Wędkarstwo spinningowe - sprzęt i technika łowienia

GettyImages-827888510.jpg
GettyImages-827888510.jpg
Dwa najistotniejsze elementy, składające się na sukces osób uprawiających wędkarstwo spinningowe, to dobór odpowiedniego sprzętu i wiedza na temat właściwej techniki łowienia. Jeśli spełnimy te warunki, wędkarstwo spinningowe okaże się prawdziwą przyjemnością i może nawet uda się złapać bardzo sprytną rybę, czyli sandacza.

Wędkarstwo spinningowe to najpopularniejsza metoda łowienia drapieżników, takich jak szczupak, sandacz, okoń, sum. Niektórzy wędkarze preferują spinning nawet przy łowieniu ryb żywiących się pokarmem roślinnym i odnoszą w tym obszarze duże sukcesy.

Z czego składa się zestaw do wędkarstwa spinningowego?

Na zestaw do spinningu składa się wędka, kołowrotek oraz sztuczna przynęta.

Wędka spinningowa to raczej krótkie wędzisko (w przedziale od 1,5 do 3,3 metra). Do wędziska przymocowany jest kołowrotek, najczęściej o stałej szpuli, na którą nawinięta jest żyłka (jej dobór zależy od rodzaju ryby, na którą polujemy). Zamiennie zamiast żyłki stosować można plecionkę, która jest sztywniejsza i mniej rozciągliwa od żyłki. Co ważne - ma mniejszą średnicę, jest mniej widoczna dla ryb i tak bardzo nie ingeruje w pracę przynęty. Do niedawna stosowane były naturalne przynęty w postaci martwych ryb czy żab. Obecnie na wielu akwenach jest to po prostu zakazane, m.in. ze względu na to, że wszystkie płazy są w Polsce pod ochroną.

Najczęściej wykorzystywane przynęty w spinningu to blachy obrotowe i wahadłowe, a także woblery, twistery i rippery. Im woda jest bardziej mętna, tym jaskrawsze przynęty trzeba stosować.

Wędkarstwo spinningowe - jakie są jego odmiany?

Wędkarstwo spinningowe dzieli się na cztery główne kategorie, a ich wyznacznikiem jest ciężar stosowanej przynęty.

· Spinning ciężki - w tej kategorii mieści się przynęta o wadze 30-70 g. Wędzisko ma długość 2,4-3 m, kołowrotek musi być wytrzymały, a na niego nawinięta jest gruba, wytrzymała żyłka lub plecionka.

· Spinning średni - przynęta 10-30 g, wędzisko 2,1-2,7 m, średniej wielkości kołowrotek (2000-3000), żyłka lub plecionka o wytrzymałości do 8 kg.

· Spinning lekki - przynęta 3-10 g, krótkie wędzisko od 1,8 do 2,5 m, kołowrotek mały, żyłka (średnica 0,18-0,20 mm) lub plecionka (0,10-0,12 mm). Taki zestaw służy do połowu pstrąga, lipienia, kleni, okonia oraz sandacza.

· Spinning ultralekki - przynęta 0,5-3 g, wędzisko 1,6-2,3 m. Kołowrotek lekki (rozmiar 1000 lub 1500). Żyłka o grubości nie większej niż 0,16 mm. Zestaw ten wymaga dużych umiejętności technicznych, a stosuje się go do połowu pstrąga, okonia i klenia.

Zobacz film: Kuchnia inspirowana rzeką. Źródło: Dzień Dobry TVN

Jakie wyposażenie pomocnicze używane jest w wędkarstwie spinningowym?

Wyposażenie pomocnicze nie jest bezpośrednio związane z łowieniem w wędkarstwie spinningowym, ale wielu wędkarzy nie wyobraża sobie wędkowania bez tego sprzętu.

· Karabińczyk (inaczej krętlik) zabezpiecza przed zaplątaniem się żyłki (co przy wędkarstwie spinningowym zdarza się dosyć często) i jest dobrym łącznikiem między żyłką a przyponem. Ważne jest, aby wybrać niezawodny karabińczyk. Doświadczeni wędkarze preferują tzw. karabińczyki toczone, które mają wbudowane łożysko kulkowe, dzięki czemu krętlik stawia bardzo mały opór przy obracaniu się.

· Kółeczka łącznikowe - mają za zadanie łączenie uzbrojenia (haki, kotwice) z przynętą. Kółeczka łącznikowe, w związku z tym, że znajdują się najczęściej w wodzie, muszą być odporne na korozję. Dobiera się je w zależności od wielkości przynęty i spodziewanego obciążenia rybą, która tę przynętę połknie.

Technika połowu, czyli jak skutecznie uprawiać wędkarstwo spinningowe

Istotą wędkarstwa spinningowego jest naprzemienne zarzucanie przynęty i ściąganie jej za pomocą wędziska i kołowrotka. Spinningowanie jest skuteczne, kiedy wędkarz zarzuca spinning szybko, pewnie i celnie. Aby zwiększyć swoje szanse, wędkarz musi umiejętnie pracować przynętą. Trzeba czasem dynamicznie poruszać szczytówką, nierównomiernie skręcać żyłkę. Można też wykorzystać tzw. dżigowanie. W tej metodzie stosuje się przynętę gumową, którą opuszcza się na żyłce, stuka o dno, a następnie ostro podrywa w górę. Celem tych działań jest przekonanie drapieżnika, że ma do czynienia z chorą lub osłabioną rybką.

Jak złowić sandacza na spinning?

Sandacz jest bardzo sprytną rybą, trudną do upolowania. Można spróbować ją złapać metodą wędkarstwa spinningowego. Sandacze lubią przebywać w zbiornikach powstałych po wyrobiskach, jeziorach, stawach i rzekach. Wybierają najczęściej wody głębokie i mętne, o twardym podłożu (kamienie, żwir, glina). Najlepszy okres połowu sandacza to czas między sierpniem a październikiem, od wczesnych godzin rannych do godziny 9.00. Sandacz przebywa wtedy na głębokości 8-10 metrów, w pobliżu ławic uklei. Najbliżej tafli wody sandacze są w pochmurne dni, gdy na niebie nie widać słońca.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości