Hobby

Jak narysować skrzypce? Praktyczne wskazówki, jak samodzielnie narysować instrument

Hobby

Autor:
Adrian
Adamczyk
przybory do rysowania

Szkic skrzypiec może się wydawać bardzo trudny. Skrzypce składają się z wielu elementów i dla znawców tematu ograniczenie rysunku do pudła rezonującego oraz strun jest nie do pomyślenia. Warto jednak zaznaczyć, że wykonanie w miarę dokładnego rysunku skrzypiec nie jest aż tak trudne, jak początkowo sądziliśmy.

Jak narysować skrzypce, aby w ich przedstawieniu zawrzeć wszystkie niezbędne elementy? Przede wszystkim należy dobrze określić szerokość pudła i ustalić dla poszczególnych części odpowiednie proporcje. Na początku warto rozpocząć od bardziej schematycznego rysunku, który z czasem można uzupełniać o coraz dokładniejsze szczegóły.

Kultura i sztuka

Sztuka polskiego plakatu
Sztuka polskiego plakatu Dzień Dobry TVN
wideo 2/11

Jak narysować skrzypce krok po kroku?

Szkic skrzypiec warto rozpocząć od określenia przybliżonej wielkości instrumentu. Warto skupić się nie tylko na szerokości głównego pudła oraz długości strun. Istotna jest również grubość instrumentu. Pierwszy zarys powinny stanowić:

1. Linia prosta wyznaczająca długość skrzypiec.

2. Dwie elipsy schematycznie oddające dwie części rezonującego pudła. Oddzielać je od siebie powinny dwie poziome linie, które wyznaczają przestrzeń dla otworu rezonującego.

3. W następnej kolejności należy zaznaczyć czytelnie talię skrzypiec poprzez dodanie dwóch łuków wyznaczających kontury otworu rezonującego. Na tym etapie należy zaznaczyć również szerokość podstrunnicy (elementu, na którym umieszczone są struny). Powinna się ona delikatnie zwężać ku górze.

Na tym etapie poradniki, jak narysować skrzypce, mogą się różnić. W zależności od tego, czy celem jest bardziej schematyczny, prosty rysunek skrzypiec, czy jednak jego bardziej szczegółowa wersja, nieco inaczej przebiega proces rysowania. Poszczególne poradniki różnią się przede wszystkim poziomem dokładności odwzorowania, należy jednak pamiętać, że wszystko zależy od poziomu, na którym aktualnie znajduje się rysujący. Warto zacząć od nieco prostszych schematów i dopiero później przechodzić do trudniejszych rozwiązań.

Co musi zawierać szkic skrzypiec?

Jak narysować skrzypce, aby niczego nie pominąć? Są takie elementy tego instrumentu, które koniecznie wymagają zaznaczenia na rysunku. Nie ograniczają się one wyłącznie do pudła rezonującego i strun.

  • Podstrunnica zakończona jest charakterystycznym dla skrzypiec ślimakiem, który warto precyzyjnie zaznaczyć na rysunku za pomocą kilku spiralnych linii.
  • Między podstrunnicą a ślimakiem znajduje się prożek z kołkami. Można go oddać za pomocą małego prostokąta z wystającymi kołkami o motylkowym kształcie.
  • Na tym etapie warto zaznaczyć także linie wyznaczające grubość całego instrumentu.
  • Trzeba miękko, za pomocą łuków, połączyć z dwóch stron pudło z otworem rezonującym.
  • Na rysunku powinny się znaleźć wyraźnie zaznaczone miejsca otworów rezonujących o charakterystycznym wiolinowym kształcie.
  • Do szczegółowego obrazka należy dołączyć podstawek znajdujący się pomiędzy dwoma otworami rezonującymi.
  • Warto zaznaczyć także miejsce zakończenia strun u dołu, czyli tzw. strunnik, a także podbródek, czyli specjalny element ułatwiający podtrzymanie skrzypiec w trakcie gry.

Jak namalować skrzypce?

Szkic skrzypiec można w ciekawy sposób wypełnić kolorystycznie. Do wyboru jest dość spora paleta barw. Można namalować skrzypce białe, czarne, a przede wszystkim te w różnych odcieniach brązu, mahoniu, miedzi. Kolorystyka skrzypiec zależy bardzo często po prostu od typu drewna, jakie zostało wykorzystane do ich budowy.

Szkic skrzypiec można jednak pozostawić bez kolorystycznego wypełnienia. Odpowiednie cieniowanie miękkim, dobrze dopasowanym ołówkiem pozwala osiągać zdumiewające efekty. Warto dodać cień z dołu skrzypiec. Część elementów, drobnych szczegółów można narysować bardziej wyrazistą, acz drobniejszą linią. Kontury można nieco rozetrzeć i zmiękczyć właśnie dzięki cieniowaniu.

Po co uczyć się, jak namalować skrzypce?

Szkic skrzypiec to wymagająca praca plastyczna. Przynosi ona jednak wiele pożytku. Dzieci uczące się takiego rysunku nie tylko poznają poszczególne części skrzypiec i zasady budowy tego instrumentu. Ćwiczą także motorykę ręki. Skomplikowane zawijasy i łuki wymagają precyzyjnego prowadzenia ołówka, które traktować należy jako cenne ćwiczenie dla niewprawnej jeszcze ręki dziecka. Wiedza muzyczna połączona z plastyczną dają więc podwójne korzyści. Zalety te nie dotyczą wyłącznie rysunku skrzypiec. Wszelkie bardziej rozbudowane rysunki otaczającego dzieci świata można potraktować jako pretekst do poszerzenia wiedzy, przy jednoczesnym ćwiczeniu zdolności technicznych. Tak szczegółowe rysunki wymagają także skupienia, a umiejętność koncentracji na jednej czynności jest dziś niezwykle cenna.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Yuri_Arcurs/Getty Images

Pozostałe wiadomości