Kenijka o traumie spowodowanej obrzezaniem: „To niekończący się ból”

Ntailan Lolkoki to pisarka i działaczka na rzecz kobiet. Pomaga ofiarom obrzezania. Sama w wieku 12 lat została poddana temu okrutnemu obrzędowi. Kenijka jest gościem Fstiwalu „literacki Sopot”. Spotkała się z nią dziennikarka Dzień dobry Wakacje Anna Kalczyńska.

"Literacki Sopot"

W tym roku, w dniach od 15 do 18 sierpnia nadmorski Sopot stał się centrum literatury i kultury brytyjskiej. Festiwal „Literacki Sopot” odwiedzili światowej sławy pisarze, dziennikarze, publicyści, autorzy komiksów. Każdy miłośnik dobrej literatury znalazł coś dla siebie w bogatym programie spotkań, debat, warsztatów, pokazów filmowych, czytań performatywnych i spektakli. Goście festiwalu to wyraziste i niezależne osobowości, które nie tylko piszą książki, wyróżniane światowymi nagrodami, ale przede wszystkim angażują się w działania społeczne, sprzeciwiają panującym zasadom oraz starają się realnie wpływać na kształt społeczeństwa.

W cyklu „Kobiety piszą przyszłość” Ntailan Lolkoki o przemocy wobec kobiet i okaleczaniu żeńskich narządów płciowych napisała w autobiograficznej książce "Skrzydła dla motyla". Spotkała się z nią dziennikarka Dzień dobry Wakacje Anna Kalczyńska.

Obrzezanie to niekończący się ból

Masajka zgodnie z tradycją swojego plemienia, w wieku 12 lat została obrzezana. Kenijka napisała książkę, w których otwarcie opowiada o swoich cierpieniach i wybawieniu.

Dziewczynkom mówiono, że przejdą przez coś wspaniałego, że jest to powód do dumy dla kobiety. Widziałam jednak somalijskie dzieci poddawane obrzezaniu i zaczęłam zdawać sobie sprawę, że nie jest to nic dobrego. Nigdy nie miałam poczucia, że jest to coś na tyle złego, by się temu sprzeciwić. Kiedy jesteś obrzezana w tradycyjnym obrządku, to po zabigu zostajesz w domu i nikt nie traktuje Cię jakoś szczególnie.

Jak wytłumaczyła Ntailan Lolkoki, kobiety w Somalii są poddawane obrzezaniu, by pozbawić je seksualności. W moim plemieniu aspekt romantyczny nie ma większego znaczenia.

Dlaczego kobiety w Somalii nie robią nic, by zaprzestać obrzezaniu?

To prawie tysiącletnia tradycja, z której ciężko się wyłamać, a sprzeciwianie się wiąże się z niesamowitą odwagą. Jestem bardzo dumna z tych kobiet, które zaczęły mówić „nie”.

Ntailan Lolkoki przeszła po latach zabieg rekonstrukcji narządów płciowych. Zabieg odmienił jej życie. Dzisiaj mieszka w Berlinie i pomaga kobietom po obrzezaniu.

To niekończący się ból, kiedy ma się świadomość, że dzieci są wciąż poddawane temu zabiegowi.

-podsumowała Lolkoki.

Zobacz też:

Autor: Redakcja Dzień Dobry Wakacje

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!