Mity dotyczące przesilenia wiosennego

Dlaczego na przełomie zimy i wiosny czujemy się ospali i pozbawieni energii? Podobno to wina przesilenia wiosennego. To prawdziwe zjawisko czy miejska legenda? W Dzień Dobry TVN internista Zbigniew Gaciong obalił mity dotyczące przesilenia.
  • Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie
  • Wiosną potrzebujemy dodatkowych witamin
  • Winne jest nagłe zwiększenie dawki słońca
  • Winne są wahania ciśnienia

Większość z nas czeka na wiosnę z wielkim utęsknieniem. Kiedy za oknem zaczyna się zielenić, możemy cieszyć się słońcem, a dzień staje się dłuższy, od razu chce nam się żyć. We znaki daje nam się najbardziej okres przedwiośnia, kiedy czujemy się zmęczeni, mamy problemy z koncentracją i ciągle chce nam się spać.

>>> Zobacz też: Recepta na przesilenie wiosenne? Dania wg przepisów Andrzeja Polana!

Pora roku ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie

Zdaniem eksperta jest to prawda. Zwłaszcza w naszej strefie klimatycznej, gdzie temperatury, światło w ciągu całego roku bardzo się zmieniają. Niektóre choroby jak np. depresja występuje częściej, kiedy na zewnątrz jest długo ciemno, noce są dłuższe niż dnie. Nie bez Rzyczyny jednym z najbardziej skutecznych metod leczenia depresji jest terapia światłem.

Wiosną potrzebujemy dodatkowych witamin

Zdaniem profesora w Polsce niezwykle rzadko występują niedobory witamin. Jego zdaniem w okresie przedwiośnia nie ma potrzeby przyjmowania dodatkowych witamin. Wyjątkiem jest witamina D, które powinniśmy suplementować.

>>> Zobacz też: Zupy na przesilenie wiosenne.

Winne jest nagłe zwiększenie dawki słońca

Jest to mit. Zdaniem eksperta nasz organizm doskonale daje sobie radę ze zwiększoną dawką słońca. Dzień nie wydłuża się nagle o dwie godziny na dobę, tylko bardzo, bardzo powoli. Na przykład, jeśli zmieniają się strefy geograficzne w trakcie podróży, pojawia się zjawisko, kiedy nasz rytm biologiczny nie jest dostosowany do rytmu słonecznego. Ale wymaga to pewnych znaczących różnic czasu i nasz organizm w miarę szybko się do tego przystosowuje.

>>> Zobacz też: Kuchnia na przesilenie? Potrawy bogate w żelazo.

Winne są wahania ciśnienia

Zgodnie z powszechnym przekonaniem, wiosną mamy do czynienia z wahaniami ciśnienia atmosferycznego, co sprawia, że częściej jesteśmy senni i mamy kłopoty z koncentracją.

Zdaniem profesora jest to nieprawda. Organizm człowieka jest w stanie bardzo szybko przystosować się do zmian ciśnienia.

>>> Zobacz też: Zmiana czasu na letni 2019. Kiedy przestawiamy zegarki?

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!