Finanse i Praca

Został jeden dzień na złożenie PIT-28. Kto musi go wypełnić? Sprawdź, co trzeba wiedzieć

Finanse i Praca

Autor:
Zeznanie
podatkowe składa się w terminie od 15 lutego do końca miesiąca,
czyli
do 28 lutego bieżącego roku. Oznacza to,
że
do końca terminu pozostał jeden dzień. Dokumenty można składać w formie papierowej do Urzędu Skarbowego bądź w formie elektronicznej przez formularz e-pit,
co
umożliwia szybsze uzyskanie zwrotu.
Źródło:
niezależna/poradnik przedsiębiorcy
Osoba licząca na kalkulatorze
Kanizphoto/Getty ImagesZostał jeden dzień na złożenie PIT-28. Kto musi go wypełnić? Sprawdź, co trzeba wiedzieć

W poniedziałek, 28 lutego, mija termin składania zeznania PIT-28 oraz PIT-28S. Można je złożyć przez internet - w formie elektronicznej lub papierowej. Kto powinien wypełnić PIT-28? Co trzeba wiedzieć?

PIT-28 i PIT-28S - kto je musi złożyć?

Podmiotami, które są zobowiązane do złożenia zeznania rocznego PIT-28 są:

  • Osoby prowadzące działalność w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych opodatkowanej ryczałtem,
  • osoby osiągające przychody z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, przy czym umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej,
  • osoby fizyczne prowadzące jednoosobowe działalności gospodarcze opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Podatki

O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?
O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Osoby, które w trakcie zeszłego roku podatkowego utraciły prawo do ryczałtu mają obowiązek opodatkowania osiąganych dochodów na zasadach ogólnych. Oznacza to, że trzeba złożyć PIT-28 oraz PIT-36 za rok, w którym utraciło się prawo do ryczałtu. 

PIT-28 i PIT-28S - do kiedy należy złożyć zeznanie podatkowe?

Autor:Zeznanie podatkowe składa się w terminie od 15 lutego do końca miesiąca, czyli do 28 lutego bieżącego roku. Oznacza to, że do końca terminu pozostał jeden dzień. Dokumenty można składać w formie papierowej do Urzędu Skarbowego bądź w formie elektronicznej przez formularz e-pit, co umożliwia szybsze uzyskanie zwrotu.

Osoby składające zeznanie w formie papierowej powinny pamiętać, że liczy się data stempla pocztowego, co oznacza, że pismo musi zostać nadane przed upływem 28 lutego 2022 roku. 

PIT-28 a ulgi podatkowe

Osoby rozliczające się poprzez PIT-28 nie mogą rozliczać się jako osoby samotnie wychowujące dziecko ani wspólnie z małżonkiem. Co istotne, przy tej formie opodatkowania nie ma możliwości rozliczania się wspólnie z małżonkiem nawet w przypadku uzyskania przychodów opodatkowanych innymi formami, czyli np. wg zasad ogólnych przy wypełnianiu PIT-36.

Wyjątki od tej zasady to przychody z:

  • Najmu,
  • dzierżawy,
  • poddzierżawy i umów o podobnym charakterze.

W przypadku uzyskiwania tych przychodów można więc rozliczać się z małżonkiem bądź jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Osoby składające druk PIT-28 mogą jednak skorzystać z ulgi na Internet oraz kształcenie zawodowe. Tę drugą należy wykazać w załączniku PIT/0.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: niezależna/poradnik przedsiębiorcy

Źródło zdjęcia głównego: Kanizphoto/Getty Images

Pozostałe wiadomości