W naszym kraju można polować na wiele gatunków ryb. Warto jednak wiedzieć, na jakich łowiskach wędkarskich w Polsce jest szansa na odniesienie największych sukcesów.
Wędkarstwo to dla wielu okazja do miłego spędzenia czasu. Aby jednak czerpać z wędkarstwa prawdziwą przyjemność, najlepiej wybrać łowiska wędkarskie, o których wiemy, że można tam złapać dobre sztuki.
Zobacz też: Kołowrotek wędkarski - budowa, wolny bieg, łożyska - jaki wybrać? >>>
Jakie są najlepsze łowiska wędkarskie na jeziorach w Polsce?
Łowiska wędkarskie można podzielić na jeziora, rzeki, stawy, morze i inne akweny wodne.
Jezioro Śniardwy - to największe jezioro w Polsce. Położone jest w krainie wielkich jezior i jest to łowisko w obszarze województwa kujawsko-pomorskiego. To jezioro dosyć płytkie, posiadające bardzo dużo zatoczek o kamienistym dnie. Dzięki temu stwarza znakomite warunki do życia i rozwoju wielu gatunków ryb. Wędkarze szczególnie cenią sobie możliwość polowania na drapieżniki, zwłaszcza szczupaka. Można tu też złowić leszcza, okonia, miętusa, sandacza, suma i węgorza.
Zobacz też: Wędkowanie. Najlepsze metody w wędkarstwie dla początkujących >>>
Jezioro Hańcza to z kolei najgłębsze w Polsce łowisko wędkarskie rynnowe - sięga głębokości 108 metrów, a jego długość to 4,5 kilometra. Jeziora Hańcza jest prawdziwym rajem dla osób polujących na szczupaka i troć jeziorową. Można tam też złapać duże okazy okonia, siei i miętusa, a także sielawy, głowacza białopłetwego i pręgopłetwego.
Jezioro Wigry posiada powierzchnię 2170 hektara, a maksymalną głębokość 73 metry. Znajduje się wśród lasów Puszczy Augustowskiej. Brzegi tego łowiska wędkarskiego są bardzo urozmaicone - znajdują się tu liczne wysepki, półwyspy, przesmyki, ujścia strumieni, co bardzo pozytywnie wpływa na rozwój wielu gatunków ryb, których można naliczyć aż 26. Najpopularniejsze z nich to węgorz, sieja, stynk, okoń, szczupak, sielawa, sandacz, sum oraz troć jeziorowa.
Jezioro Czorsztyńskie jest bardzo rozległym akwenem - ma 14 kilometrów kwadratowych, a głębiny sięgają do 40 metrów. Na tym łowisku wędkarskim najlepiej biorą wszystkie ryby łososiowate, takie jak pstrąg, troć, lipień. Z innych gatunków ryb upolować można okonie, liny, karasie, leszcze.
Zobacz też: Wędkarstwo spławikowe metody >>>
Jezioro Zegrzyńskie to jedno z najpopularniejszych łowisk wędkarskich w centralnej Polsce. Jest zbiornikiem sztucznym, stworzonym przez człowieka. Specyficzny grunt uniemożliwia przymarzanie powierzchniowych warstw wody i nawet w bardzo mroźne dni można złapać duże okazy sandacza. Oprócz tego drapieżnika w tym łowisku wędkarskim można złapać suma (największy okaz ważył 75 kilogramów), a także szczupaka, miętusa i okonia.
Inne popularne polskie łowiska wędkarskie
Rzeka Odra to druga pod względem wielkości rzeka w Polsce, ma aż 724 kilometry długości. Szczególnie dobrym łowiskiem wędkarskim jest część Odry przepływająca przez miejscowość Cigacice. Można tam łowić jazie, szczupaki, sandacze i klenie.
Rzeka Bug - jest łowiskiem wędkarskim szczególnie atrakcyjnym dla osób ceniących ciszę i spokój. Najczęściej spotkamy tam okonie, płocie, klenie, bolenie, sumy i leszcze. Tego rodzaju łowisko jest przeznaczone raczej dla doświadczonych wędkarzy. Posiada nieuregulowane koryto, w niektórych miejscach meandruje.
Władysławowo - nie wszyscy amatorzy wędkarstwa wiedzą, że Morze Bałtyckie też jest świetnym łowiskiem wędkarskim. Z Władysławowa można wypłynąć kutrem na otwarte morze i polować na dorsze i łososie.
Prywatne łowiska wędkarskie w Polsce
Zbiornikami, na których można łowić nie posiadając karty wędkarskiej, są stawy hodowlane. Tam za połowy płaci się właścicielowi stawu, a stawka zależy od wagi złowionych ryb. Co ciekawe, w stawach tych występuje jeden gatunek hodowany dominujący, ale również inne gatunki ryb. Dlatego też polowanie może przynieść sporo niespodzianek.
Najbardziej popularne lubelskie prywatne łowiska wędkarskie to Cicha Woda, Krzesimów, Okowita, Pod Sosnami oraz Staw Jedlanka. Łowiska bez karty wędkarskiej małopolskie to, np. Nieznanowice, Dolina Będkowska oraz Łowisko Roków. Prywatne mazowieckie łowiska wędkarskie to przede wszystkim Łowisko Piorunów, Łowisko w Musułach i Starym Bosewie. Prywatne łowiska wędkarskie bez wymagania karty wędkarskiej na Śląsku to Łowisko Siewierz, czy Staw Grodzisko. Wielkopolskie prywatne płatne łowiska wędkarskie to np. Łowisko Psary, Grobelka oraz Rostarzewo. Kujawsko-pomorskie prywatne łowiska wędkarskie to np. łowiska Dąbie Małe, Mochelek czy Stawy Dylewskie.
Naturalne łowiska wędkarskie w polskich województwach
Naturalne lubelskie łowiska wędkarskie to Jezioro Zienkowskie (najlepsze do polowania na drapieżniki), rzeka Bug w miejscowości Matcza (mieszany rybostan) oraz Zalew Zemborzycki (głównie występują białoryby). Małopolskie łowiska wędkarskie naturalne to przede wszystkim ujście Raby w miejscowości Jaksice oraz łowisko Kamieniec. Wielkopolskie łowiska wędkarskiej kojarzą się z jeziorami i są to jeziora Jachna, Koziegłowy, Licheńskie i Słupca. Najpopularniejsze pomorskie łowiska wędkarskie to przede wszystkim Jezioro Jelenie, rzeka Reda czy Zatoka Pucka. Również zachodniopomorskie łowiska wędkarskie obejmują tereny morskie - np. z Kołobrzegu można wybrać się na połów na Bałtyku. Poza tym popularne są takie łowiska, jak jezioro Czarne i jezioro Dąbie. Podkarpackie łowiska wędkarskie to np. rzeka Wisłoka i zbiornik w Brzózie Królewskiej.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN