Styl życia

PRL w miniaturze. Marcin Wasilewski stworzył makietę bloku ze znanego serialu

Styl życia

Marcin Wasilewski jest prawdziwym fanem twórczości Stanisława Barei i PRL-owskiego wzornictwa. Już jako dziecko zaczął robić różne modele samochodów z papieru, m.in. słynnego malucha. Później zajął się wykonywaniem makiet budynków, np. bloku z serialu "Alternatywy 4".

W klimacie PRL-u

PRL-owski styl z końca poprzedniej epoki od najmłodszych lat fascynował Marcina Wasilewskiego. Najpierw ujął go wygląd Fiata 126p. - Podobała mi się kwadratowa, trochę lekka, a trochę siermiężna sylwetka. A do tego zupełna inność od pozostałych pojazdów na drogach. Malucha nie da się porównać do żadnego innego ani gabarytami, ani głośnością silnika, ani szybkością, ani awaryjnością - powiedział Marcin.

Przez to, że PRL-owskie modele aut zaczęły znikać z ulic, szukał ich w telewizyjnych i kinowych produkcjach z tamtych lat. - To było takie zgrabne przejście do zainteresowania się filmem oraz innymi rzeczami z epoki: radiami, meblami, blokami - wylicza.

Makieta bloku z serialu "Alternatywy 4"

Marcin Wasilewski wykonał ceramiczną makietę bloku z kultowego serialu "Alternatywy 4". Stworzenie jej zajęło mu trzy miesiące. Postawił piętro po piętrze według dawnych technik budownictwa. Zrobił też specjalne płyty na ścianach budynku i metalowe zbrojenia. Jednak sama bryła to nie wszystko. W środku powstały również mieszkania wyposażone w miniaturowe meble i obrazy.

Jak znajomi Marcina reagują, gdy dowiadują się o jego oryginalnej pasji? - Obracam się wśród ludzi, którzy mają podobne zainteresowania. Jeżdżę na zloty starych samochodów. Kilka lat temu byłem w Warszawie, przyjechałem maluchem - powiedział Wasilewski, który liczy, że hobby w przyszłości stanie się jego pracą.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Justyna Piąsta

Pozostałe wiadomości