Zawód młynarza wyraźnie zmienił swoje oblicze na przestrzeni ostatnich lat. Zakłady zbożowe to obecnie nowoczesne miejsca pracy, które gwarantują zatrudnionym osobom atrakcyjne, wysokie zarobki. Okazuje się jednak, że w Polsce wciąż brakuje kandydatów, którzy mogliby objąć stanowisko w zaawansowanych technologicznie zakładach produkcyjnych.
Zawodowy młynarz to dobrze płatne stanowisko, które w niczym nie przypomina już stereotypowego obrazu rzemieślnika, dźwigającego ciężkie worki ze zbożem czy mąką. Nowoczesne młyny wyróżniają się zautomatyzowaną linią produkcyjną i technologią, którą obsłużyć mogą jedynie odpowiednio przygotowane do tego osoby. W naszym kraju trudno takie znaleźć, bowiem zlikwidowano kształcenie zawodowe w tym kierunku. Polski Związek Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego domaga się jego przywrócenia.
Młynarz - nowoczesny i intratny zawód
Polskie zakłady zbożowe mają problem ze znalezieniem pracowników, choć pensja oferowana na stanowisku młynarza wynosi tyle, co dwukrotność średniej krajowej, a nawet więcej. Problem ten dotyczy jednak nie tylko naszego kraju. Okazuje się, że szkoły kształcące zawodowych młynarzy zlikwidowano także w innych państwach.
Albo zostały zamknięte, albo przeprofilowane i kształcą młodzież w innych zawodach związanych z przetwórstwem żywności, ale nie młynarzy
- zauważył w rozmowie z Agencją Newseria Krzysztof Gwiazda, prezes zarządu Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego. Dodał też, że młynarz to obecnie nowoczesny i wymagający zawód, który gwarantuje stosunkowo wysokie zarobki, powinien być zatem szczególnie atrakcyjny dla młodych ludzi. Na ten moment kandydaci na stanowiska w zakładach zbożowych są przyuczani do zawodu w ramach praktyk, to jednak niewystarczający poziom przygotowania do pracy. Polski Związek Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego wystąpił do Ministerstwa Edukacji Narodowej z propozycją dyskusji o wznowieniu kształcenia w tym zawodzie.
Brak pracowników w młynach
Zakłady zbożowe w Polsce, ale także w innych krajach Unii Europejskiej, zmagają się z coraz bardziej dotkliwym problemem braku pracowników. Zlikwidowanie kształcenia zawodowego młynarzy przełożyło się na zmniejszenie liczby chętnych, a przede wszystkim odpowiednio wykwalifikowanych osób na to stanowisko.
Doświadczona kadra w czynnych zakładach zbożowych zaczyna się starzeć, ludzie przechodzą na emerytury, a ich posady czekają na chętnych, młodych następców. Potrzeba wskrzeszenia szkolnictwa zawodowego, zgłaszana przez Polski Związek Pracodawców Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego, wydaje się zatem całkiem uzasadniona.
Musimy przekonać młodzież, by przyszła do tej pracy
- pokreślił Krzysztof Gwiazda w wywiadzie dla Agencji Newseria. Dodał też, że nowoczesne maszyny nigdy nie będą w stanie zastąpić pracy człowieka i nawet zaawansowana automatyzacja nie rozwiązuje problemu braku kadr.
Zobacz także:
- Stres obniża naszą odporność i w efekcie wpływa na rozwój chorób. Jak z nim walczyć?
- Linia lotnicza będzie wyrywkowo ważyć stewardessy. "Kwestia wyglądu w tym zawodzie powinna być drugorzędna"
- Recykling życzeniowy i jego konsekwencje. Jakie znaczenie ma nasze podejście do segregacji odpadków?
Zobacz wideo: Młynarz z Zambrowa wynalazł.. jadalne talerze
Autor: Magdalena Brzezińska
Źródło: money.pl
Źródło zdjęcia głównego: Sigrid Gombert/Getty Images