Hobby

Co warto wiedzieć o sprzedaży starych monet?

Coins

Fot. Patrick Foto/ Getty Images

Hobby

Co warto wiedzieć o sprzedaży starych monet?

Coins

Fot. Patrick Foto/ Getty Images

Monety kolekcjonerskie mogą być pewnym źródłem zysku, o ile ma się na ich temat pewną wiedzę. Dowiedz się, jak je sprzedawać.

Osoby, którym zależy na zarabianiu na numizmatyce, powinny bliżej poznać rządzące nią prawa. W przeciwnym wypadku można łatwo zostać oszukanym.

  • Monety kolekcjonerskie – jak je sprzedawać?
  • Monety kolekcjonerskie 2 zł – co to jest?
  • Srebrne monety kolekcjonerskie NBP – czy warto je kupować?
  • Stare monety kolekcjonerskie – które z nich są najcenniejsze?
  • Gdzie można sprzedać monety kolekcjonerskie?

Monety kolekcjonerskie – jak je sprzedawać?

Wartość monet kolekcjonerskich bywa niekiedy ogromna. Jednak nie zawsze ich posiadacze zdają sobie sprawę, jak wielkie skarby posiadają. Aby ustalić cenę, za jaką można sprzedać kolekcję, należy zacząć od odpowiedniej wyceny. Jeżeli nie posiadamy takiej wiedzy, można zlecić wykonanie tego zadania ekspertom.

Najwięcej trudności sprawia wycena rzadkich monet. Niekiedy pojawiają się egzemplarze, których nie wyceniano np. od czasów wojny lub pojawiają się zupełnie nowe odmiany dawnych modeli. Czasem trudność w wycenie sprawiają także pospolite monety, ale zachowane w świetnym stanie. Aby ocenić wartość tych egzemplarzy, ale nawet i znanych monet kolekcjonerskich NPB, potrzebna będzie znajomość rynku.

Każdy, kto chce sprzedać monety kolekcjonerskie z zyskiem, musi znać również innych kolekcjonerów. Być może któryś z nich akurat potrzebują np. złotych monet kolekcjonerskich? Znajomość upodobań tych osób jest kluczowa. Dzięki niej można dostarczyć towar do konkretnej osoby, która aktualnie go poszukuje.

Monety kolekcjonerskie 2 zł – co to jest?

Wbrew pozorom jest warta znacznie więcej niż 2 złote. Niekiedy sprzedawcy wydają resztę w tej polskiej monecie kolekcjonerskiej. Ta obiegowo-okolicznościowa moneta, której wartość jest większa od nominału, emitowana była przez 19 lat, a po raz pierwszy NBP wypuściło ją w 1995 roku. To wtedy też został wprowadzony stop, z którego jest wybijana, a mianowicie nordic gold – stop zawierający miedź, cynk i aluminium oraz cynę. Kolekcjonerskich dwuzłotówek nie określa się mianem rzadkich monet kolekcjonerskich, lecz bez wątpienia mają ugruntowaną pozycję na rynku numizmatycznym.

Co ciekawe, monety te początkowo wypłacano firmom, które dodawały je pracownikom do wypłat. Można je było wówczas wymieniać w oddziałach NBP. Jednak w tamtym czasie wiele osób nie doceniało ich wartości. Z tego powodu monety trafiły do obiegu, a z czasem uległy ich ilość znacznie zmalała. I dlatego tak wiele osób obecnie ich poszukuje. Co więcej, dobre stawki oferują nie tylko prywatni kolekcjonerzy, ale i skupy złotych monet kolekcjonerskich NBP. Warto też wiedzieć, że istnieją również monety kolekcjonerskie 5 zł.

Srebrne monety kolekcjonerskie NBP – czy warto je kupować?

Wielu początkujących numizmatyków często zastanawia się, czy warto inwestować w zakup tych monet. Ich wartość nie wynosi tyle, co np. unikatowych brytyjskich monet kolekcjonerskich, lecz jednocześnie nie oznacza to, że są mało warte. Niekiedy do ich plusów można zaliczyć nakład. Tak było np. w 2017, gdy był on mniejszy niż zazwyczaj. Jednak niektórych kupców odstrasza jakość tych monet, gdyż są wykonane ze srebra o niższej próbie.

Najdroższe polskie monety kolekcjonerskie

Polskie monety kolekcjonerskie mają ogromną wartość na całym świecie. Jedną z najcenniejszych jest 100 dukatów Zygmunta III Wazy. To prawdziwy biały kruk wśród monet. Projektantem egzemplarza był szwajcarski medalier Samuel Ammon, mieszkający wówczas w Gdańsku.

Numizmat został wybity w złocie wysokiej próby, a na jednej z aukcji sprzedano go za 1,38 mln dolarów. Kupcem był prywatny kolekcjoner z Niemiec, który bez wątpienia wiedział, jakie monety kolekcjonerskie należy kupować.

Zobacz też: Najdroższe monety

Stare monety kolekcjonerskie – które z nich są najcenniejsze?

Rynek numizmatyczny jest bogaty w egzemplarze cennych numizmatów. Nie zawsze można stworzyć listę najcenniejszych monet, gdyż to wciąż się zmienia. Wartość monety zależy od różnych czynników, którymi są np.:

· symbolika,

· ilość w obiegu,

· unikalność,

· stan zachowania.

Do tych często poszukiwanych należą m.in.:

· kanadyjskie monety kolekcjonerskie,

· amerykańskie monety kolekcjonerskie,

· niemieckie monety kolekcjonerskie,

· czeskie monety kolekcjonerskie,

· angielskie monety kolekcjonerskie.

Spośród niemieckich monet kolekcjonerskich można znaleźć wiele cennych egzemplarzy. Nie wszyscy kolekcjonerzy poszukują tych samych monet, niemniej jednak powodzeniem cieszą się monety z chociażby z okresu Cesarstwa Niemieckiego.

Z kolei amerykańskimi monetami kolekcjonerskimi, które należą do poszukiwanych, lecz przez tych najbogatszych zbieraczy są np. niklowa moneta Liberty Head V Vickel czy też srebrna moneta Morgan Silver Dollar 1893 lub moneta Steel Wheat Penny 1944 . Jednak na zakup jednej z nich, o ile uda się ją znaleźć, należy mieć co najmniej 100 tysięcy dolarów. Wartość rynkowa pierwszej z wymienionych monet może wynieść nawet 3 miliony dolarów.

Jeszcze jakiś czas temu do grupy drogich numizmatów należały czeskie monety kolekcjonerskie . Za niektóre egzemplarze trzeba było zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Podobnie było z kanadyjskimi monetami kolekcjonerskimi – poszukiwanymi egzemplarzami były “Oficjalne Srebrne Dolary Kanadyjskie”.

Gdzie można sprzedać monety kolekcjonerskie?

Monety kolekcjonerskie stare można sprzedawać w wielu miejscach. W ostatnich latach największą popularnością cieszą się aukcje internetowe. Poza tym kolekcjonerzy dodają własne ogłoszenia w internecie, gdzie informują, jakich monet poszukują. Transakcje nierzadko odbywają się też z ręki do ręki. Monety kolekcjonerskie PRL czy też inne egzemplarze chętnie odkupują również skupy monet.

Zobacz też: Od czego zacząć oszczędzanie?

Zobacz film: Największa moneta. Źródło: Dzień Dobry TVN

Co sądzisz o tym artykule?
51
7
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0