Hobby

Monety okolicznościowe – sposób na trafioną inwestycję?

Hobby

Aktualizacja:
Monety okolicznościowe

Monety okolicznościowe od zawsze interesowały zarówno miłośników monet, jak i ludzi biznesu, dla których były kolejną możliwości zarobku. Dowiedz się, dlaczego warto w nie zainwestować.

Nawet niepozorna moneta okolicznościowa 2 zł może przynieść spory zysk. Coraz więcej osób zaczyna traktować monety jako nowe źródło zarobku.

  • Czy warto inwestować w monety okolicznościowe? Na co zwracać uwagę?
  • Co to są monety okolicznościowe NBP?
  • Monety okolicznościowe PRL jest opłacalne – kiedy powstały? Czy warto w nie inwestować?
  • Gdzie można sprzedawać monety okolicznościowe?
  • Gdzie można kupić monety okolicznościowe?

Czy warto inwestować w monety okolicznościowe? Na co zwracać uwagę?

Ceny monet okolicznościowych zależą od tego, czy aktualnie jest nie popyt. Z tego powodu traktowanie ich jako formy zarabiania pieniędzy może być w pewnych przypadkach nieco ryzykowne. Tak, jak w każdym biznesie bez odpowiedniej wiedzy, wyczucia sytuacji oraz odrobiny szczęścia można szybko polec. Cechą tej inwestycji jest bowiem niepewność – cena monety w krótkim czasie może się szybko zmienić.

Osoby, którym zależy na szybkim zysku, mogą próbować sprzedawać np. monety okolicznościowe 2 zł. Jeżeli jednak komuś zależy, aby na monetach kolekcjonerskich zarabiać większe pieniądze, powinien przede wszystkim stać się specjalistą w tej dziedzinie – a do tego potrzebna jest wiedza. Można ją zdobyć poprzez czytanie książek numizmatycznych lub regularne śledzenie portali internetowych dotyczących tego zagadnienia. Warto poznać nie tylko, czym są np. monety okolicznościowe 5 zł czy też NBP monety okolicznościowe, ale też gdzie i kiedy odbywają się aukcje.

Ludzie zajmujący się inwestowaniem w te monety, zwracają uwagę na różne ich cechy, takie jak: wygląd monety, nakład oraz kruszec, z jakiego są wykonane.

Zobacz też: Co warto wiedzieć o sprzedaży starych monet?

Co to są monety okolicznościowe NBP?

To nic innego jak kolekcjonerskie okazy, których produkcją zajmuje się Narodowy Bank Polski. Jest wielu kolekcjonerów, których specjalnością są właśnie takie monety. Zwolennicy tych egzemplarzy zbierają zarówno monety kolekcjonerskie, wykonane ze złota lub srebra, jak i monety obiegowe 5 zł – te drugie są również monetami okolicznościowymi 5 zł.

Do bicia tych monet używa się stempla lustrzanego. Polskie monety okolicznościowe produkcji NBP pakowane są w kapsuły z plastiku lub w etui (w przypadku monet ze złota), a sprzedaje je Mennica Polska. Monety okolicznościowe Narodowego Banku Polskiego są niekiedy krytykowane z powodu zbyt wysokich cen poszczególnych egzemplarzy.

Wśród tych numizmatów dużą popularnością od zawsze cieszyły się monety okolicznościowe z papieżem.

Monety okolicznościowe 2 zł – czy można nimi płacić? Od kiedy są w obiegu?

Wszystkie monety wybijane przez NBP są środkiem płatniczym, z którego bez problemu można korzystać na terenie Polski. Na awersie umieszczony jest ich nominał, określający siłę nabywczą. Monety okolicznościowe 2 zł powstają ze stopu cyny, cynku, miedzi i aluminium – czyli z nordic gold.

Monet okolicznościowych 2 zł nie produkuje się od 2014 roku, a pierwsze egzemplarze pojawiły się na rynku w 1994 roku, a niegdyś dołączano je nawet do wypłat. Dzisiejsi kolekcjonerzy tych monet często poszukują tych z lat 95-96 w stanie menniczym, które należą do rzadkości.

Monety okolicznościowe PRL jest opłacalne – kiedy powstały? Czy warto w nie inwestować?

Pierwsza okolicznościowa moneta z tego okresu pojawiła się po raz pierwszy w 1964 roku z okazji jubileuszu sześćsetlecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Przedstawiała wizerunek Kazimierza Wielkiego i wybita została w nakładzie ponad 5,2 mln sztuk. Rok później ukazały się kolejne monety, czyli Warszawa Nike i Kolumna Zygmunta – jednak ich nakłady były już o kilka milionów mniejsze.

Monety z tego okresu nie należą do najdroższych. Powodem jest przede wszystkim ich nakład, który wówczas był dość duży.

Zobacz też: Monety kolekcjonerskie NBP

Gdzie można sprzedawać monety okolicznościowe?

Dużą popularnością cieszą się np. skupy monet. Przyjmują one angielskie monety okolicznościowe, polskie oraz tak naprawdę wszystkie, które mają wartość. Wiele osób decyduje się sprzedać tam swoje kolekcje, gdyż cały proces przebiega przeważnie bez większych komplikacji. Zazwyczaj działa to tak, że w potencjalny klient wysyła skupowi formularz zgłoszeniowy wraz ze zdjęciami, a później następuje wycena. Jeżeli posiadacz monet zaakceptuje ofertę, wysyła na koszt skupu numizmaty. Pieniądze są dostarczane klientowi na końcu. To popularny sposób transakcji osób, choć istnieją pewne zagrożenia z nim związane. Monety bowiem muszą zostać zapakowane oraz przesłane firmie przez kuriera, a w trakcie transportu mogą np. gdzieś zaginąć. Niemniej z tej możliwości chętnie korzystają osoby, które jeszcze nie wiedzą, gdzie jeszcze sprzedaje się monety okolicznościowe.

Gdzie można kupić monety okolicznościowe?

W dobie internetu to właśnie sieć jest jednym z najlepszych miejsc, w których można znaleźć cenne monety. W cyfrowych sklepach znajduje się numizmaty wytworzone np. przez mennicę państwowąMonety okolicznościowe można znaleźć także na aukcjach internetowych lub fizycznych. Dużo egzemplarzy znajduje się również w zbiorach prywatnych kolekcjonerów. Jednak te osoby nie zawsze zamieszczają ogólnodostępne ogłoszenia, lecz kontaktują się wąską grupą klientów.

Zobacz też: Najdroższe monety

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości