czterokołowca jest obowiązkowym wyposażeniem kierowcy, a za brak jego ustawienia grozić nam będzie mandat.

Trójkąt ostrzegawczy – co to jest?

Trójkąt ostrzegawczy , inaczej trójkąt odblaskowy lub trójkąt samochodowy , to ostrzegający innych kierowców przedmiot, który stawiamy na drodze przed naszym pojazdem. Trójkąt ostrzegawczy stanowi podstawowe wyposażenie każdego samochodu – zgodnie z polskim prawem posiadanie go jest obowiązkowe. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak poprawnie (i w jakich sytuacjach) należy korzystać z trójkąta odblaskowego. Tę kwestię wyjaśniamy poniżej.

Przy okazji warto nadmienić, że niektóre pojazdy powinny mieć trójkąt ostrzegawczy przymocowany do tylnej części nadwozia przez cały czas. Dotyczy to głównie maszyn rolnych. Doskonałym przykładem jest trójkąt ostrzegawczy do ciągnika lub kombajnu .

Kiedy i jak stosować trójkąt ostrzegawczy?

Zadaniem trójkąta ostrzegawczego jest ostrzeżenie innych użytkowników ruchu drogowego o przeszkodzie – najczęściej w postaci naszego samochodu, który uległ awarii. Stosujemy go zawsze, gdy musimy stanąć na drodze lub na poboczu, niezależnie od tego, co jest tego przyczyną (problemy z silnikiem, konieczność wymiany koła itp.). Używamy go w następujący sposób:

· na drodze szybkiego ruchu lub na autostradzie mamy obowiązek włączyć światła awaryjne i wystawić trójkąt odblaskowy w odległości 100 metrów od pojazdu . Jeśli światła awaryjne nie działają, należy uruchomić światła pozycyjne.

· na zwykłej drodze poza obszarem zabudowanym umieszczamy trójkąt samochodowy w odległości ok. 30–50 metrów od samochodu . W terenie zabudowanym nie musimy korzystać z trójkąta, gdy włączamy światła awaryjne, niemniej jest to również wskazane.

Różnice w odległościach ustawień trójkąta od samochodu wynikają ze statystycznej prędkości, z jaką na tych różnych drogach poruszają się samochody. Im szybszy ruch dopuszczalny jest na drodze, tym dalej od samochodu powinien być umieszczony trójkąt odblaskowy.

Zobacz film: Przegląd samochodu przed zimą. Źródło: Dzień Dobry TVN

Gdzie kupić trójkąt ostrzegawczy?

Często pojawia się pytanie: gdzie kupić trójkąt ostrzegawczy? Odpowiedź na nie jest bardzo prosta – trójkąt ostrzegawczy dostaniemy w każdym sklepie z akcesoriami samochodowymi, w większych sklepach ogrodniczo-budowlanych, w wielu sklepach z częściami, a także u prawie każdego mechanika. Jeśli zastanawiamy się, gdzie kupić trójkąt ostrzegawczy, to dobrą alternatywą mogą okazać się zakupy przez internet – wybierając je, możemy nawet zaoszczędzić.

Trójkąt odblaskowy a trójkąt ostrzegawczy LED

Oczywiście nikt nie powiedział, że musimy decydować się na tradycyjny trójkąt odblaskowy – możemy także kupić trójkąt ostrzegawczy LED . Świecący za pomocą kilkudziesięciu lub kilkuset małych żarówek trójkąt ostrzegawczy LED może przyczyniać się do jeszcze lepszej widoczności naszego pojazdu na drodze . Trójkąty ostrzegawcze LED-owe stanowią świetną alternatywę, jednak jeśli zapomnimy wcześniej naładować akumulator urządzenia, to może nie przydać się w krytycznej sytuacji. Z tego właśnie powodu zaleca się mieć „pod ręką” również najzwyklejszy i najtańszy odblaskowy trójkąt ostrzegawczy.

Trójkąt ostrzegawczy – dodatkowe informacje

Konieczność stosowania trójkąta ostrzegawczego występuje także:

· w przypadku stłuczki lub wypadku. Jeśli kolizja nastąpiła na obszarze przekraczającym jeden pas ruchu drogowego, zalecane jest w takiej sytuacji ustawienie dwóch trójkątów samochodowych;

· w przypadku holowania samochodu. Holowany pojazd powinien mieć zamocowany trójkąt ostrzegawczy po lewej stronie, z tyłu;

· w przypadku postoju na drodze w obszarze niezabudowanym, w sytuacji gdy chcemy sprawdzić coś np. pod maską samochodu.

Niezastosowanie się do przepisów może skutkować mandatem w wysokości od 50 do 300 złotych . To stosunkowo duża kwota, dlatego też zawsze warto pamiętać o tym obowiązku.

Warto pamiętać te, że wcześniej opisane odległości dotyczące ustawienia trójkąta ostrzegawczego są w pewnym sensie umowne. Jeżeli warunki atmosferyczne są bardzo niekorzystne (np. mgła utrudniająca widoczność lub siarczysty deszcz), to zalecane jest ustawienie trójkąta ostrzegawczego w trochę większej odległości – na autostradzie może to być wówczas 150 zamiast 100 metrów.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

4 pomysły na potrawy wigilijne z ryb 
Materiał promocyjny

4 pomysły na potrawy wigilijne z ryb