Szyje koronki z nici cienkich jak włos. "Trzeba cierpliwości i pokory, ale efekt jest bezcenny"

Autor:
Justyna
Piąsta
Reporter:
Marta Buchla
Misterne koronki z Koniakowa
Misterne koronki z KoniakowaDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Koniaków, wieś w Beskidzie Śląskim, to polska stolica koronki. Mariola Wojtas jest jedną z dwóch koronczarek, które tworzą to rękodzieło z najcieńszych nici. Jak zaczęła się jej pasja? O tym opowiedziała w Dzień Dobry TVN.

Koronki z Koniakowa

Mariola Wojtas tradycyjnej koronce dodała nowoczesności i koloru. Tworzy z niej m.in. biżuterię, która promowała Polskę na Expo w Dubaju. Heklowanie, czyli pracę z szydełkiem i nićmi, ma we krwi.

- W tym roku mija 30 lat. Miałam 9 lat, jak pierwszy raz wzięłam szydełko do ręki i mama uczyła mnie podstaw. Przyznam szczerze, że bardzo nie chciałam się tego uczyć. Nie czułam tego w tamtym czasie - wspominała.

Mama Marioli nie ma wątpliwości, że jej córka ma prawdziwy talent. - Podobały się jej te trudne wzory. Uczeń przerósł mistrza, tak mogę powiedzieć - stwierdziła Bernadeta Bielesz, mama Marioli.

Jak powstają koronki z Koniakowa?

Koronczarka sama tworzy wzory. Inspiracje czerpie głównie z natury. Jej specjalność to koronkowe dzieła z nici cienkich jak włos.

- Przy cienkiej nici nie można się spieszyć, bo te oczka są mało widoczne i trzeba się przyglądać. Przy każdym jednym elemencie, przy każdym przejściu ciągle jest liczenie, bo ona potem by nie wyszła równo. Nie można oglądać telewizji i heklować. Tu jednak trzeba cierpliwości i pokory, ale efekt jest bezcenny. Jak się zrobi z tej cieniutkiej nici, to jest to - podkreśliła Mariola Wojtas.

- Koronka pozwala mi wyrazić siebie. Nią po prostu się nie da znudzić. To nie jest tak, że codziennie robię to samo. Codziennie ją odkrywam na nowo - dodała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Reporter: Marta Buchla

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości