Gra na gitarze od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Nic dziwnego! To naprawdę przyjemny, a przy tym kreatywny sposób na spędzanie wolnego czasu. Dźwięki gitary klasycznej działają odprężająco i relaksująco – dzięki temu nauka może być świetnym sposobem na odreagowanie codziennego stresu związanego ze szkołą czy pracą. Aby jednak była ona przyjemna i pozwalała na nieustanny rozwój umiejętności, należy wybrać odpowiedni rodzaj instrumentu. Warto przekonać się, jaka gitara klasyczna na początek będzie najlepsza.
Gitara klasyczna a akustyczna
Wiele osób niesłusznie zakłada, że gitara klasyczna i akustyczna to dwie nazwy tego samego instrumentu. Oczywiście wiele je łączy, jednak są to dwa różne typy gitar. Wspólną cechą gitary klasycznej i akustycznej jest to, że nie wymagają one zastosowania wzmacniaczy. Dźwięk wydobywający się z instrumentu wzmacniany jest przez pudło rezonansowe.
Muzyka
Czym różni się gitara klasyczna od akustycznej? Oto najważniejsze różnice:
1. Struny – gitara klasyczna wyposażona jest w miękkie, nylonowe struny (trzy spośród nich przeważnie posiadają metalową owijkę), na których najczęściej gra się palcami. Gitara akustyczna ma metalowe, dość twarde struny, do szarpania których zwykle wykorzystuje się kostkę.
2. Dźwięki – brzmienie gitary klasycznej jest zdecydowanie delikatniejsze, z przewagą tonów średnich i basowych. Gitara akustyczna brzmi bardziej "metalicznie". Dźwięki, jakie się z niej wydobywają, są głośniejsze i dominują wśród nich tony wysokie.
3. Budowa – gitara klasyczna wykonana jest z lekkich elementów. Gitary akustyczne posiadają grubsze i cięższe elementy wzmacniające konstrukcję. Wpływa to oczywiście na różnice w ciężarach obydwu typów.
4. Przeznaczenie – gitara klasyczna świetnie sprawdza się w muzyce klasycznej. Gitara akustyczna wykorzystywana jest raczej do gry utworów muzyki rozrywkowej.
Na pytanie "Gitara klasyczna czy akustyczna?" każdy przyszły muzyk powinien odpowiedzieć samodzielnie. Warto wiedzieć jednak, że gitary klasyczne ze względu na niewielką wagę oraz miękkie struny najczęściej wybierane są do nauki najmłodszych.
Dobra gitara klasyczna – na co zwrócić uwagę?
Cechą, na podstawie której rozróżnia się gitary klasyczne, jest przede wszystkim materiał, z jakiego zostały one wykonane. W tanich instrumentach najczęściej wykorzystywanym tworzywem jest sklejka laminatowa – gitara tego typu nieraz określana jest mianem gitary klasycznej lutniczej. Jej zaletą jest oczywiście niewielki koszt. Wadą – mała wytrzymałość i nie najlepsza jakość dźwięku.
Modele z wyższych półek cenowych mogą być wykonane z drewna litego – świerka, cedru (gitary z tego materiału mają lżejsze brzmienie) bądź mahoniu (dźwięki takiego instrumentu są głębsze, cieplejsze). Warto pamiętać, że powierzchnia gitary musi być w całości wykonana z tego samego materiału. Największy wpływ na jakość brzmienia ma surowiec, z którego wykonana została płyta wierzchnia. Z tego względu początkującym, którzy nie chcą wydawać na instrument kroci, a przy tym zależy im na dość dobrym brzmieniu, poleca się gitary, których boki i tył zostały wykonane ze sklejki, a przód z litego drewna.
Mała gitara klasyczna? Rozmiary instrumentów
Rozmiary gitar wyrażane są w ułamkach. Oczywiście im mniejsza ich wartość, tym mniejszy będzie wymiar instrumentu. Gitary klasyczne dla dzieci (lub osób o niewielkiej posturze) najczęściej mają rozmiar 3/4 lub 7/8. Warto mieć na uwadze fakt, że rozmiar pudła rezonansowego wpływa na brzmienie instrumentu. Gitara o mniejszych wymiarach będzie więc zazwyczaj brzmieć nieco inaczej od tradycyjnej.
Co ciekawe, brzmienie to ma wśród muzyków zagorzałych fanów, czasem można więc spotkać osoby dorosłe grające na gitarach o niewielkich rozmiarach.
Gitara klasyczna – budowa
Gitary klasyczne raczej nie różnią się kształtem – tak jak ma to miejsce w przypadku gitar elektrycznych. Tym, co zasługuje na uwagę, jest jednak cutaway, czyli wycięcie. W tradycyjnych modelach gitar klasycznych gryf łączy się z pudłem rezonansowym na 12 progu. Z tego powodu gra na wysokich pozycjach gryfu jest mocno utrudniona. Rozwiązaniem tego problemu może być właśnie cutaway, czyli gitara, w której dolna część pudła rezonansowego jest nieco przesunięta – tak, by ułatwić dostęp do wysokich progów.
Oczywiście instrumenty różnią się od siebie kolorami. Jednak to, czy wybrana zostanie gitara w kolorze naturalnego drewna, gitara klasyczna czarna czy może o intensywnej barwie, zależy już tylko od gustu kupującego.
Zobacz także:
- Jakie są rodzaje nici? Nici do haftu, do szycia i do maszyny
- Hip-hopowe mamy, które podbiły Europę. "Na taniec nigdy nie jest za późno"
- 17-letni Igor maluje obrazy płynące z jego wewnętrznego świata. "Życie z dzieckiem, które ma autyzm to też terapia"
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Sol de Zuasnabar Brebbia/Getty Images