Finanse i Praca

Zakaz handlu w niedzielę - co się zmieniło? Czy sklepy będą otwarte w niedziele?

Finanse i Praca

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
PAP
Zakupy na targu

Od lutego 2022 r. zakaz handlu w niedzielę w Polsce został uszczelniony. Ograniczone zostało otwieranie sklepów w niedzielę pod pretekstem prowadzenia w nich usług pocztowych. Z ułatwień w prowadzeniu handlu w piątki i soboty skorzystają natomiast rolnicy. Kiedy sklepy będą mogły być otwarte w niedzielę?

Sklepy otwarte w niedzielę - co się zmieniło od 1 lutego?

Zmiany weszły w życie nie z początkiem roku 2022, a od 1 lutego. Zakaz handlu w niedziele i święta został uszczelniony tak, by nie omijały go sklepy funkcjonujące jednocześnie jako placówki pocztowe. Wiele z nich wprowadziło to rozwiązanie tylko po to, aby móc handlować również w niedziele i święta.

Po nowelizacji, zgodnie z ustawą, funkcjonować mogą tylko te placówki, które wykażą, że rzeczywiście zajmują się przede wszystkim usługami pocztowymi, a nie handlem. Przychody z prowadzenia usług pocztowych będą musiały przekroczyć 40 proc. wszystkich przychodów danej placówki.

Jak zaplanować tanie zakupy?

Jak zaplanować tanie zakupy?
Jak zaplanować tanie zakupy?Dzień Dobry TVN
wideo 2/3

Przeważająca działalność od 1 lutego?

Nowelizacja ustawy wprowadza określenie "przeważająca działalność". Oznacza to przeważającą działalność przedsiębiorstwa wskazaną we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, jeżeli działalność ta jest wykonywana w danej placówce handlowej i stanowi co najmniej 40 proc. miesięcznego przychodu ze sprzedaży.

Ustawa o zakazie handlu w niedziele i święta

Ustawa stopniowo wprowadzająca zakaz handlu w niedziele w Polsce weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje w siedem niedziel w roku. Przewidziano również katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, nie obowiązuje również w: kawiarniach, cukierniach, lodziarniach, kwiaciarniach, na stacjach paliw płynnych i w sklepach z prasą.

Kara za złamanie zakazu handlu w niedzielę

Za złamanie zakazu handlu w niedzielę grozi od 1 000 zł do 100 tys. zł kary. Przy notorycznym, regularnym łamaniu – kara ograniczenia wolności.

Ułatwienia w handlu dla rolników od 2022 r.

1 stycznia 2022 r. weszły w życie także przepisy dotyczące ułatwienia w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników. Rolnicy mają być również zwolnieni od opłaty targowej.

Zmiany te mają zachęcić rolników do sprzedaży własnych produktów w wyznaczonych miejscach, co ma zwiększyć dochody gospodarstw rolnych.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Richard Ross/Getty Images

Pozostałe wiadomości