Czy opłaca się brać kredyt samochodowy?

Kobieta w samochodzie z kartą kredytową
Fot. Hybrid Images / Getty Images

Najtańszy kredyt samochodowy to marzenie wielu osób. Za pomocą kredytu samochodowego możemy sfinansować zakup nowego lub używanego auta. Warto jednak zastanowić się nad tym, co będzie lepszym rozwiązaniem: kredyt samochodowy czy gotówkowy? Pozostaje również pytanie, gdzie najłatwiej uzyskamy najtańszy kredyt samochodowy.

  • Kredyt samochodowy – czy warto?
  • Gdzie najlepiej wziąć kredyt samochodowy?
  • Leasing czy kredyt samochodowy?

Z porównania różnych ofert kredytów wynika, że kredyt samochodowy należy do najniżej oprocentowanych. Nie oznacza to jednak, że od razu powinniśmy się decydować na nawet tani kredyt samochodowy. Istnieje szereg innych rozwiązań, np. leasing. Czy kredyt samochodowy (bez zaświadczeń lub na oświadczenie) to zawsze najlepsza decyzja? Sprawdzamy to poniżej!

Kredyt samochodowy – czy warto?

Przychodzi taki czas, gdy konieczny jest zakup samochodu lub wymiana starszego na nowszy. Nie zawsze jednak jesteśmy gotowi pokryć całość kosztów w gotówce. Z pomocą przychodzi możliwość wzięcia kredytu samochodowego. Dobry kredyt samochodowy to alternatywa dla kredytu gotówkowego. Przeznaczony jest konkretnie na zakup samochodu i pieniędzy tych nie możemy spożytkować na inny cel – zaraz po dokonaniu transakcji bank przelewa pieniądze bezpośrednio na konto sprzedawcy samochodu.

Zastanawiając się, jaki kredyt samochodowy wybrać, warto poznać najpierw jego wady i zalety. Podstawowym warunkiem ubiegania się o kredyt samochodowy jest udzielenie zabezpieczenia kredytodawcy, czyli najczęściej bankowi. Obliczając koszt kredytu samochodowego, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim zabezpieczenie w postaci koniecznego ubezpieczenia autocasco ( AC ). Co więcej, nawet najkorzystniejszy kredyt samochodowy zwykle wiąże się z przekazaniem prawa do zabrania i sprzedaży pojazdu w sytuacji, gdy kredytobiorca nie spłaca rat kredytu. Większość zarówno droższych, jak i najtańszych kredytów samochodowych będzie wymagać zgody na cesję AC – oznacza ona, że bank będzie dysponował pieniędzmi z ubezpieczeni w sytuacji, gdy będziemy mieli wypadek lub stłuczkę.

W ostatecznym rozrachunku kredyt samochodowy ma jednak liczne zalety – wszak nie bez powodu na kredyt ten decyduje się co roku tak wielu Polaków. Przede wszystkim olbrzymią zaletą jest oprocentowanie, które wypada stosunkowo korzystnie na tle innych rodzajów kredytów. Ponadto zaciągając tani kredyt samochodowy , jesteśmy w stanie od razu nabyć i korzystać z auta, co jest szczególnie ważne dla osób, które nie mogłyby wykonywać swojej pracy zawodowej bez posiadania „czterech kółek”.

Gdzie najlepiej wziąć kredyt samochodowy?

Zasadniczo istnieją dwa rodzaje podmiotów udzielających kredytów samochodowych. Pierwszym są banki, działające na tzw. licencji bankowej i nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego. Drugim są firmy pożyczkowe, które nie są licencjonowane. Oferują one możliwość wzięcia kredytu samochodowego bez zaświadczeń . W praktyce oznacza to, że w niektórych przypadkach kredyt mogą zaciągnąć także osób, które mają negatywną historię kredytową. W takiej sytuacji bank, który proponuje zwykle kredyt samochodowy na oświadczenie , zwyczajnie może odmówić kredytowania. Jeśli zdecydujemy się skorzystać z usług firm pożyczkowych, istnieje zdecydowanie większe prawdopodobieństwo ostatecznego otrzymania kredytu.

Pozostaje zatem pytanie, gdzie można uzyskać najtańszy kredyt samochodowy . Wydaje się, że kredyt samochodowy najtaniej otrzymamy jednak w banku – w zdecydowanej większości przypadków oferty te wydają się bardziej atrakcyjne pod względem finansowym. Przy wyborze najkorzystniejszego dla nas rozwiązania pomocna będzie porównywarka kredytów samochodowych . Poszukiwanie najtańszego kredytu samochodowego, porównywanie ze sobą ofert i analizowanie ich to zadanie, któremu powinniśmy poświęcić sporo czasu, aby później przez długie lata nie żałować niewłaściwie podjętej decyzji.

Leasing czy kredyt samochodowy?

Zastanawiając się nad wzięciem kredytu samochodowego, wiele osób rozważa również inne rozwiązanie – leasing samochodowy (konsumencki lub dla firm). To popularnie wykorzystywana alternatywa zwłaszcza dla kredytu samochodowego dla firm , które chcą wyposażyć pracownika w samochód. W przypadku leasingu po okresie najmu auto nie staje się naszą własnością, a w zależności od rodzaju umowy leasingodawca może naliczać dodatkowe opłaty za eksploatowanie pojazdu (najczęściej w postaci kilkudziesięciu groszy za każdy przejechany kilometr). Kredyt samochodowy dla nowych firm może być korzystniejszy, gdyż wówczas samochód po okresie spłaty staje się naszą własnością. Z drugiej jednak strony, jeśli myślimy o wyborze luksusowego samochodu, to raty kredytu samochodowego będą wyższe od miesięcznych opłat leasingowych.

Zobacz film: Czy da się odłożyć na zakup własnego mieszkania? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor: Adrianna Kowalczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości