Hobby

Jak zrobić zdjęcie panoramiczne 360 stopni?

Hobby

Aktualizacja:
Fot: Photography taken by Mario Gutiérrez / gettyimages.com

Panoramiczne zdjęcia 360 stopni, które możemy obracać w pionie i w poziomie, są zachwycające. Ich oglądanie sprawia mnóstwo frajdy. Dzięki temu, że możemy je obracać, mamy wrażenie, jakbyśmy byli w fotografowanym miejscu.

Fotografia 360 stopni doskonale się sprawdzi, jeśli chcemy uchwycić piękny widok, który właśnie oglądamy, a także podzielić się nim ze znajomymi w mediach społecznościowych. Wykonanie zdjęcia tego typu nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać.

Jak zrobić zdjęcie 360?

Jeszcze do niedawna takie fotografie wymagały odpowiedniego sprzętu. Dziś panoramę sferyczną może wykonać każdy. Potrzebny jest jedynie smartfon i odpowiednia aplikacja lub aparat fotograficzny, który ma funkcję wykonywania zdjęć panoramicznych. Jeśli masz aparat bez tej funkcji, zrobienie zdjęcia panoramicznego również jest możliwe, ale będzie wymagało znacznie większego nakładu pracy, wiedzy i zaangażowania.

Dzięki tym metodom można zrobić zachwycające zdjęcie i zamieścić je na Facebooku albo po prostu zostawić sobie na pamiątkę.

Fotografia 360 stopni na Facebooku

To wciąż pewna nowinka technologiczna. Facebook wprowadził możliwość zamieszczenia zdjęć panoramicznych i 360 stopni w sierpniu 2017 roku. Dzięki temu można je zamieszczać i oglądać bezpośrednio za pomocą najnowszej aplikacji na systemy iOS i Android. Takie fotografie są oznaczone niewielką ikoną kompasu (z prawej strony) – ma to informować, że po zdjęciu można się po prostu poruszać, zarówno dotykając ekranu, jak i przesuwając fizycznie smartfon w kierunku, który interesuje nas na fotografii. Warto też wiedzieć, że stukając dwukrotnie w ekran, możemy przejść do trybu pełnoekranowego.

Zdjęcie panoramiczne i sferyczne

Tradycyjne zdjęcie panoramiczne to fotografia, która obejmuje swoim zasięgiem jakąś rozległą przestrzeń. W przypadku fotografii cyfrowej to po prostu zdjęcie, które powstało z co najmniej dwóch fotografii cyfrowych.

Panorama sferyczna (czyli fotografia 360) obejmuje zasięgiem pełne 360 stopni w poziomie i 180 stopni w pionie. Dzięki zastosowaniu tej wyjątkowej techniki osoba oglądająca zdjęcie może “rozejrzeć się” w dowolnym kierunku, by podziwiać w pełni przedstawiany krajobraz.

Zdjęcia 360 stopni z aparatami, które mają funkcję panoramiczną

W tym przypadku sprawa jest stosunkowo prosta, choć równocześnie nieco zróżnicowana – w zależności od modelu aparatu, jaki posiadamy. W związku z tym najlepiej będzie sięgnąć do instrukcji obsługi aparatu, by sprawdzić, jak postępować w przypadku wykonywania fotografii panoramicznych. Jeśli odnajdziesz tę funkcję, szybko się przekonasz, że aparat niejako rozwiąże problem za ciebie i bardzo łatwo będzie skomponować zdjęcie z kilku pojedynczych kadrów.

Zdjęcia 360 stopni smartfonem – jak je wykonać?

Poniżej przedstawimy instrukcję wykonania zdjęcia w tej technice na telefonach opartych na systemie Android.

1. Zacznij od pobrania ze sklepu Play aplikacji Aparat Google, dzięki której zrobisz nie tylko klasyczne zdjęcia, ale także panoramiczne.

2. Uruchom aplikację i przesuń palcem od lewej do prawej krawędzi ekranu – wtedy wysuną się dostępne w aplikacji tryby zdjęć. Wybierz opcję “zdjęcie sferyczne”.

3. Na wyświetlaczu pojawi się kropka, a gdy przytrzymasz telefon na środku znacznika, aparat zacznie automatycznie wykonywać zdjęcia. Następnie obracaj się dookoła własnej osi, trafiając w kolejne kropki, aż zapełnisz zdjęciami wszystkie wolne miejsca na ekranie. Ruch telefonem powinien być płynny – koniecznie unikaj gwałtownych ruchów.

4. Teraz aplikacja przystąpi do łączenia wszystkich zrobionych ujęć w jedno zdjęcie sferyczne. By obejrzeć swoją pracę, przesuń palcem z lewej do prawej krawędzi ekranu (wyświetlą się ostatnio zrobione zdjęcia).

5. Kliknij wybrane zdjęcie i podziwiaj je na całym wyświetlaczu! Fotografię możesz obracać, przesuwając palcem po ekranie lub obracając telefon w kierunku, w którym chcesz spojrzeć. Aby jednak uruchomić ten tryb, kliknij ikonę kompasu znajdującą się w lewym dolnym rogu ekranu.

Jak zrobić zdjęcie 360 stopni iPhone’em?

Za pomocą iPhone’a również można zrobić przyzwoite zdjęcie panoramiczne, wykorzystując do tego wbudowaną kamerę 360. Umożliwia ona przesuwanie obrazu od lewej do prawej, ale nie w górę ani w dół. Aparaty te nie dają niestety możliwości filmowania panoramicznego, możliwe jest jedynie wykonanie zdjęcia tego typu.

W tym celu trzeba otworzyć aplikację Camera (Aparat) i wybrać na dole tryb fotografowania panoramicznego. Następnie należy spokojnie przesuwać telefon od lewej do prawej. Jeśli zrobisz pełny obraz panoramiczny, powstanie zdjęcie pasujące wymiarami do Facebooka. Jeżeli chcesz je umieścić w tym popularnym serwisie społecznościowym, wystarczy otworzyć aplikację Facebook i przeglądając bibliotekę zdjęć, wybrać panoramę (poprawnie wykonane zdjęcie będzie oznaczone kulistą ikoną w lewym dolnym rogu miniatury). Wystarczy po prostu zaznaczyć to zdjęcie i dalej postępować zgodnie z instrukcjami, które pojawią się na ekranie.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości