Styl życia

Gambia – czy warto ją zwiedzić? Informacje praktyczne

Styl życia

HomoCosmicos/Getty Images

Gambia to piękny i egzotyczny kraj położony w zachodniej części Afryki. Graniczy z Senegalem i ma dostęp do Oceanu Atlantyckiego. Przez wiele lat Gambia była kolonią brytyjską. Dziś jest republiką ze stolicą w Bandżu

Gambia zachęca turystów doskonałą pogodą, egzotyką i pięknymi plażami nad Oceanem Atlantyckim. Językami urzędowymi w Gambii są angielski i arabski, co sprawia, że turysta nie ma problemów z porozumieniem się z mieszkańcami. Czy warto pojechać do Gambii? Jaka waluta obowiązuje w Gambii? Czy można czuć się tam bezpiecznie?

Gambia – Afryka, o jakiej marzyłeś

O Gambii mówi się, że jest to uśmiechnięta część Afryki. I nie ma w tym żadnego przekłamania. Ludność Gambii jest bardzo wesoła, otwarta i zawsze chętna do pomocy, a sam kraj zachwyca pięknem i kolorami. Znakomite jest też jedzenie Gambii. Kuchnia tego afrykańskiego kraju zadziwia smakami, a głównymi składnikami dań są ryby, owoce morza, warzywa oraz ryż. Wybierając się do Gambii, warto połączyć wyprawę z odwiedzeniem Senegalu. W Gambii królują piaszczyste plaże, niewysokie wzgórza oraz lasy galeriowe. Jak na standardy Afryki, Gambia wydaje się krajem bogatym i rozwiniętym, a świadczą o tym dobre drogi asfaltowe, wiele murowanych budynków, obecność sklepów i supermarketów. Należy także przyznać, że bezpieczeństwo Gambii również jest na dobrym poziomie. Lepiej jednak unikać wieczornych spacerów po dzielnicach, nie polecane też są nocne eskapady w okolice granicy z Senegalem.

Informacje praktyczne

 • Szczepienia przed wyjazdem do Gambii są koniecznością. Wykonuje się je przeciwko żółtej febrze, ale zalecane jest również szczepienie przeciw cholerze.
 • Obywatele Polski chcący odwiedzić Gambię muszą posiadać wizę. Jest ona wydawana przez Konsulat Republiki Gambii w Warszawie. Możliwe jest również wyrobienie wizy na granicy.
 • Chcąc wjechać do Gambii, należy posiadać paszport ważny min. 3 miesiące.
 • Podróżując po Gambii samochodem (jako kierowca), konieczne jest posiadanie prawa jazdy oraz ubezpieczenia OC.
 • Walutą Gambii jest Gambii Dalasi.
 • Czas lotu do Gambii bezpośrednio z Polski trwa ok. 8 godzin.
 • Narodowym lotniskiem Gambii jest Port lotniczy w Bandżul (oddalony od stolicy o 24 km).

Gambia – kiedy jechać i co zobaczyć?

Kiedy najlepiej pojechać do Gambii? Klimat Gambii nie zachęca do zwiedzania jej o każdej porze roku. Biorąc pod uwagę, że Gambia leży w strefie klimatu zwrotnikowego z dużymi opadami w porze deszczowej, najlepiej podróż zaplanować na miesiące od listopada do marca. W tym czasie opadów nie ma lub są nieznaczne, a średnia temperatura utrzymuje się w granicach 30℃. Największe opady notowane są w sierpniu i we wrześniu.

Co zobaczyć w Gambii? Cały kraj jest ciekawy, zwłaszcza dla europejskiego turysty. Jest jednak kilka miejsc, które będąc w Gambii, trzeba zobaczyć.

Po pierwsze, jest to stolica Gambii – Bandżul, miasto spokojne, będące głównym ośrodkiem gospodarczym i kulturalnym kraju. W mieście warto wybrać się na zakupy na miejskim bazarze, a także zwrócić uwagę na budynki w stylu kolonialnym. Można też zapoznać się z historią kraju, odwiedzając Muzeum Narodowe. W stolicy Gambii znajdują się również piękne plaże usytuowane przy ujściu rzeki, które ciągną się kilometrami. Można w tej okolicy spotkać także wiele ptaków – Gambię zamieszkuje ok. 560 gatunków! Jedną z najbardziej charakterystycznych budowli jest łuk triumfalny znajdujący się przy wjeździe do miasta. W Bandżulu, jak i w całej Gambii, kitesurfing cieszy się dużą popularnością i przyciąga wielu miłośników tego sportu.

Po drugie, największe miasto Gambii – Serekunda. Serekunda położona jest zaledwie 20 km na południowy zachód od Bandżul. To tu przyjeżdża najwięcej turystów chcących odpocząć na pięknych plażach na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego. Dużą popularnością cieszy się wśród turystów rezerwat przyrody Abuko, w którym żyje ponad 200 gatunków ptaków.

Po trzecie, wyspa James – będąc W Gambii, koniecznie trzeba ją zobaczyć. Zachowało się na niej wiele zabytków, które przedstawiają burzliwą historię tego kraju. Jednym z ciekawszych miejsc na wyspie jest fort, który został wpisany na listę dziedzictwa UNESCO.

Po czwarte, rybacka wioska Gunjur – miejsce o wyjątkowym klimacie. Można tam odpocząć i w spokoju obserwować przepływające po połowie łodzie rybackie.

Gambia – ciekawostki

 • Gambia jest krajem 28 razy mniejszym od Polski, a gęstość zaludnienia wynosi 150 osób na km².
 • W Gambii obowiązek nauki trwa 6 lat.
 • Chorobą, która zbiera największe żniwo wśród mieszkańców, jest gruźlica.
 • Pomimo otwartości i pozytywnego nastawienia mieszkańców, należy pamiętać, że w większości są oni wyznawcami islamu i przestrzegają norm i obyczajów przyjętych w większości krajów muzułmańskich.
 • Fotografowanie obiektów wojskowych oraz obiektów administracji państwowej jest zabronione.

Zobacz też:

Zobacz wideo: Afrykański klimat na tarasie

Autor: Adrian Adamczyk

Pozostałe wiadomości