Jak zrobić wzory ażurowe? Robótki na drutach krok po kroku

Autor:
Adrian
Adamczyk
Powrót drutów
Powrót drutów Dzień Dobry TVN
wideo 2/6

Wzory ażurowe wymagają precyzji i czasu. Stworzone dzieła zawsze są niepowtarzalne. Można je wyplatać różnymi drutami i nićmi. Jakie są rodzaje wzorów ażurowych i jak kupić dobre druty?

Wzory ażurowe, obecne od wieków, początkowo zdobiły suknie nadwornych dam, dzisiaj przystrajają serwety, obrusy, dekoracje domowe i wykończenia ubrań. Zachwycają motywami, delikatne i subtelne w swojej formie, wymagają czasu i cierpliwości przy ich tworzeniu. Jest wiele splotów ażurowych i technik ich wyplatania. Jedne z najpiękniejszych robótek ręcznych wymagają precyzji, ale nauka ich robienia jest do opanowania.

Rodzaje splotów ażurowych

  • dziurkowe;
  • skosy;
  • pionowe lub poziome;
  • wzory roślinne;
  • różne figury geometryczne (romby, koła, kwadraty, trójkąty);
  • różne motywy (kokardy, fale, pół księżyce).

Jakie wybrać druty

Dobrze dobrane druty to podstawa robótek ręcznych. Osobom początkującym poleca się rozpoczęcie przygody z grubymi drutami o rozmiarze 12. To samo dotyczy również nici. Na początku ważne jest opanowanie sztuki robienia na drutach, płynne poruszanie drutami oraz wyplatanie symetrycznych i równych oczek. Gruba i jasna nić ułatwi kontrolę nad wyplatanym wzorem.

Rynek pasmanterii oferuje szeroki wybór drutów metalowych, plastikowych i drewnianych. Druty, prócz materiału, z którego zostały wykonane, odróżnia jeszcze grubość i długość. Wybór drutów to dylemat każdej początkującej osoby. Przy wyborze należy jednak kierować się własnymi preferencjami.

Osoby początkujące powinny zaopatrzyć się w druty lekkie i te o średniej długości. Dlatego w tym przypadku sprawdzą się plastikowe lub drewniane (wykonane z bambusa). Dobrze leżą w dłoni, nie uginają się pod ciężarem robótek. Druty metalowe to narzędzie dla bardziej zaawansowanych wielbicieli robótek ręcznych. Cięższe i bardziej oporne, wymagają pewnego chwytu. Są jednak osoby, które już na samym początku naukę rozpoczynają od drutów metalowych, pożyczonych od babci. Co prawda nauka idzie im trochę wolniej i wymaga więcej czasu i skupienia, jednak od razu wchodzą na wyższy poziom dziergania.

Przy zakupie drutów należy również zwrócić uwagę na końcówkę drutu. Nie powinna być zbyt ostra, by nie zahaczyć o nić. Co prawda wzory ażurowe są trudne i wymagają precyzji, jednak można ją spokojnie uzyskać drutami o średnim szpicu.

Kolejną kwestią jest sposób zakończenia drutów. Druty dla zaawansowanych są gładkie i równe na całej długości. Wykorzystuje się je do zmiany kierunku dziergania czy wprowadzenia koloru. Początkujący mogą z powodzeniem wybrać druty ze specjalnym zakończeniem, które przede wszystkim zapobiegają zsunięciu się robótki.

Jak wybrać grubość drutów

Grubość drutów to grubość otrzymanych oczek, a w efekcie całego splotu. Wyróżnia się cztery rodzaje grubości drutów:

  • druty cienkie – do robienia wykończeń, delikatnych koronek, precyzyjnych ażurowych drobnych wzorów, serwetek, ściągaczy. Przeznaczone do cienkich kordonków i bardzo delikatnej jedwabnej wełny,
  • druty średnie – do średniej wełny, wykorzystuje się je do wyrobów cienkich swetrów, ażurowych dużych serwet, toreb,
  • druty grube – do grubej wełny, z której wyplata się ciężkie i pokaźne ażurowe rozbudowane wzory na grubych swetrach, szalach,
  • druty bardzo grube – do bardzo grubej wełny, przeznaczonej na utkanie pledów, kocy, chodników, plecionych koszy. Druty bardzo grube wykorzystuje się do wyplatania ażurowych pojedynczych kwiatów, używanych następnie jako wzory do drobnych robótek.

Rodzaje nici – które najlepsze do wzorów ażurowych

Wzór ażurowy to w przeciwieństwie do żakardowego – wzór z występującymi przezroczystościami. Tkanina ażurowa, potocznie nazywana koronką, może być wyplatana z wielu rodzajów nici. To jej przeznaczenie jest decydujące przy wyborze kordonków, włóczek i mulin. Delikatne, jedwabne, syntetyczne lub lniane posłużą do wykonania kołnierzyków, obrusów, serwet i bieżników. Wełniane, grube i puszyste będą się pięknie prezentować jako swetry, okrycia czy koce.

Wzory ażurowe mogą występować samodzielnie, ale też jako ozdoba przy robótkach żakardowych. Ażurowe motyle, motywy roślinne, wzory geometryczne pięknie przyozdobią kapy, pledy, koce, chusty czy niepozorne i nudne zimowe czapki.

Prosty, symetryczny i "kwadratowy" wzór ażurowy jest chętnie wykorzystywany przez osoby początkujące, którym wymagające precyzji wzory żakardowe sprawiają trudność. W przypadku ażurów, puste miejsca, zwyczajne dziurki są pożądane i stanowią podstawę dobrego ściegu. To na pewno dobra informacja dla tych osób, które zniechęciły się pierwszymi nieudanymi próbami robienia na drutach, kiedy ich wymarzony szalik okazał się pełen dziur. O technikę łapania oczek warto spytać doświadczone osoby lub sięgnąć po bogaty wybór tutoriali dostępnych na youtube.

Ażur kochany od wieków

Synonim luksusu i bogactwa. Wzory ażurowe pożądane były przez panie już w średniowieczu. Do Polski zostały sprowadzone w około XVI wieku z Wenecji. W całej Europie zdobiły pokaźne dworskie suknie, wykończenia jedwabnych rękawiczek, welonów, a nawet wnętrza. Jak pokazuje historia, wzory ażurowe nie mają granic. Tworzone z wyobraźni, do dzisiaj są doceniane i wzbudzają zachwyt. Co więcej, nie ma również jednej i właściwej techniki w wyrabianiu wzorów ażurowych. Każdy twórca opracowuje więc swój styl i system, przez co gotowe dzieło zawsze jest wyjątkowe.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Marija Babic/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości