Hobby

"Uważano go za mędrca, proroka". Jakim człowiekiem był Stanisław Witkiewicz?

Hobby

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Stanisław Witkiewicz – nie tylko ojciec Witkacego
Stanisław Witkiewicz – nie tylko ojciec Witkacego Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Stanisław Witkiewicz to jeden z najwybitniejszych polskich malarzy, pisarzy oraz teoretyków sztuki. Był także ojcem innego wielkiego twórcy - Stanisława Ignacego Witkiewicza, czyli Witkacego. Jakim był człowiekiem? Jak podchodził do wychowania syna? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedziała Natalia Budzyńska - autorka pierwszej biografii autora stylu zakopiańskiego.

Stanisław Witkiewicz. Co warto wiedzieć o artyście?

Na polskim rynku wydawniczym właśnie ukazała się książki Natalii Budzyńskiej "Witkiewicz. Ojciec Witkacego". To pierwsza pełna biografia tego wybitnego artysty i autora stylu zakopiańskiego. Dziennikarka i pisarka pokazała w niej prawdziwe oblicze twórcy i zdjęła go z pomnika, na którym przez wielu stawiany był jeszcze za życia. - Uważam, że każdy człowiek ma różną, ciekawą osobowość, nie jest idealny. Chociaż za życia Witkiewicza na pomniku stawiano. Uważano go za mędrca, proroka, on sam mówił o sobie, że jest prorokiem stylu zakopiańskiego, pradawnego stylu polskiego, narodowego - powiedziała w Dzień Dobry TVN Natalia Budzyńska.

Witkiewicz był niezwykle oryginalną osobą, co ciekawe, w obecnych czasach również mógłby budzić spore emocje i zostałby uznany za buntownika, rewolucjonistę. - Szkoda, że został zapomniany, dlatego postanowiłam napisać o nim książkę, przypomnieć go. Przypomnieć kontekst, w jakim Witkacy się wychował - wyjaśniła nasza rozmówczyni.

Jakim ojcem był Stanisław Witkiewicz?

Mało kto wie, że Stanisław Witkiewicz był pionierem edukacji domowej. - Witkacy nie chodził do szkoły. Jeździł tylko do Lwowa na półroczne egzaminy. Zdał maturę oczywiście też. Witkiewicz [...] był przeciwny edukacji szkolnej, takie systemowej. Uważał po pierwsze, że to jest zupełnie niepotrzebne, po drugie wypaczające wszelkie talenty dzieci - powiedziała.

Co ciekawe, Witkiewicz nie miał żadnego planu nauczania syna. - (To) był kompletny żywioł. To było wzrastanie w środowisku, które było bardzo ciekawe - dodała nasza rozmówczyni.

Czy pisarka ma swoją ulubioną anegdotę związaną z Witkiewiczem? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: Aleksandra Skowron/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości