W stołecznych autobusach pojawiły się plakaty zachęcające do podjęcia pracy za kierownicą miejskiej komunikacji. Odpowiedzialni za transport publiczny w Warszawie chętnie w tej roli zobaczą kobiety. Sprawdziliśmy, na jakie warunki zatrudnienia mogą liczyć panie, które podejmą to wyzwanie.
Warszawianki za kierownice
"Silne, niezależne, odważne" - głosi plakat, który można zobaczyć w warszawskich autobusach. "Zakręcone poszukiwane. Pomożemy ci zdobyć uprawnienia. Zapłacimy za twój kurs" - zachęca Warszawski Transport Publiczny. Na podobnych plakatach można zobaczyć mężczyzn, ponieważ - jak potwierdza rzecznik prasowy ZTM Tomasz Kunert - dla zleceniodawcy nie ma znaczenia, kto siedzi za kierownicą, jeśli potrafi zapewnić wymaganą jakość usług.
Rekrutacją zajmują się firmy zewnętrze. Jedną z nich są Miejskie Zakłady Autobusowe, dysponujące flotą 1 422 autobusów obsługujących 187 linii zwykłych, przyśpieszonych, ekspresowych oraz nocnych. Każdego roku z usług podlegającej pod ratusz spółki korzysta około pół miliarda pasażerów.
- Aktualnie zatrudniamy około dwieście kobiet na stanowisku kierowcy - mówi Adam Stawicki, rzecznik prasowy MZA. - Zarówno Paniom jak i Panom oferujemy jednakowe warunki, w tym płacowe - podkreśla w rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl.
Do obowiązków należy: bezpieczny przewóz pasażerów, prowadzenie autobusu zgodnie z zasadami ruchu drogowego oraz ustalonym rozkładem jazdy, prawidłowa eksploatacja pojazdu oraz dbanie o powierzone mienie.
Motoryzacja
Motoryzacja
Wymagania? Wykształcenie m.in. podstawowe i prawo jazdy kat. D. oraz pozytywna opinia lekarzy i psychologa. Dla bezrobotnych osób, które ukończyły 24. rok życia, Urząd Miasta organizuje bezpłatne szkolenia kończące się zdobyciem wymaganych uprawnień.
Ile zarabia kierowca autobusu?
Zatrudnieni w Miejskich Zakładach Autobusowych mogą liczyć na pensję brutto w wysokości od 4 900 złotych. Premia miesięczna to 300 zł. Do tego należy doliczyć również bonus roczny, dodatki świąteczne i inne benefity finansowe wynikające z regulaminu wynagradzania. Pracownicy mogą również korzystać z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, biletów komunikacji miejskiej, ubezpieczenia i opieki medycznej.
- Dbamy o to, aby kobiety nie musiały pracować na liniach nocnych, chyba że same o to proszą, dostosowujemy też ich godziny pracy do obowiązków rodzicielskich - zaznacza Adam Stawicki. - Jest rzeczą oczywistą, że Panie mogą korzystać z urlopu macierzyńskiego, mogą także prowadzić w ciąży, jeżeli pozwoli na to lekarz. Zawsze chętnie zatrudniamy kobiety na stanowisku kierowcy, dlatego również aktualną kampanię rekrutacyjną adresujemy także do nich - podsumowuje rzecznik MZA.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zofia Zborowska pokazała zdjęcie w bikini. Fanka: "Masz lepszy brzuch po ciąży niż ja bez ciąży"
- Joanna Przetakiewicz świętuje urodziny mamy. Pokazała zdjęcie solenizantki. "Już wiadomo, po kim uroda"
- Katarzyna Zielińska i Małgorzata Socha na archiwalnym zdjęciu. "My takie młodziutkie"
Autor: Adam Barabasz
Źródło zdjęcia głównego: PIKSEL / Getty Images