Finanse i Praca

Zmiany w Polskim Ładzie i tarczy antyputinowskiej. PIT i ulga dla klasy średniej

Finanse i Praca

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
TVN 24
Premier Mateusz Morawiecki
x-newsZmiany w Polskim Ładzie i tarczy antyputinowskiej. Co się zmieni w podatkach w 2022 roku?

Rząd wprowadza kolejne zmiany w Nowym Ładzie. Premier Mateusz Morawiecki ogłosił również nowe elementy tarczy antyputinowskiej. Zapowiedział obniżenie PIT-u i zniesienie ulgi dla klasy średniej. Co zmieni się w podatkach? Od kiedy będą obowiązywały nowe zasady?

Jak podkreślił premier Mateusz Morawiecki, celem rządu jest silna i stabilna gospodarka oraz uszczelniony system podatkowy. Na konferencji prasowej 24. marca ogłoszone zostały kolejne elementy tzw. tarczy antyputinowskiej oraz zmiany w Polskim Ładzie. Działania te mają na celu ochronę Polaków przed skutkami gospodarczymi wojny w Ukrainie. 

Zmiany w Polskim Ładzie - konferencja premiera Morawieckiego

Premier Mateusz Morawiecki oraz wiceminister finansów Artur Soboń ogłosili planowane zmiany podatkowe na 2022 rok. Polski Ład miałaby zastąpić tzw. tarcza antyputinowska. Jakie zmiany szykowane są jeszcze w nadchodzącym roku?

Po pierwsze - koniec z ulgą dla klasy średniej - planowany termin odejścia od tego rozwiązania został podany na 1 lipca. Do tego czasu miałyby zostać zaprojektowane zmiany, które - jeżeli spotkają się z pozytywną reakcją - zostaną wprowadzone, co będzie oznaczało koniec ulgi dla klasy średniej. Zmiana ta ma dotknąć aż 3,1 mln obywateli.

Podatki

O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?
O co chodzi z ulgą dla klasy średniej?Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Zapowiedziano także, że planowany jest powrót do pełnego rozliczania się samotnych rodziców. Miałoby to zastąpić ulgę dla samotnych rodziców wynoszącą 1 500 zł.

Szef rządu podziękował też wszystkim organizacjom, które działają charytatywnie. Zapewnił, że do konsultacji trafi projekt, który miałby zabezpieczyć 1% otrzymywany przez takie organizacje.

Tarcza antyputinowska ma na celu załagodzenie efektów wojny w Ukrainie, a wprowadzane zmiany mają być przeprowadzane w oparciu o konsultacje społeczne.

Planowane obniżki podatku PIT i zmiany podatkowe

Do konsultacji został skierowany projekt obniżki podatku PIT z 17% na 12 %. Oznacza to obniżenie podatku, który płacony jest przez wszystkich obywateli - zarówno przez osoby pracujące, jak i emerytów. Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, ma to się odbyć "bez żadnych haczyków" i "bez dodatkowych warunków". 

- Oprócz tego do kwoty 8 700 zł dla rozliczających się na liniowej stawce 19% będzie można zaliczyć składkę zdrowotną NFZ w koszty - zapowiedział premier. Osoby rozliczające się ryczałtowo będą mogły odliczyć połowę płaconej składki od przychodów ewidencjonowanych.

Zmiany podatkowe mają wejść w życie od 2023 roku, jednak obowiązywać mają wstecznie - od lipca 2022 roku. Konsultacje mają trwać do 2 kwietnia 2022 roku. Ministerstwo Finansów szacuje, że dzięki proponowanym zmianom zyskać ma około 13 milionów podatników, a wszystkie zmiany dotyczą 25 milionów. Projekt konsultowany ma być z z Radą Dialogu Społecznego, Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce, Krajową Izbą Doradców Podatkowych oraz przedstawicielami przedsiębiorców, w tym m.in. Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców. Pierwsze konsultacje zaplanowane są ze środowiskiem księgowym. 

Jak zapewniał wiceminister finansów Artur Soboń, przedstawiane zmiany mają zostać wypracowane wspólnie z tymi, którzy "podpowiedzą nam, jak w tym projekcie odpowiednio skalibrować i przygotować odpowiednie rozwiązania dla podatników".

Więcej przeczytasz na tvn24.pl

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: x-news

Pozostałe wiadomości