Wędkarstwo spławikowe - rozrywka i sport

GettyImages-898140606.jpg
GettyImages-898140606.jpg
Wędkarstwo spławikowe zna praktycznie każdy wędkarz. Metoda jest bardzo zróżnicowana, zależy od stosowanej wędki. W ramach wędkarstwa spławikowego odbywają się też zawody krajowe i międzynarodowe.

Wędkarstwo spławikowe, to obok spinningu, najpopularniejsza w Polsce metoda łowienia ryb. Wędkarstwo spławikowe preferują zwłaszcza starsi i bardziej doświadczeni wędkarze. Ryby łowi się z brzegu lub z łódki. Elementem wyróżniającym metodę spławikową, jest jak sama nazwa wskazuje, spławik, który poprzez swój ruch sygnalizuje branie.

Jak wygląda zestaw do wędkarstwa spławikowego?

Na zestaw do wędkarstwa spławikowego składa się wędzisko, żyłka, spławik, obciążenie i przypon z haczykiem.

Rodzaj spławika, który stosuje się w wędkarstwie spławikowym, zależy od wód, w których łowimy. Spławiki używane w wodzie przepływowej, czyli w rzekach, muszą mieć małą powierzchnię oporu stawianego wodzie - być krótkie, o stosunkowo dużej średnicy. Powinny mieć kształt kulisty (ewentualnie odwróconej kropli). W wodzie stojącej zasada jest odwrotna - powierzchnia spławika może być duża, ale średnica mała.

Jakie są rodzaje wędkarstwa spławikowego?

Wędkarstwo spławikowe jest bardzo zróżnicowane, można wyróżnić kilka rodzajów stosowanych metod. Najpopularniejsze z nich to:

  • Bat - najprostsza wędka wykorzystywana w wędkarstwie spławikowym. Ma długość od 2 do kilkunastu metrów i pozbawiona jest przelotek i kołowrotka. Do końca szczytówki przyczepiony jest specjalny łącznik umożliwiający zaczepienie żyłki.
    • Tyczka - wędka wykorzystywana w wędkarstwie spławikowym do połowu płoci, leszcza i karpia. Wędka składa się z dwóch części: tyczki i topu, w którym zainstalowany jest amortyzator, do którego za pomocą specjalnego łącznika przymocowany jest skrócony zestaw spławikowy.
      • Metoda bolońska - tzw. “bolonka” to wędka teleskopowa, która posiada stopkowe przelotki na końcu każdego elementu. Wędzisko teleskopowe (ma długość od 4 do 8 metrów) charakteryzuje się dość dużym ciężarem wyrzutowym, a spławik jest w kształcie bombki. Podstawą metody bolońskiej jest stosowanie spławika montowanego na stałe.
        • Metoda angielska/matchowa/odległościowa - metoda wyróżnia się możliwością łowienia ryb daleko od brzegu, biorących delikatnie. Wędka powinna posiadać dużo przelotek i mieć długość 3,6 - 4,5 metra, a kołowrotek, ze względu na dalekie rzuty, powinien mieć duże przełożenie i precyzyjny hamulec. Popularność tej metody ogromnie wzrosła po 1963 roku, kiedy to niejaki Billy Lane zdobył dzięki niej mistrzostwo świata.

          Zobacz też: Kołowrotek wędkarski - budowa, wolny bieg, łożyska - jaki wybrać? >>>

          Jak rozpoznać branie w wędkarstwie spławikowym?

          Sygnalizacja brania przy pomocy spławika obejmuje cztery rodzaje:

          • Całkowite zatopienie - najczęściej występujący rodzaj sygnalizacji - ryba, połykając przynętę, przesuwa się w bok lub schodzi w głębsze rejony zbiornika. W ten sposób najczęściej biorą małe płocie i intensywnie żerujące ryby.
            • Podtopienie w wędkarstwie spławikowym ma miejsce wtedy, kiedy spławik nieznacznie przytapia się. Jest to sytuacja, w której ryba stoi w miejscu i jedynie trzyma przynętę, powoli ją smakując. W ten sposób najczęściej biorą brzany, świnki i kiełbie.
              • Ruch spławika po tafli wody (spławik zachowuje się, jakby sam płynął po wodzie) - w ten sposób biorą karasie i karpie.
                • Położenie spławika na taflę wody - w wędkarstwie spławikowym w ten sposób biorą najczęściej liny, jazie i leszcze. Zachowanie spławika związane jest z podniesieniem przez rybę przynęty z dna wraz z obciążeniem.

                  Jak upolować płoć w wędkarstwie spławikowym?

                  Wędkarstwo spławikowe bardzo dobrze sprawdza się w łowieniu płoci. Najskuteczniejsza jest wędka o długości 3,6-4,0 m. Konkretna długość zależy od podłoża i ukształtowania terenu. Doświadczeni wędkarze preferują lekkie wędki, którymi można łatwo manewrować, najlepiej o ciężarze wyrzutu 10-15 g. Żyłka powinna mieć grubość 0,10-0,12 mm, a haczyki mieścić się w przedziale między 12 a 15 mm. Spławiki muszą stawiać jak najmniejszy opór, a eksperci preferują te wykonane z kolca jeżozwierza lub balsy, mające ołówkowy kształt. Do zestawu warto dołożyć pojedynczą śrucinę, przytwierdzoną w odległości około 20 cm od haczyka.

                  A może na zawody w wędkarstwie spławikowym?

                  Wędkarstwo spławikowe to nie tylko rozrywka i możliwość miłego spędzenia czasu, można też zająć się wyczynowym wędkarstwem spławikowym. W tej odmianie organizuje się różnego rodzaju zawody, a nawet mistrzostwa krajowe i międzynarodowe. Zawodnicy muszą stosować się do ścisłych reguł, określających długość wędki, stosowaną przynętę itp. W niektórych zawodach zawodnicy losują stanowiska, z których będą łowić, w innych, aby warunki były sprawiedliwe, uczestnicy co pewien czas zmieniają się stanowiskami. Punkty zodbywa sią na podstawie wagi ryb - najcześciej stosowany przelicznik to 1 punkt za 1 g. Zwycięzcą zostaje osoba z największą liczbą punktów.

                  Zobacz film: Wakacje nad wodą. Jak bezpiecznie wypoczywać? Źródło: Dzień Dobry TVN

                  Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

                  podziel się:

                  Pozostałe wiadomości