Motoryzacja

BMW iX zmianą, której potrzebuje świat

Motoryzacja

BMW iX

Wydawać się może, a nawet często natrafić można na opinie, że wielkie, globalne marki mają nieco inne priorytety niż ekologia. Okazuje się, że niekoniecznie. Dobrym przykładem jest właśnie marka BMW, powszechnie znana za sprawą pojazdów, które od 1916 roku wprowadza na rynek. Dlaczego? Co takiego robi? Śpieszymy z odpowiedzią.

Ekologia według BMW 

BMW nie pozostaje obojętna na wyzwania, z jakimi mierzy się współczesny świat. Tym bardziej, że jest istniejącą od wielu lat firmą produkcyjną, a więc generuje odpady i zużywa surowce. W związku z tym postanowiła podjąć jak najwięcej działań, które zbliżają do neutralnej przyszłości. Firma poddaje recyklingowi już 99% odpadów z całej globalnej produkcji wewnętrznej. 100% wykorzystywanej energii elektrycznej pochodzi ze źródeł odnawialnych, a wszystkie zakłady BMW są neutralne pod względem emisji CO2. Nie poprzestaje na tym - ma ambitne plany na przyszłość, którymi zresztą chętnie dzieli się ze światem. Do 2030 roku BMW chce osiągnąć:

  • Emisja CO2 na każdy pojazd ma zostać zmniejszona o co najmniej 1/3.
  • Emisja CO2 w fazie użytkowania pojazdów w porównaniu z rokiem 2019 ma zostać zredukowana o 40 proc. na każdy przejechany kilometr.
  • Po zmniejszeniu od 2006 roku emisji CO2 na jeden wyprodukowany pojazd o ok. 78 proc., w latach 2019-2030 emisja BMW Group (produkcja i zakłady) ma zostać obniżona o kolejne 80 proc.

Zachodzące we współczesnym świecie zmiany i konieczność ochrony środowiska przez jak najwięcej ludzi i firm stały się dla BMW inspiracją do stworzenia pionierskiego, przełomowego i wyznaczającego nowe kierunki rozwoju samochodu elektrycznego.

W jaki sposób nowoczesny samochód może być ekologiczny?

Najczęściej z samochodem przedstawianym jako ekologiczny kojarzone jest przede wszystkim to, że jest właśnie elektryczny. A to nie wszystko. BMW iX nie jest tylko kolejnym samochodem, który nie potrzebuje do działania paliwa, a podłączenia na jakiś czas do prądu. Przy jego projekcie zastosowano możliwie najwięcej rozwiązań w duchu idei zrównoważonego rozwoju oraz wypuszczenia na świat produktu, który jest jakościowy, wartościowy i nieszkodliwy jednocześnie.

BMW iX
BMW iX

Do stworzenia BMW iX użyto między innymi drewnianych elementów z certyfikatem FSC oraz skórzanych obić garbowanych naturalnym ekstraktem z liści oliwnych. Dzięki współpracy z rybakami bawarska firma jest w stanie odzyskać nylon z zagubionych na morzu rybackich sieci i wykorzystać go do produkcji samochodowych mat podłogowych. Z kolei materiały tapicerskie wykonane zostały dzięki zużyciu i przetworzeniu plastiku. Komponenty te powstają więc dzięki zastosowaniu zasad i metod recyklingu, co rzeczywiście czyni je, a także cały samochód, ekologicznym.

Takie rozwiązania mogą być inspiracją dla innych i wyznacznikiem nowych, wartościowych, korzystnych dla świata standardów. A to niezwykle ważne, zwłaszcza w branży motoryzacyjnej, która jest współodpowiedzialna za problemy, z jakimi zmaga się nasza planeta. Firma BMW jest tego świadoma i co najważniejsze, nie pozostaje bierna. Rozwiązania, które proponuje i wprowadza, pozwalają optymistyczniej myśleć o przyszłości. Jak widać, można stworzyć produkt, który nie tylko ułatwia życie jego posiadaczowi i daje gwarancję jakości, ale też pokazuje, jak marka za niego odpowiedzialna patrzy na świat i angażuje się w jego zrównoważony rozwój.

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości