Polski oddział jednej z firm marketingowych wprowadził sześciogodzinny dzień pracy. Jakie były tego efekty? Wzrosła efektywność pracowników i zyski, a spadła zachorowalność - przyznał szef, Łukasz Szymula. Czy w każdym przedsiębiorstwie da się wprowadzić takie rozwiązanie?
Wiele osób pracuje ponad osiem godzin dziennie, a tymczasem wszelkie badania wskazują, że mózg ludzki nie jest w stanie pracować wydajnie przez tyle czasu.
Faktycznie, szacuje się, że jesteśmy w stanie efektywnie pracować do trzech godzin dziennie, nawet poniżej, więc te pozostałe pięć godzin z ośmiu spędzanych w biurze zdarza nam się pracować na tzw. pół gwizdka
- powiedziała specjalista ds. rynku pracy, Paulina Łukaszuk.
Eksperyment - krótszy czasu pracy
Polski oddział jednej z firm zajmujących się performance marketingiem wprowadził sześciogodzinny dzień pracy. Po kilku miesiącach okazało się, że wzrósł poziom efektywności pracowników.
Wzrosły też zyski i wszystkie parametry finansowe, spadła zachorowalność, a to wszystko związane jest z tym, że bardzo mocno urosła satysfakcja pracowników
- powiedział szef oddziału, Łukasz Szymula.
Warto też dodać, że w tym czasie nikt nie odszedł z pracy ani nie miał obniżonej pensji – wręcz przeciwnie, pracownikom podniesiono wynagrodzenia o 18 proc.
Aby eksperyment się powiódł, pracownicy musieli nauczyć się pisania konkretnych maili, ograniczenia czasu spotkań maksymalnie do 30 minut i nie przeszkadzania sobie nawzajem.
Inspiracją do wprowadzenie sześciogodzinnego czasu pracy była jedna z pracownic, która wróciła z urlopu macierzyńskiego.
Asia poprosiła mnie o to, by mogła pracować krócej. Zależało jej na tym, aby więcej czasu spędzać z rodziną. Zgodziłem się na to i zacząłem obserwować co się dzieje. Okazało się, że Asia świetnie organizuje sobie pracę i to był taki punkt zapalny dla mnie do myślenia o tym, że może to się da zrobić systemowo w całej organizacji
- zdradził pan Łukasz.
Dzięki takiemu rozwiązaniu pracownicy mają więcej czasu dla swoich rodzin, zajęcia sportowe i inne pasje.
Czy taki system sprawdzi się w każdej firmie?
Zdaniem Doroty Wellman, aby taki eksperyment wypadł pomyślnie, potrzebny jest bardzo zdyscyplinowany zespół, który potrafi od początku dnia intensywnie pracować. Zgodziła się z tym Paulina Łukaszuk:
Absolutnie. Trzeba też super zdyscyplinowanego szefa, przykładu, który idzie z góry, trzeba kultury organizacyjnej, która będzie wspierać odpowiednie postawy i w jakiś sposób piętnować te niewłaściwe
Według naszego gościa, przydatna też będzie pomoc polegająca na pokazaniu pracownikom, jak należy zarządzać czasem pracy i jak radzić sobie z większą presją.
Trzeba wielu przygotowań i rozwiązań, żeby sześciogodzinny dzień pracy mógł zafunkcjonować i miał sens dla organizacji
- stwierdziła.
Zobaczcie, na co i kiedy - zdaniem naszego gościa - marnujemy czas w pracy.
>>> Zobacz także:
- Jak zwrócić uwagę przyszłego pracodawcy? Ekspertka: „CV ma nam zapewnić zaproszenie na spotkanie rekrutacyjne”
- Poważna praca, niepoważna pasja. "Żeby dobrze wykonywać swój zawód, trzeba trochę odreagować"
- Pracowała w sklepie budowlanym. Teraz jest instamamą, która podbija Internet: "Najważniejsze, żeby było światło"
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Autor: Iza Dorf