Styl życia

Horror - dlaczego lubimy się bać?

Styl życia


Horror to jeden z pierwszych gatunków filmu, który pojawił się wraz z powstaniem kina. Bazował na podstawowych lękach i rozkwitał w każdej dekadzie. Dlaczego wielu ludzi lubi oglądać horrory? Rozmawialiśmy o tym z gościem Dzień Dobry TVN Michałem Walkiewiczem, dziennikarzem filmowym.

Zgodnie z definicją zawartą w Wikipedii, horror to odmiana fantastyki polegająca na budowaniu świata przedstawionego na wzór rzeczywistości i praw nią rządzących po to, aby wprowadzić w jego obręb zjawiska kwestionujące te prawa i nie dające się wytłumaczyć bez odwoływania się do zjawisk nadprzyrodzonych.

>>> Zobacz także:

Celem tego gatunku jest wywołanie niepokoju lub obrzydzenia i szoku.

W wielu horrorach pojawiają się postacie fantasy, takie jak: wampiry, demony, duchy, wilkołaki, czy zombie.

Historia gatunku

Historia horroru jako gatunku filmowego zaczęła się w latach 20. ubiegłego wieku. Pierwszymi produkcjami, które także niejako stworzyły elemnatarz filmu grozy były: "Nosferatu - symfonia grozy" w reżyserii Friedricha Wilhelma Murnaua, "Gabinet doktora Caligari" Roberta Wiene, "Dzwonnik z Notre Dame" i Upiór w operze.

W latach 30. XX w. nakręcono klasyczne dziś horrory "Hrabia Drakula", "Frankenstein" i "Mumia". Wszystkie te filmy doczekały się wielu remake’ów.

W latach 50. ubiegłego wieku mieliśmy do czynienia z horrorem science fiction, który opowiadał o walce z istotami pozaziemskimi lub o skutkach promieniowania po wybuchu bomby atomowej. Na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX w. realizowano także horrory gotyckie.

Wiele horrorów, które zostały zaliczone do klasyki gatunku nakręcono w latach 70. i 80. Są to między innymi: "Noc żywych trupów", "Dziecko Rosemary", "Egzorcysta", "Koszmar z ulicy Wiązów", czy "Halloween".

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości